Stasiland

Wydawnictwo: Cyklady

Książka australijskiej autorki Anny Funder Stasiland , nagrodzona w 2004 roku prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona, opowiada zarówno o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, jak i o oprawcach, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi. Błyskotliwy debiut autorki został wysoko oceniony przez jury oraz recenzentów i czyte

Karolina | 2017-04-11
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

1961-1989 to lata, które na zawsze zmieniły życie wielu mieszkańców Berlina. To wtedy właśnie miasto zostało podzielone murem na część WSCHODNIĄ i ZACHODNIĄ. O tym właśnie jest "Stasiland". Anna Funder - autorka dzięki współpracy z mieszkańcami zarówno WSCHODNIEGO jak i ZACHODNIEGO Berlina tworzy polityczny ale i nie tylko obraz wydarzeń z tamtych lat. Poznajemy historię zwykłych ludzi, którzy wiele zyskali ale jeszcze więcej stracili, poznajemy również pracowników służb politycznych, którzy łapali. "Stasiland" to naprawdę dobra książka

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 28 października 2010

Stasi to niemiecka policja polityczna działająca w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Myślę, że nie każdy słyszał o tej organizacji a już na pewno jeśli słyszał, to samą nazwę, bez wnikania w specyfikę. I ja również należałam do tych osób. Od zawsze ciągnie mnie tajna policja NKWD, czytanie o prześladowaniach, obozach etc ale nigdy nie przyszło mi do głowy by sięgnąć po wiedzę dotyczącą zachodu. A szkoda.

Anna Funder pochodzi z Australii i kilkukrotnie przebywała w Niemczech, gdzie odbywała swój staż dziennikarski. Tu też postanowiła opisać historię ludzi żyjących w NRD, zarówno tych pokrzywdzonych przez reżim jak i tych, którzy mu wiernie służyli, ofiar jak i ich oprawców - ludzi uparcie wierzących w słuszność propagowanych przez Stasi idei, ludzi zaślepionych jak również tych, którzy do takiej działalności zostali zmuszeni. Wszak szantaż był na porządku dziennym.
Mur, który podzielił kraj na RFN i NRD, stał się też przyczyną podziału ludzi na lepszych i gorszych a...

Renula | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Rewelacja. Polecam tym, którzy żyją przeszłością i jej jednostronnym rozliczaniem.

Nightlight | 2017-04-12
Na półkach: ZOO Station, Przeczytane