sytuacje, ekstrema, morze, opowiadanie

"Nic i nikt nie jest tutaj sobą" - pisze Rylski w jednym z opowiadań, ale to zdanie mogłoby się znaleźć w każdej z czterech zawartych w tomie współcześnie rozgrywających się opowieści. Lecz nie trzymająca w niepewności fabuła, ale relacje międzyludzkie są tu najważniejsze. Zaskakujące, ostre, bolesne, nieprzewidywalne jak człowiecza natura, układają się w sugestywne psychodramy. Rylski, jak...

Lecz nie trzymająca w niepewności fabuła, ale relacje międzyludzkie są tu najważniejsze. Zaskakujące, ostre, bolesne, nieprzewidywalne jak człowiecza natura, układają się w sugestywne psychodramy. Rylski, jak żaden inny z naszych pisarzy, potrafi uchwycić rozziew między tym, co robimy, myślimy i mówimy, i złapać "ton, którym się nie mówi tego, co się powinno powiedzieć".

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Dopiero co recenzowałem „Człowieka w cieniu”, a teraz trafił mnie się ten zbiór czterech opowiadań z 2007 r. czyli opublikowany 3 lata póżniej. Pech mój polega na przeczytaniu Sieniewicza „Miasto szklanych słoni” przed omawianym zbiorkiem. Bo odwrotna kolejność ułatwiłaby mnie zmaganie się z tą niesforną WYOBRAŻNIĄ, która stwarza rzeczywistość. A to w formie ekstremalnej mamy właśnie u Sieniewicza. Aby nie zapomnieć, przytoczę od razu uwagę na ten temat:/str.94/
„Rzeczywistość jest ślepa. Nikt nad nią nie panuje. Z wyobrażnią jest inaczej..”
Te cztery opowiadania /mimo wcześniejszej daty powstania pierwszego/ wskazują, że młodzieniaszek Rylski /przecież młodszy ode mnie o 1,5 roku/ wszedł już w wiek kontemplacyjny, sprzyjający, a może nawet zmuszający do aposteriorycznych refleksji. Charakterystyczna dla starości chęć samookreślenia swoich poglądów dotyczy, ...

Irena | 2011-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

O akcji „Włóczykijka” nie muszę już wspominać, prawda? „Wyspa” to kolejna, książka, którą przeczytałam dzięki niej Cóż… Niestety książka mnie nie zachwyciła. Nie wiem. Może to nie był czas na nią…

„Wyspa” to zbiór czterech opowiadań: „Dziewczyna z hotelu Excelsior”, „Jak granit”, „Dworski zapach” oraz tytułowa „Wyspa”. Opowiadają one o ludziach i zdarzeniach, trudnych sytuacjach z którymi nie potrafią sobie poradzić. Opowiadania są tajemnicze, przesycone emocjami. Niestety nic więcej nie potrafię o niej powiedzieć.

Jeśli mamby szczera to muszę powiedzieć, że książka mnie nie zachwyciła. Nie miałam uczucia żeby jak najszybciej ją czytać. Czytając próbowałam zrozumieć o niestety mi się nie udało. Sens opowiadań był dla mnie zbyt mocno ukryty. Książka mnie przytłaczała. Pogarszała już i tak moje chwiejne samopoczucie. Trudno mi ją ocenić, bo jak można ocenić coś co się nie rozumie?

Książka powinna wędrować dalej ponieważ mam nadzieje, że ktoś pomoże mi zrozumieć sens tej książki.
...

bnch | 2015-03-31
Przeczytana: 30 marca 2015

"Wyspa" to zbiór czterech opowiadań. Pierwsze - "Dziewczynka z hotelu Excelsior" - powstało w 1981 roku, choć wersja tu zawarta jest nieco zmodyfikowana. Opowiadanie ponoć klasyczne dla Rylskiego i faktycznie jest bardzo dobre. Nastrój ma podobny jak "Idealny dzień na ryby" Sallingera, no i siłą rzeczy kojarzy się z "Lolitą". Sprawdza się zarówno jako studium psychologiczne starego, zmęczonego życiem mężczyzny, jak i jako etnograficzny opis wakacji w PRL.

Drugie opowiadanie - "Dworski zapach" (napisane współcześnie, podobnie jak dwa pozostałe) mówi o starym pisarzu spędzającym ostatnie lata życia na Lazurowym Wybrzeżu. Można domyślać się, że chodzi o Gombrowicza. To dobra rzecz, o porwanej narracji, z wieloma nie do końca jasnymi wątkami, natomiast tworzy całość.

Trzecie opowiadanie - "Jak granit" jest o "onieśmielonej życiem praktykantce fryzjerskiej z Wągrowca". W warstwie realistycznej ciekawe, natomiast po raz trzeci Rylski w tym tomie stosuje ten sam zabieg - rozcieńcza...

Pafnucy | 2011-05-21

Książka nierówna, pretensjonalna. Opowiadania z dreszczykiem (turpistyczny pociąg do umarlaka, topielica z zaświatów) przeplatane są tu chęcią a to zrewidowania twórczości Gombrowicza (przeniknięcia jego ostatnich chwil), a to podrobienia "metafizycznych" próz Herlinga-Grudzińskiego. Co zrobić, kiedy Rylskiemu talentu nie staje.

Katarzyna | 2016-10-15
Przeczytana: 10 października 2016

Strasznie długo to męczyłam i nie mogłam skończyć, skakałam po tych opowiadaniach jak pchła po psie. Warsztat Autor ma profesjonalny, i to mnie trzymało tak długo, odchodziłam, wracałam, czułam się w obowiązku... Ale w konsekwencji stwierdzam, że te opowiadania jakieś niedorobione. Pierwsze jeszcze ok - odpychający facet, klimaty FWP, drugie- jakieś chaotyczne, trzecie jakieś pokręcone i nieharmonijne - Monika i jej trup. A następne tylko pozaczynałam czytać i przerwałam. Mam wrażenie, że te opowiadania nadają się do ponownego napisania i przemyślenia, bo zmęczyło mnie toto okrutnie.

Dariusz Karbowiak | 2011-05-04

Szczególnie tytułowe opowiadanie "Wyspa" ujęło mnie za serce. Trzeba uważać aby nie utonąć za fantasmagorią

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

opowiadania, najlepsze tytułowe

Derufin | 2013-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Te 3 gwiazdki są z litości i ze względu na dotychczasową bibliografię autora.
Pierwsze opowiadanie jeszcze ujdzie - choć chyba zbyt mocno kojarzy się z "Lolitą". W sumie podobnie jak u Nabokowa: trochę szkoda talentu na takie dziwactwa. Widać przy tym, że Rylski ma ciekawą wyobraźnię i potrafi budować fabułę (choć to dla mnie zbyt dziwne i naciągane).
Dalsze opowiadania... ha... weźcie lepiej inną książkę - choćby "Obok Julii"

NightMarry | 2012-08-22

Męczyłam się z tą książką trzy miesiące. Czytałam po troszku w wolnych chwilach. Jest zupełnie nie w moim stylu, nie potrafię znaleźć prawdziwego sensu, lecz dwa (na cztery) opowiadania robią wrażenie.

m6nik6 | 2016-03-22