Warchoły i pijanice

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-40-9

Wyobraźcie sobie świat, gdzie bohaterowie nie piją wody. Gdzie częściej jest się właścicielem jednego ucha niż jednego domu. Kraj w wino i miód opływający, tłusty, bogaty. Piękny – i jednocześnie niebezpieczny. Podzielony na wiele domen i udzielnych księstewek; z głębokimi lochami i wysokimi kurhanami. Rządzi tu królewska para – Siła i Spryt, a za nimi kroczą: Zasadzka, Zdrada, Walka i Zajazd....

To nie fantastyka, choć może tak brzmi. To kresy XVII-wiecznej Polski. I wolnoć, Tomku, w swoim domku!

Jacek Komuda w nowej książce powraca do barwnych czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej, nie tworzy jednak literackiej fikcji, a opisuje najsłynniejsze postacie panów, wyznających ideę wolności i wyższości szlachty polskiej. Autor opiera się na faktach i źródłach historycznych — pamiętnikach, zapisach sądowych, kronikach, listach itp. Pragnie przedstawić czytelnikowi najsłynniejsze i najciekawsze postaci tamtych czasów i tamtej, jakże ciekawej, kultury. Autor uzupełnia portrety szlachciców opisem kultury sarmackiej pod kątem ulubionych wówczas zajazdów, sądów, pojedynków i uczt.

Krystian Ozon | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2010

Ta książka to doskonały przykład tego jak powinno przedstawiać się historię Polski. Nasza historia to nie tylko daty i pełne patosu wielkie bezinteresowne zrywy narodowe - jak to na siłę wbija nam się na lekcjach historii.

"Warchoły i pijanice" to znakomity podręcznik historii. Tej prawdziwej mówiącej o ludziach i faktach prawdę. Nie zawsze wygodną, nie zawsze chlubną ale prawdę ciekawą i często groteskowo zabawną.

drobnypijaczek | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

W Historię Polski wpisało się na przestrzeni dziejów wiele postaci, dobrych i złych mądrych i głupich ale przede wszystkim nietuzinkowych. Książka "Warchoły i pijanice" to chyba poczet najbardziej nietuzinkowych i barwnych postaci jakie "urodziła" Polska Szlachecka.... W szkole wyrabiamy sobie obraz przeszłości na podstawie Sienkiewicza i krótkiej migawki z lekcji historii o tym jakie to wspaniałe zwycięstwa odniosła Rzeczpospolita nad Moskwą, Turkami i jak to dzielnie podniosła się z Potopu Szwedzkiego. Ale te wydarzenia w żaden sposób nie korespondują z postaciami tego okresu. W "Warchołach..." dostajemy jak w pigułce tych którzy kształtowali zaściankową i wielką politykę Rzeczypospolitej. Od Diabła Stadnickiego do pułkownika Lisowskiego. To nie jet amerykański dziki zachód gdzie przeciwnikowi strzela się z pistoletu w plecy... To Polskie Kresy - rejon dziki, mający zwierzchnią władzę za nic, podzielony, skłócony, gdzie ludzie odważni, pełni pasji i dzicy jak otaczająca ich...

Paździoch | 2016-06-09

Mimo swego sugestywnego tytułu, w dużej części jest to opis systemu prawnego panującego w Polsce na przełomie XVI i XVII wieku, podany w przystępny i atrakcyjny dla czytelnika sposób. Pozwala zorientować się w zawiłościach ówczesnego prawa i zrozumieniu dlaczego mimo że był stworzony przez szlachtę, równie chętnie przez nią samą był łamany.

W drugiej części kilka życiorysów największych warchołów i pijaków, z których istotną cześć książki zajmuje historia diabła łańcuckiego oraz jego synów i małżonki. Trochę nużące były niektóre powtórki opisów bohaterów czy określeń użytych przez autora, wyglądające jak chęć rozbudowania opisu jakiejś postaci, o której jest bardzo mało informacji w źródłach.

