Czaszka w rondlu

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda

Dziewiąty już tom opowiadań przedwojennych Stefana Wiecheckiego Wiecha. Wiech jednakowo zachwyca już czwarte pokolenie. Przedtem dziadków i rodziców. Teraz znów dzieci i wnuków. Pokładamy się ze śmiechu i zarazem ciarki nas przechodzą.

koliber | 2013-10-13
Przeczytana: październik 2013

Tym razem Wiech, będąc sprawozdawcą prasowym z toczących się przed sądem grodzkim spraw spornych, przedstawia czytelnikowi środowisko drobnych złodziejaszków, obiboków, cwaniaczków, nie omieszkając przyprawić swoje raporty sporą dawką humoru sytuacyjnego i językowego. Takowy zaś wynika z użycia bardzo obrazowej gwary z warszawskich peryferii. I tak popularnych w naszych czasach "kwiatków" na literę k..., h..., czy p... nie uświadczysz tu drogi czytelniku. Bo czyż nie lepiej brzmi tyrada typu: "Zmienić kieliszki! Dla matrosa podaje się szklanki, taka wasza kołem ratunkowym w zęby bita jenteligencja?" niż wykorzystująca słowa, o których "gramatyki do użytku szkolnego w ogóle przemilczają". Takie "zamienniki" uszu nie kaleczą, a swoją wymowę mają.
Z notki wydawniczej do zbioru sądowych felietonów dowiadujemy się, że będziemy pokładać się ze śmiechu i ciarki nas będą przechodzić. Wiemy już mniej więcej dlaczego czytelnik boki zrywać będzie. A dlaczego strach go obleci? Wystarczy,...

ilo99 | 2016-08-07
Na półkach: Rozczarowanie, Przeczytane

Zachęcona lekturą tomu pt: „Szafa gra” sięgnęłam po te felietony i, niestety, srodze się zawiodłam. Tematem pogadanek są relacje z rozpraw sądowych. Z reguły przytaczane jako swoista nauka dla czytelnika. I niby wszystko jest w porządku, włącznie ze sformułowaniami typu: „rewizja w mieszkaniu to uroczystość nieprzyjemna”, tylko że całość jakaś taka wymuszona i mało dowcipna. Bardziej przypominają moralizujące narzekania niż kiwanie palcem z przymrużeniem oka. Na palcach jednej ręki mogę policzyć te nowelki, które mnie rozbawiły, a przecież w wymienionej wyżej książce było dokładnie odwrotnie. Mało było felietonów, które nie śmieszyły. Również gwara warszawska, czyli jeden z atutów Wiecha, pojawia się z rzadka i z przymusem. Dla miłośników tego pisarza będzie to lektura obowiązkowa, lecz większość czytelników powinna sięgnąć po inny tom z tej serii licząc na lepszą rozrywkę.

Mathias | 2016-01-20
cerata | 2015-08-31