Platforma

Okładka książki Platforma
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Plateforme
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8374140259
Tłumacz:
Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska
Tagi:
powieść francuska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
806 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
410
10

Na półkach:

Miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Michelem Houellebecq'em w roku 2008 w Collegium Civitas. Autor był wtedy na fali i to nie tylko w Polsce. Głośne były jego antymuzułmańskie poglądy oraz krytyka rewolucji seksualnej lat 60, której skutki odczuwamy, zdaniem pisarza, do dzisiaj. Houellebecq znany był także z krytycznych wypowiedzi dotyczących Kościoła katolickiego. Nie było więc dziwne to, że na spotkanie z nim zostali oddelegowani, jako prelegenci, zarówno przedstawiciel prawicy jak i lewicy (w postaci Sławomira Sierakowskiego). Oba te nurty starają się sklasyfikować francuskiego pisarza jako „swojego”. Jest to jednak zadanie bardzo trudne, gdyż Houellebecq wymyka się takim klasyfikacjom.

„Platforma” to trzecia z kolei powieść Houellebecq'a. Rozgłos przyniosły mu już dwie jego pierwsze powieści: „Poszerzenie pola walki” oraz „Cząstki elementarne”. Pisarz podejmuje w nich przede wszystkim tematykę ludzkiej namiętności i seksualności. Jego postacie bardzo często są wyzute z uczuć, nie są to ludzie z marginesu, piastują przeważnie funkcje w administracji publicznej. Są nieszczęśliwi, a seks traktują obsesyjnie.

Nie inaczej jest w „Platformie”. Głównego bohatera (Michel Renault), który jest także narratorem, poznajemy w momencie, kiedy umiera mu ojciec. Wydarzenie to nie wywiera żadnego wrażenia na bohaterze. Sprzedaje on jego dom, wykorzystując żałobę bierze urlop, po czym wyjeżdża na wycieczkę do Tajlandii. Michel jedzie tam głównie z zamiarem korzystania z bogactwa nierządu z jakiego słynie to miejsce. Poznaje tam też młodą pracownicę biura podróży i po powrocie zaczyna się ich romans.

Tak jak w przypadku innych książek M. H., „Platforma” to literatura wybitna. Pisarz przedstawiając nam erotyczne wojaże przeciętnego Francuza, tak naprawdę porusza się na wielu płaszczyznach i tematach. Mamy tutaj ironiczne przedstawienie francuskiej klasy średniej napompowanej pustymi ideologicznymi frazesami, są francuskie przedmieścia, gdzie zwykli obywatele żyją w strachu przed brutalnymi młodzieżowymi gangami złożonymi z emigrantów, natomiast główny bohater wraz z młodą kochanką oddają się uciechom cielesnym w klubach dla swingersów.

Francja, którą przedstawia Houellebecq jest drastycznie inna od jej stereotypowego obrazu i to właśnie czyni każdą książkę pisarza wartą przeczytania. Do tego operuje on świetnym językiem, ma olbrzymią wyobraźnię, jest wybitnym erudytą i genialnie prowadzi narrację. Zakończenie tej książki uważam za jedno z najciekawszych i najbardziej oszołamiających we współczesnej literaturze. Czego więcej może oczekiwać czytelnik?

Miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Michelem Houellebecq'em w roku 2008 w Collegium Civitas. Autor był wtedy na fali i to nie tylko w Polsce. Głośne były jego antymuzułmańskie poglądy oraz krytyka rewolucji seksualnej lat 60, której skutki odczuwamy, zdaniem pisarza, do dzisiaj. Houellebecq znany był także z krytycznych wypowiedzi dotyczących Kościoła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 699
  • Chcę przeczytać
    1 320
  • Posiadam
    502
  • Ulubione
    61
  • Teraz czytam
    52
  • Literatura francuska
    22
  • 2022
    18
  • 2021
    16
  • Chcę w prezencie
    16
  • 2013
    10

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Platforma Zobacz więcej
Michel Houellebecq Platforma Zobacz więcej
Michel Houellebecq Platforma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także