Mimo tych drobnych minusów Komuda ma bardzo przyjemny styl pisania połączony z językiem epoki, który nie razi jakąś sztucznością. Pewnie sięgnę kiedyś po jego kolejną książkę.

Radosław | 2014-01-19

Pierwsza książka Jacka Komudy, którą czytałem. Autor przedstawia w niej kilka barwnych postaci siedemnastowiecznej Polski. Czytało się przyjemnie. Warto porównać z wyidealizowanymi bohaterami trylogii Sienkiewicza abo zobaczyć jak to naprawdę ze szlachtą było.

Gabriela Ozon | 2010-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Zastawiliście się Państwo kiedyś jak Polska przetrwała najgorętsze czasy w naszej historii? Ja tak, nawet wielokrotnie. Jednak po lekturze Jacka Komudy stwierdziłam, że było to niemalże niemożliwe patrząc na poczet naszych narodowych bohaterów. Wielokrotnie nałożone infamie i banicje dodawały jedynie smaczku ich hulaszczemu życiu, spędzonemu na zajazdach, wojnach z sąsiadami, sądzeniu się z krewnymi o majątki i tych majątków przepijaniu. Poczynając od Stanisława Diabła Stadnickiego, pana na Łańcucie, który swoich ulubionych więźniów torturował w sposób niezwykle wymyślny – bezustannie im przypominał, że lada moment zostaną straceni, kazał wyprowadzać ich niby na egzekucję a w rzeczywistości mówił im, że kaźń odłożono tylko do następnego dnia (w tym samym czasie jego słudzy brali miarę na trumny dla owych więźniów); przez Diablęta Stadnickie, czyli nieodrodne dzieci swego ojca a skończywszy na Diablicy Stadnickiej – idealnej żonie Diabła Łańcuckiego, Annie z domu Ziemieckiej. Jednak...

Łukasz Kuć | 2011-03-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, historia
Przeczytana: październik 2009

Książka bardzo ciekawa, tylko że w znacznej mierze oparta na "Prawem i lewem" W. Łozińskiego, którą to pozycję polecałbym bardziej.

Radosław | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

W trakcie lektury docierać zaczyna do człowieka jakie ma szczęście, że nie urodził się chłopem w XVI czy XVII wieku... Piękne, ciekawe i kolorowe czasy ale cholernie niespokojne!
Miałem też inną refleksję - otóż styl Pana Jacka i sposób formułowania zdań od momentu powstania tejże książki znacząco się poprawił! Widać trening czyni mistrza.
Polecenia godna!

Zupełnie nie trafiło w moje gusta. Pierwsza książka Komudy, jaką czytałam i.... jedna z nielicznych, które zniechęciły mnie do autora tak, że omijam szerokim łukiem.
Sama książka jak dla mnie - zbyt idealizowana Polska Sarmacka. Niby opisuje "historię prawdziwą" i w ogóle, ale... nie. To nie dla mnie. Być może też i dlatego, ze zwyczajnie nie lubię historii Polski od XV wieku wzwyż?
Kwestia gustu, osobiście nie polecam.
Podziękuję, wolę czytać choćby Sienkiewicza.

Jakub | 2015-05-29

Jak dla mnie jest to znakomity przewodnik dla czytelników, którzy chcą rozpocząć przygodę z twórczością Jacka Komudy (a przede wszystkim dla osób, które interesują się Polską szlachecką, sarmatyzmem itp.).
Są tu ukazane definicje, które pozwolą nam lepiej zrozumieć klimat XVI - XVII wiecznej Polski. Jest tu także krótka charakterystyka postaci, o której możemy więcej przeczytać w powieści ,,Diabeł Łańcucki".

Dominik Socha | 2014-11-14
Przeczytana: 10 listopada 2014

Solidnie oparta na materiałach źródłowych opowieść o największych hultajach w historii polskiej szlachetczyzny. W pełni zasługuje na swój tytuł. Opowieści przedstawione lekkim piórem Komudy - po prostu świetne. Przerażający obraz szlacheckiej Rzeczypospolitej.