Czaszka w rondlu

Cykl: Wiech - opowiadania przedwojenne (tom 9)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda

Opowiadania przedwojenne - tom IX (opowiadania sądowe). Obecny tom pt. "Czaszka w rondlu", jak wszystkie tytuły w tej edycji zapożyczonym od jednego z utworów, zawiera komplet opowiadań Stefana Wiecheckiego drukowanych w dzienniku "Dobry Wieczór! Kurier Czerwony" z 1934 roku, z wyjątkiem żydowskich, które weszły do tomu "Głowa spod łóżka", oraz tych, które ukazały się w sześciu książkach...

Opowiadania przedwojenne - tom IX (opowiadania sądowe).

Obecny tom pt. "Czaszka w rondlu", jak wszystkie tytuły w tej edycji zapożyczonym od jednego z utworów, zawiera komplet opowiadań Stefana Wiecheckiego drukowanych w dzienniku "Dobry Wieczór! Kurier Czerwony" z 1934 roku, z wyjątkiem żydowskich, które weszły do tomu "Głowa spod łóżka", oraz tych, które ukazały się w sześciu książkach wydanych przed wojną i dlatego znalazły się w pierwszych dwóch tomach niniejszej edycji pt. "Bitwa w tramwaju" i "Zakochany złodziej".

Tak więc wszystkie drukowane tutaj opowiadania ukazują się po raz pierwszy w postaci książkowej.

źródło opisu: vis-á-vis Etiuda, 2007

koliber | 2013-10-13
Przeczytana: październik 2013

Tym razem Wiech, będąc sprawozdawcą prasowym z toczących się przed sądem grodzkim spraw spornych, przedstawia czytelnikowi środowisko drobnych złodziejaszków, obiboków, cwaniaczków, nie omieszkając przyprawić swoje raporty sporą dawką humoru sytuacyjnego i językowego. Takowy zaś wynika z użycia bardzo obrazowej gwary z warszawskich peryferii. I tak popularnych w naszych czasach "kwiatków" na literę k..., h..., czy p... nie uświadczysz tu drogi czytelniku. Bo czyż nie lepiej brzmi tyrada typu: "Zmienić kieliszki! Dla matrosa podaje się szklanki, taka wasza kołem ratunkowym w zęby bita jenteligencja?" niż wykorzystująca słowa, o których "gramatyki do użytku szkolnego w ogóle przemilczają". Takie "zamienniki" uszu nie kaleczą, a swoją wymowę mają.
Z notki wydawniczej do zbioru sądowych felietonów dowiadujemy się, że będziemy pokładać się ze śmiechu i ciarki nas będą przechodzić. Wiemy już mniej więcej dlaczego czytelnik boki zrywać będzie. A dlaczego strach go obleci? Wystarczy,...

meteor2017 | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: sierpień 2017

Przedwojenne opowiadania sądowe Wiecha, czyli mordobicia, wypadki, oszustwa, nieporozumienia i inne przypadki które zawsze mają finał w sądzie i/lub areszcie. A do tego język i realia warszawskiej ulicy, co daje niezły klimacik.

To jedne z moich ulubionych opowiadań Wiecha, zwłaszcza że przeglądając stare gazety w bibliotekach cyfrowych, jeną z rubryk które chętnie czytałem była Kronika Miejscowa z takimi właśnie historiami... tylko że tam były to krótkie notki, a tutaj możemy się wgłębić w kulisy takich sytuacji.

ilo99 | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie

Zachęcona lekturą tomu pt: „Szafa gra” sięgnęłam po te felietony i, niestety, srodze się zawiodłam. Tematem pogadanek są relacje z rozpraw sądowych. Z reguły przytaczane jako swoista nauka dla czytelnika. I niby wszystko jest w porządku, włącznie ze sformułowaniami typu: „rewizja w mieszkaniu to uroczystość nieprzyjemna”, tylko że całość jakaś taka wymuszona i mało dowcipna. Bardziej przypominają moralizujące narzekania niż kiwanie palcem z przymrużeniem oka. Na palcach jednej ręki mogę policzyć te nowelki, które mnie rozbawiły, a przecież w wymienionej wyżej książce było dokładnie odwrotnie. Mało było felietonów, które nie śmieszyły. Również gwara warszawska, czyli jeden z atutów Wiecha, pojawia się z rzadka i z przymusem. Dla miłośników tego pisarza będzie to lektura obowiązkowa, lecz większość czytelników powinna sięgnąć po inny tom z tej serii licząc na lepszą rozrywkę.

lavinka | 2017-08-08
Przeczytana: 09 sierpnia 2017