Stasiland

Wydawnictwo: Cyklady
7 (22 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Książka australijskiej autorki Anny Funder Stasiland , nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi. Błyskotliwy debiut autorki został wysoko oceniony przez jury oraz recenzentów i czyte

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 28 października 2010

Stasi to niemiecka policja polityczna działająca w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Myślę, że nie każdy słyszał o tej organizacji a już na pewno jeśli słyszał, to samą nazwę, bez wnikania w specyfikę. I ja również należałam do tych osób. Od zawsze ciągnie mnie tajna policja NKWD, czytanie o prześladowaniach, obozach etc ale nigdy nie przyszło mi do głowy by sięgnąć po wiedzę dotyczącą zachodu. A szkoda.

Anna Funder pochodzi z Australii i kilkukrotnie przebywała w Niemczech, gdzie odbywała swój staż dziennikarski. Tu też postanowiła opisać historię ludzi żyjących w NRD, zarówno tych pokrzywdzonych przez reżim jak i tych, którzy mu wiernie służyli, ofiar jak i ich oprawców - ludzi uparcie wierzących w słuszność propagowanych przez Stasi idei, ludzi zaślepionych jak również tych, którzy do takiej działalności zostali zmuszeni. Wszak szantaż był na porządku dziennym.
Mur, który podzielił kraj na RFN i NRD, stał się też przyczyną podziału ludzi na lepszych i gorszych a...

Renula | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Rewelacja. Polecam tym, którzy żyją przeszłością i jej jednostronnym rozliczaniem.

Potisz | 2016-10-12
JanKos | 2016-02-28