Gdybyś mnie teraz zobaczył

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Świat Książki
If You Could See Me Now

Inne wydania

Romans pióra autorki słynnej, ekranizowanej teraz powieści "PS Kocham Cię". Zabawna i wzruszająca opowieść o tym, jak bardzo różni się zobaczenie, od uwierzenia. Książka Cecelii Ahern jest pełna charakterystycznego dla jej pisarstwa ciepła, humoru i wzruszeń. Jest to historia z sercem - i odrobiną magii. Pewnego dnia w życiu uporządkowanej i poważnej, zapracowanej Elizabeth Egan i jej siostrzeńca pojawia się tajemniczy przybysz. Ivan jest beztroski, spontaniczny i zawsze szuka przygód - stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Szybko zaraża ją swoją radością i humorem i Elizabeth zaczyna zmieniać swoje życie w sposób, w jaki nigdy sobie tego nie wyobrażała. Ivan jednak musi zniknąć z jej zycia, bo jest.. Niewidzialnym Przyjacielem i jak to niewidzialni - znika.

Gosia | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Cecelia Ahern to dość znana irlandzka pisarka. Jej debiut "P.S. Kocham Cię!" przeczytałam już dawniej i byłam ciekawa innych jej książek.
Jeżeli chodzi o samą fabułę, jest dość nietypowa, a to za sprawą odrobiny magii wprowadzonej przez autorkę.
Życie Elizabeth Egan jest do bólu perfekcyjne i poukładane. Wychowuje siostrzeńca, którego matka kompletnie się nim nie interesuje. Ale jest równocześnie osobą bardzo samotną i dlatego pewnego dnia w jej uporządkowane życie wkracza Ivan, niewidzialny przyjaciel, który wywraca jej życie do góry nogami. Chce rozbić jej skorupę i obudzić w niej uczucia do ojca, siostrzeńca, znajomych.
Pomimo, że fabuła jest trochę dziwna i bajkowa, to jest to całkiem fajna książka. Pod płaszczykiem bajkowej narracji autorka przemyca wiele prawd o miłości i rodzinie. Pokazuje nam jak powinny wyglądać prawdziwe uczucia i emocje. Nie jest to wcale banalny romans, ale historia, która wymaga od nas chwili zastanowienia.
Zakończenie jest trochę przewidywalne, ale...

Książkowa-Fantazja | 2014-09-13
Przeczytana: 05 września 2014

"Najważniejsze jest nie to, jak wyglądamy, ale rola, jaką odgrywamy w życiu naszych bliskich. Ludzie wybierają szczególny rodzaj osób na powierników, ponieważ akurat takiego, a nie innego towarzystwa szukają w danym momencie swojego życia, a nie dlatego, że ich wzrost wiek lub kolor włosów jest odpowiedni".

Rynek wydawniczy obfituje w sporą ilością powieści skierowanych stricte do kobiet. Mogłoby się wydawać, że wszystkie historie są do siebie zbliżone, a wspólnym mianownikiem jest miłość. Powszechnie znany temat miłości może być idealnym dopełnieniem przedstawianej historii, może też być nijaki wzbudzając obojętność w czytelniku, albo może być przesłodzony i zamiast pięknej, soczystej historii otrzymamy powieść po której, aż nas mdli. Zatem pozostaje pytanie: jak poradziła sobie gwiazda literatury kobiecej, która ma już przypięta łatkę za sprawą słynnej powieści "PS. Kocham Cię"?

Cecelia Ahern - to irlandzka pisarka, urodzona w 1981 roku w Dublinie. Debiutowała w 2004 roku...

Katarzyna Busłowska | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Cecelia Ahern jest kobietą o niesamowitej wyobraźni. Łączy realny świat z elementami fantasy w taki sposób, że czasem ma się wrażenie, jakby znów miało się dziesięć lat i czytało piękną i pouczającą baśń.

Na pierwszy rzut oka Elizabeth Egan wydaje się zimna i nieprzyjemna. Profesjonalizm zdaje się nie tylko jej dominującą cechą w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Postępuje twardo ze swoimi pracownikami oraz sześcioletnim siostrzeńcem, którego adoptowała. Ten chłód to jednak tylko bariera ochronna, za którą ukrywa się empatyczna, wrażliwa Elizabeth. Prawdziwa Elizabeth Egan stawia potrzeby swoich bliskich ponad własnymi marzeniami i bierze odpowiedzialność za ich decyzje. Nie przepada za swoim życiem, choć wiele osób mogłoby zazdrościć jej sukcesów. Potrzebuje kogoś, kto by ją lekko nakierował. Kogoś, kto nauczyłby ją ignorować te bzdury, którymi się zadręcza. Kogoś, kto pokazałby jej jak cieszyć się życiem. Idealną osobą do tego zadania jest zawodowy najlepszy...

mclola20 | 2016-02-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 01 lutego 2016

