Sędzia Di i wielki dzwon

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
THE CHINESE BELL MURDERS
978-83-06-03081-5
Sędzia, Chiny

Tym razem Di Ren Jie, sędzia pokoju w okręgu Poo-yang, mierzy się z zagadką morderstwa Kryształowego Jadeitu, młodej dziewczyny mieszkającej przy ulicy Półksiężyca. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą jest jej kochanek, sędziego nękają jednak wątpliwości.

gwiazdka | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Siódmy tom: „Sędzia Di i wielki dzwon” różni się nieco od poprzednich części ponieważ tutaj główny bohater ma do rozwiązania nie, jak zazwyczaj jedną, a kilka zagadek. Oczywiście ciąg dalszy jest identyczny, sędzia doskonale radzi sobie ze znalezieniem sprawców poszczególnych zbrodni, a książka napisana jest tym samym lekkim językiem, więc narracja jest przyjemna w odbiorze. Jednak kilka rzeczy w książce mnie denerwowało. Pierwsza to głupawy wstęp, który wprowadza nowego bohatera- niejako autora książki oraz niewiarygodne okoliczności poznania historii sędziego Di. Całkiem niepotrzebnie, do tej pory Gulik radził sobie bez podobnych hokus- pokus. Dalsze zarzuty mam już do treści spotykanych nie tylko w tym, ale także poprzednich tomach. Chodzi tu o niezgodne prawdą fakty czy obyczaje. Wprowadzanie zwyczajów europejskich, w dodatku dość współczesnych, a umieszczanie akcji w Chinach w czasach nam odległych mija się z celem. Tłumaczenie, że w ten sposób przybliża akcję i bohaterów...

Abee | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 10 października 2013

Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w serii o sędzi Di. Historia waśni rodzinnej zaplątana jak z kryminałów Christie. Książka wciąga i trzyma poziom. Bardzo Ok.
Dla porządku: "Sędzia Di i wielki dzwon" - 8 książka wg chronologii wydarzeń, 2 napisana w cyklu.

ataga | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Kolejna część przygód Sędziego Di czyli doskonała pozycja dla wszystkich którzy lubią łamigłówki i nieoczywiste rozwiązania

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

Kashi2087 | 2017-06-10
moniqe79 | 2017-05-24