83-600-4625-5
Korespondencja
historyczna

Czy można Wam w czymś pomóc? Co w ogóle można zrobić? Bardzo Cię proszę, jeśli tylko widzisz cokolwiek, do czego mógłbym się przydać, daj mi natychmiast znać.

Miśka | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Korespondencja z lat 1972-1996 wraz z aneksem, w którym znajdziemy tekst Herberta "Po śmierci Josifa Brodskiego", dwa jego inne listy (do Adama Michnika oraz Barbary Toruńczyk), kilka dość osobistych wierszy oraz w miarę szczegółowe przypisy.
Czyta się szybko (raptem 101 stron). Osobiście czuję niedosyt.

hapax | 2012-07-16
Przeczytana: 2007 rok

Książka ma 100 stron, z czego listy zajmują 40. Na resztę składają się: aneks z faksymiliami niektórych listów i wspominanych w książce dokumentów, przypisy do listów, przypisy do aneksu i indeks nazwisk.
Listy dotyczą głównie wydań, tłumaczeń i innych spraw praktycznych, więc poza ogólnym rozeznaniem w sprawach "kontaktów wydawniczych" dwóch poetów, czytelnik nie dowiedziałby się zapewne z tej książki zbyt wiele - gdyby nie list 26.
Dla tego jednego tekstu (z 1990 r.) warto zapoznać się z "Korespondencją".
W liście po pierwsze dość szczegółowo opisane zostały niezwykle ciężkie dla Herberta czasy terroru stalinowskiego i postalinowskiego w PRL-u. Poza tym poznajemy opinię poety na temat postawy innych pisarzy - ważne uzupełnienie do wywiadu udzielonego J. Trznadlowi w "Hańbie Domowej" - i przemyślenia o sytuacji społeczno-gospodarczej PRL-u.
Kilkakrotnie podkreśla się, że treść listu jest do wyłącznej wiadomości Barańczaka, ale później Herbert zdecydował się opublikować tekst w...

bouillabaisse | 2016-11-12
Na półkach: 2016, Przeczytane