Utajona harmonia

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
8373195777

Helena i Blanca kochały się przez całe życie, mimo że były całkowitym przeciwieństwem, jeśli chodzi o sposób myślenia i działania. Helena marzyła o przygodzie i pragnęła zostawić po sobie jakiś ślad. Blanca wybrała spokój przy boku najbliższych. Razem poznały smak przyjaźni, seksu i miłości, ale odkryły również sens cierpienia, niesprawiedliwości i śmierci. Wielu mężczyzn odcisnęło piętno na ich życiu. Jednak z tymi, których pokochały, nigdy nie związały się tak blisko, jak ze sobą. Były dla siebie czymś więcej niż przyjaciółkami, więcej niż kochankami. Odnalazły harmonię, która nadała sens ich życiu.

Merrique | 2018-02-25

„Utajona harmonia”
Marina Mayoral
Akcja książki rozgrywa się początkiem XX wieku w Hiszpanii. Kraj był wówczas ogarnięty wojną domową. Rządził nim dyktator Franco. Powieść nazwałabym filozoficzno – obyczajowo – psychologiczną. Jest wielowątkowa i wielowarstwowa.
Helena i Blanka poznają się w wieku piętnastu lat w szkole. Od razu zauważają, że będą dobrymi przyjaciółkami, choć są całkowitymi przeciwieństwami. Helena igra z losem, pragnie intensywnych doznać, ciągłych zmian, seksu pełnego bólu i chce pozostawić po sobie ślad na ziemi. Blanka to sierota wychowana przez biskupa. Jest spokojna, nie ma wielkich planów i jest całkowicie podległa Helenie. Towarzyszymy bohaterką podczas ich dojrzewania, podejmowania ważnych decyzji, studiów i w okresie dorosłości. Wiąże ich głęboka przyjaźń, a nawet coś więcej. Razem doświadczają przyjaźni, seksu, kochają się w tych samym mężczyznach, doświadczają cierpienia i śmierci.
Na pierwszy rzut oka to powieść o miłości, dojrzewaniu i przyjaźni....

Katarzyna | 2013-01-13
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Poruszająca historia dwóch przyjaciółek, tocząca się w trudnych czasach dyktatury Franco. Książkę przeczytałam jednych tchem. Jest napisana lekkim, pięknym językiem, a wątek romansowy dodaje pikanterii dość poważnej, mimo wszystko, tematyce. Są powieści, które doprowadza mnie do łez, z którymi trudno się rozstać i za którymi się tęskni. I ta właśnie do niej należy. Bardzo polecam na melancholijne wieczory.

Joannajoanna9 | 2016-06-19
Na półkach: Polecam, Przeczytane

Wyjątkowa powieść w wyjątkowym klimacie. Interesująca, nie pozwalająca się oderwać od lektury historia napisana w jednym z najpiękniejszych stylów.

Kaori | 2018-02-28
Na półkach: 2018, Przeczytane