Dziesięć stron świata

Wydawnictwo: Znak

W dziesięciu historiach autorka przedstawia losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na świecie: w Indiach, w Kolumbii, na Białorusi, w Finlandii czy Japonii. Ethan, Anla, Cesaria, Madżid to bohaterowie poszczególnych historii. Każdy z nich ma inne marzenia, przeżywa problemy wynikające ze statusu społecznego, wyznania, kultury kraju, w którym się urodził, sytuacji materialnej.

Monika | 2012-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2012

Książkę czyta się łatwo i lekko. Jest przystępna i infantylna.

Gwiazdka w dół za charakterystykę Tajwanu, jako biednego kraju. Nie jestem w stanie zaakceptować takich gaf popełnianych przez pisarzy. Autorka nie została nagle wyrwana do odpowiedzi przy tablicy na lekcji geografii. Należałoby swoją wiedzę zweryfikować i nie wprowadzać ludzi w błąd. Pani Anno, Tajwan ma PKB dwukrotnie wyższe od Polski. To raczej my jesteśmy przy nich biednym krajem.

kaarija | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Ta książka jest niczym innym, jak zbiorem dziesięciu kompletnie różnych opowiadań. Mówi o ludziach z różnych kultur i światów, którzy w swoim życiu napotykają problemy, które niewa wiele osób na ziemi.
Jedna historia ma jedynie kilka stron, więc przyjemnie się ją czyta, ale zawiera dużo więcej treści, niż można było się spodziewać, co skłania nas do refleksji i przemyślenia poruszonego problemu cywilizacyjnego.

eMeLka | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Książka w sumie ciekawa, choć niektóre opowiadania niezbyt ni się spodobały. Najbardziej podobała mi się opowieść o dziewczynie która umiała obliczyć w pamięci że 332 800 franków to 520 euro, 42 561 * 29 = 1 234 269 i że pierwiastek z tej liczby to 1110,9766

Wyliczając procent z opowiadań które mi się podobały, daję ocenę 7/10

Aisog | 2011-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 lutego 2011

Każdą z tych krótkich opowieści najchętniej przedłużyłabym do rozmiarów książki, ale niestety nie ja o tym decyduję. Chciałabym jednak móc lepiej poznać przeszłość bohaterów, oraz ich przyszłość.

Książka składa się z dziesięciu historii o piętnastolatkach z różnych stron świata. Poznajemy dzieci, które mają różne problemy, często związane z ich kulturą. Niektóre historie są lepsze inne trochę gorsze ale i tak baaardzo mi się podobała. Dzięki niej można docenić to co się ma, ale też dowiedzieć się wielu rzeczy o ludziach z innych krajów, kontynentów.
Patrząc na nasze, drobne problemy w porównaniu do bohaterów, możemy się zdystansować.
Polecam!!!

adorable | 2010-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2010

Książka zawiera dziesięć opowiadań o losach nastolatków żyjących w różnych miejscach na ziemi. Niektóre historie są trochę lepsze, inne gorsze. Niestety, więcej jest tych drugich.. Książka nie zachwyciła mnie, spodziewałam się czegoś lepszego.

Agnieszek | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Odważne, podejmujące kontrowersyjne tematy opowiadania na początek. Potem kilka wzruszających, choć przewidywalnych obrazków.
Co zostanie w pamięci?
Chłopak i dziewczyna, udający, że mają kasę, bo ubóstwo uważają za największy z możliwych obciach.
Grubas, który zmienia opinię o swoim staroświeckim dziadku.
Porwanie dzieci do fabryki dywanów i ich niewolnicza praca, niemal bajkowo zakończona.
Ukraińska dziewczyna - głowa rodziny, bezradna, wplątana w przypadkową śmierć.
Braterska miłość w Japonii.

To nie jest książka dla dzieci, ale jeśli ktoś jest dojrzałym piętnastolatkiem, to można z nim już porozmawiać o poruszonych problemach - jak dorosły z dorosłym.
Narrator nie ocenia. Obserwuje i życzliwie towarzyszy. Nie ironizuje, nie moralizuje, usuwa się w cień.

To książka z tezą, sprawa oczywista. I dobrze.

Irmina | 2016-03-03

Bardzo różne historie, ale każda tak samo ważna i poważna. Czyta się bardzo szybko, ale refleksje pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

Annalynne | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

Nie ma to jak najpierw nasłuchać się samych dobrych opinii o autorze, a potem przez jedno jego dzieło, zburzyć wszystko. Anna Onichimowska – kiedy słyszałam to nazwisko, od razu kojarzyło mi się ono z „Hera moja miłość”, która powszechnie przedstawiana jest w samych superlatywach. I ja, zachęcona tymi wszystkimi pochwałami, a nie przekonana do samej książki, sięgnęłam po coś innego. Mianowicie – „Dziesięć stron świata”. I to był mój życiowy błąd.

Czego ja się spodziewałam po tej niepozornej, cienkiej książeczce, w skład której wchodzi dziesięć historii? Poruszenia tematów, które w większości dzieł są pomijane. Przedstawienia ich w sposób rzeczywisty i ciekawy. Zaskakującego zakończenia, które wcisnęłoby mnie w siedzenie. Ale tego NIE było. Owszem, były historie lepsze i gorsze, ale żadna nie miała tego zakończenia, którego oczekiwałam.

Każda z historii jest krótka. Mieści się na, co najwyżej, kilkunastu stronnicach. I każda też opowiada inną, że tak powiem, „przygodę”....

Kahhs | 2016-03-19
Na półkach: 2016, Oryginalne, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2016

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Historie średnio ciekawe, styl pisania też. Opowiadania są niedokończone, za czym raczej nie przepadam (pojedyncze tak, ale jak wszystkie 10 nie ma zakończenia - nie!), brak refleksji z mojej strony.
Czytywałam lepsze. Nie wiem, czy jest co polecić.

Myszka_Miki | 2010-12-25
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Magia niedokończonych opowieści

Cała Polska Czyta Dzieciom - wybrano 10 książek dekady

Podczas wczorajszej uroczystości z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom ogłoszono listę dziesięciu najważniejszych książek dekady.