rozwiń zwiń

Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami

Okładka książki Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami
Ota Pavel Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Biblioteka literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka
Tytuł oryginału:
Smrt' krásných srnců, Jak jsem potkal ryby
Wydawnictwo:
Świat Literacki
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8388612689
Tłumacz:
Andrzej Czcibor-Piotrowski, Józef Waczków
Tagi:
literatura czeska opowiadania czeskie Andrzej Czcibor-Piotrowski Józef Waczków
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
721 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1855
330

Na półkach: , ,

Piękna wyprawa w czas dzieciństwa. Przesiąknięta miłością i wyrozumiałością do najbliższych. Nostalgiczna. Oniryczna. Piękna.

Mimo że opowieść ta obejmuje również lata II wojny światowej, a narrator jest żydowskim chłopcem, to nie cierpienia i sankcje stosowane przez III Rzeszę wobec ludności żydowskiej, przyjmują rolę głównych wydarzeń. Owszem, pojawiają się. Ale tak, jak u dziecka. Bez historycznej świadomości wydarzeń. Wyjazd braci do obozu koncentracyjnego był tu ważny, bo posłużył jako pretekst do opowieści o psie Holanie i polowaniu na rogacza. Ważna była dziecięca duma z osiągnięć ojca i nadzieje dzieci rozbudzane jego marzeniami. Ważne było mocne stąpanie po ziemi przez matkę. Ważny był świat zwierząt, kontakt z naturą. I dziecięce spojrzenie na finansowe krachy i eldorada rodziny.

Moją uwagę zwróciło ówczesne podejście do wychowania dzieci. Fakt, że „mamusia sprała” narratora „pejczem na psy” wyszedł niejako przypadkowo w opowieści o jego talentach kupieckich (a raczej ich braku), jako konsekwencja jedynej dokonanej w życiu transakcji handlowej: sprzedaży, podczas wojny, jedenastu tomów Tarzana, podarowanych wcześniej narratorowi przez ciotecznego brata. I zaraz wyobraźnia podsunęła mi książkę czytaną za kilkadziesiąt lat, będącą wspomnieniami dzisiejszego chłopca potraktowanego pejczem przez matkę.
Książka pełna jest naturalnych przejawów życia będących udziałem dziecka (i jako uczestnika, i jako obserwatora). Próbuję sobie zestawić ówczesne dorastanie dzieci w zgodzie z naturą rzeczy (chorobą, śmiercią, zabijaniem zwierząt w celach spożywczych, niepowodzeniami finansowymi rodziców, różnym zdaniem rodziców na podobne kwestie) z dzisiejszym izolowaniem dziecka od wszystkiego, co nie jest radością, zabawą, bezpieczeństwem. Zastanawiam się, kiedy (i przez kogo) ten szlaban oddzielający dziecko od tak zwanego normalnego świata powinien być podniesiony. Ot, takie myśli okołoksiążkowe:)

Piękne opowiadania, w których dziecięca naiwność przefiltrowana jest przez doświadczenia dorosłego. Piękny język. Inny świat. I niezwykła mądrość. Polecam. I zgadzam się ze Szczygłem, że "to najbardziej antydepresyjna książka świata...”

I jeszcze:
- w Czechosłowacji w czasie II wojny światowej ludność żydowska dostawała wezwania do wyjazdu do obozów koncentracyjnych - z pięcioosobowej rodziny żydowskiej wezwanie do obozu koncentracyjnego najpierw otrzymali dwaj starsi synowie, później ojciec; matka i najmłodszy syn spędzili wojnę w swoim przedwojennym mieszkaniu; cała piątka przeżyła wojnę; w treści jest informacja, że babcię zagazowali w Oświęcimiu;
- szeroko stosowana była praktyka wysyłania paczek żywnościowych do obozów koncentracyjnych;

Piękna wyprawa w czas dzieciństwa. Przesiąknięta miłością i wyrozumiałością do najbliższych. Nostalgiczna. Oniryczna. Piękna.

Mimo że opowieść ta obejmuje również lata II wojny światowej, a narrator jest żydowskim chłopcem, to nie cierpienia i sankcje stosowane przez III Rzeszę wobec ludności żydowskiej, przyjmują rolę głównych wydarzeń. Owszem, pojawiają się. Ale tak, jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 570
  • Chcę przeczytać
    3 488
  • Posiadam
    708
  • Ulubione
    263
  • Teraz czytam
    125
  • Literatura czeska
    78
  • 2022
    73
  • 2023
    51
  • Chcę w prezencie
    47
  • 2021
    43

Cytaty

Więcej
Ota Pavel Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami Zobacz więcej
Ota Pavel Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami Zobacz więcej
Ota Pavel Śmierć pięknych saren ; Jak spotkałem się z rybami Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także