Rycerz

Cykl: Rycerz czarnoksiężnik (tom 1) | Seria: Behemot
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Wizard Knight: The Knight
fantastyka

Olśniewająca powieść zdobywcy nagród Nebula i World Fantasy, uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, którego dokonania stawiane są na równi z dziełami takich mistrzów gatunku, jak J.R. Tolkien czy Ursula Le Guin. Nie trzeba jednak znać i doceniać wcześniejszych książek Gene'a Wolfe'a, by dać się porwać tej wspaniałej historii, która w niezwykły sposób...

Nie trzeba jednak znać i doceniać wcześniejszych książek Gene'a Wolfe'a, by dać się porwać tej wspaniałej historii, która w niezwykły sposób miesza stare motywy i wątki (m.in. opowieści arturiańskie, legendy celtyckie, skandynawskie mity), tworząc z nich nową wartość.

Wolfe przedstawia opis podróży amerykańskiego nastolatka przez prawdziwą piramidę światów, przy czym bohater pokonuje równocześnie drogę od zagubionego i niezdarnego chłopca do rycerza i bohatera. Mówiące zwierzęta, smok, którego ojcem był człowiek, i istoty, które wierzą, że droga do człowieczeństwa wiedzie przez zjadanie ludzi - to tylko ułamek niepowtarzalnej wyobraźni, której popis znajdziemy w "Rycerzu". Autor klasycznej już "Księgi nowego słońca" powraca w znakomitej formie i zwraca się do szerszego kręgu odbiorców niż dotychczasowi czytelnicy jego prozy.

źródło opisu: [Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007]

Vuko | 2013-07-24
Przeczytana: 21 lipca 2013

Właśnie co do tej książki jako jednej z nielicznych, mam wątpliwości. Początkowo często dziwił mnie "przeskok" z akcji do akcji. Nie znajdzie się tutaj opisów podróży, od których aż roi się, na przykład w "Panie Lodowego Ogrodu". Z początku trochę mnie to irytowało, jednak przyzwyczajając się do stylu pisania Gene'a Wolfe'a spodobało mi się kto, gdyż zawarł więcej akcji, a pomimo braku wielu opisów podróży z miejsca na miejsce (przynajmniej ja odniosłem wrażenie jakoby opis powinien spokojnie zajmować jeden rozdział, a Gene to spłycał) książka jest spójna. A przynajmniej spójna na swój sposób. I to jest właśnie urok tej książki, gdyż wiele kwestii zastanawiających czytelnika później rozwiązuje się, a ten nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co, gdzie i jak. Jednakże jest w pełni świadomy akcji, bohaterów. Poza tymi niuansami książkę czytałem jednym tchem, ma coś w sobie, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Polecam

kashiuka | 2011-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Trochę nudna.. zanim zaczęło dziać się coś ciekawego sporo czasu upłynęło. Chyba z 1000 razy rezygnowałam z jej przeczytania.

Daw1982 | 2016-10-30
Att | 2016-09-20