Przepiękna opowieść, przynosząca nadzieję i wiarę, że każdy z nas ma jakiegoś opiekuna, że w ogóle na świecie nie jesteśmy sami i że po śmierci jednak coś tam na nas czeka.
jeśli chodzi o opowieści o aniołach to czegoś takiego właśnie szukałam. Nie listy, nie opowieści tylko jedna ciągła historia. Polecam nie tylko wierzącym:)

Cogaiseoir | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Skończyłem i nie wiem, co napisać...
Takie książki powinny mieć milion stron, nigdy się nie kończyć i być rozdawane za darmo na każdym skrzyżowaniu, żeby świat opanowała ta niezwykła historia!
To nie jest historia o miłości. Raczej o przyjaźni, o marzeniach. O życiu. O takim życiu, które każdy chciałby mieć.
Dużo trudniej jest o przyjaciela niż o drugą połowę, a przyjaźń jest dużo szlachetniejszą więzią - Cecelia z gracją, subtelnością i niekłamaną sporą dawką humoru potrafiła zabrać mnie w świat bajki dla dorosłych, że każdego czeka jeszcze coś dobrego w życiu.
To książka, przy której chce się śmiać i płakać na zmianę. I ciężko mówić tu o szczęśliwym zakończeniu, ono po prostu jest prawdziwe...
Przeczytaj, a zrozumiesz, co mówię :)

marysienkap | 2015-04-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

"Gdybyś mnie teraz zobaczył" opowiada o sześcioletnim chłopcu i jego cioci, którzy widzą niewidzialnego przyjaciela. Ivan Ynlaizdiwein z Yniark Kejab wywraca do góry nogami ich życie, a w szczególności pedantycznej i trzymającej wszystko w ryzach Elizabeth.
Lekka i ciepła opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi. Polecam, choć czytałam już lepsze książki tej autorki.

myślnik | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, Bye - bye!
Przeczytana: 2006 rok

"Niewidzialni przyjaciele,zmyślenie przyjaciele-nazywajcie nas jak chcecie.Może w nas wierzycie,może nie.To wcale nie jest ważne.Jak większość dobrych ludzi nie istniejemy po to,żeby o nas rozmawiać lub nas chwalić.Naszą rolą jest pomagać tym,którzy nas potrzebują."

Przypomniałam sobie jak bardzo piękna i poruszająca jest ta opowieść.
Z jednej strony radosna,wariacka z drugiej smutna.
Pewnie każdy napisałby inne zakończenie,ale tak to już jest,że się nie da!Gryzie cię,męczy "ostanie zdanie",którego nie chcesz przyjąć do wiadomości za nic w świecie,ale w końcu jakie masz wyjście:/

Nie zawsze jest-żyli długo i szczęśliwie!
Książka o odzyskanej nadziei!
O przyjaźni i rodzącej się miłości(ale czy na pewno do odpowiedniej osoby)!
Książka,która mimo lekkiego tonu daje dużo do myślenia!
Drąży Cię jak robak jabłko!
I przypomina jak bardzo świat,realizm tłumi radość i magię życia!

"Niepowtarzalna,romantyczna opowieść o dwóch duszach,które odnajdują się dzięki odrobinie magii..."

Cecelia...

Habina | 2014-02-07
Przeczytana: 17 marca 2013

Cudowna. Taka ciepła i mądra książeczka. Długo ją przeżywałam po przeczytaniu. Stwierdziłam, ze zacznę wierzyć w 'niewidzialnych przyjaciół' dzieci :)

Paulina Wilkowska | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Rewelacja!

Przecudowna książka :)
Przeogromna bomba pozytywnej energii!

Książkę od początku do końca czytałam z zaciekawieniem i uśmiechem na ustach ;)

Piękna metafora ludzkich relacji w rzeczywistym świecie

Gorąco polecam :)

P.S.
Zupełnie nie rozumie dlaczego ta książka ma tak niską ocenę :(
Po przeczytaniu kilku opinii pod książką z przykrością stwierdzam, że wiele osób nie ocenia konkretnie tej książki autorki jako osobnego dzieła tylko to, jak wypada na tle "P.S. Kocham Cię" i tego czego się spodziewali. Moim zdaniem to bardzo krzywdzące, bo uważam, że to właśnie, że autorka potrafi pisać tak bardzo różne książki świadczy o jej talencie a nie jego braku... zastanówcie się proszę co naprawdę oceniacie...

pat_8910 | 2015-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Gdybyś mnie teraz zobaczył" to opowieść, która znacznie różni się od przeczytanych już przeze mnie powieści Cecelii Ahern. Początek był dla mnie dziwny, ciężko było mi przyzwyczaić się do tego, że jednym z narratorów i bohaterów zarazem jest wymyślony przyjaciel. Drugim zaś jest trzydziestoczteroletnia projektantka wnętrz, z żelaznymi zasadami, mnóstwem problemów rodzinnych, perfekcyjnością i odbijającą się na życiu traumą z dzieciństwa. Myślałam, iż historia zakończy się miłosnym happy endem co według mnie byłoby wielką wadą powieści, na szczęście autorka tym razem postawiła na inne rozwiązanie. Polecam.