Pianola

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Player Piano
literatura piękna

Pianola, debiutancka powieść Kurta Vonneguta, to znakomicie napisana antyutopia w kostiumie science fiction i - mimo upływu półwiecza od jej publikacji - nadzwyczaj aktualna satyra na społeczeństwo zafascynowane komputerami i automatami, a lekceważące wartości humanistyczne. Ameryka po "drugiej rewolucji przemysłowej". Maszyny zastępują człowieka w coraz to nowych dziedzinach - od pracy fizycznej do pracy umysłowej z planowaniem na skalę państwa włącznie. Decydowanie o jednostce i przyszłości społeczeństwa to także ich zadanie. Paul Proteus wywodzi się z kasty doktorów - ludzi jak dotąd nie zastąpionych maszynami. Przed nim obiecująca przyszłość, jednak porzuca to życie, a co więcej przyłącza się do buntu tych, którzy chcą powrotu dawnego stanu rzeczy. Pod wpływem kolegi, również członka najwyższej kasty w tym technotronicznym społeczeństwie, Proteus w końcu podejmuje akty terrorystyczne skierowane przeciwko temu bezdusznemu i w gruncie rzeczy nieludzkiemu ładowi.

Wiwchan | 2019-09-15

Socjologiczna dystopia o kryzysie tożsamości wynikającym z utraty sensu egzystencji po kolejnej rewolucji przemysłowej i automatyzacji. Bardzo dobry debiut pisarza, który nie tylko sugestywnie opisuje świat zdominowany przez liczne urządzenia, ale i wypełniony jest humorem oraz angażuje obyczajową relacją głównego bohatera oraz jego niewzbudzającej sympatii czytelnika żony, Anity. Nie jest to specjalnie odkrywcza książka, fabularnie jest przewidywalna, zakończenie pozbawione jest w puenty, a pod kątem technicznym w oczywisty sposób się zdezaktualizowała. Jest jednak wciągająca, łatwo przyswajalna, a przy tym przewidująca i nie tracąca na sile przekazu po tylu latach od wydania, który jest bardzo uniwersalny.

Ramzes | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Największą wartością powieści jest jej niesamowita aktualność po prawie 70 latach od napisania. I nie mam tu na myśli techniki jaką autor opisuje, bo ta w naturalny sposób się zdezaktualizowała (np. komputery wykorzystujące taśmy perforowane). Ten element jest nieistotny w książce. To co jest istotne i niesamowicie aktualne obecnie wraz ze współczesnym rozwojem sztucznej inteligencji i robotyki jest wizja świata, w której praca ludzka zostaje zastąpiona przez maszyny. Wywołuje to kryzys tożsamości wśród ludzi, których większość jest bezrobotna i traci poczucie własnej wartości nie mając w swej codzienności zajęć, które nadawałyby sens ich istnieniu. Istotną pracę wykonuje jedynie garstka uprzywilejowanych dyrektorów zakładów produkcyjnych oraz inżynierów utrzymujących te zakłady w sprawności.

Można się naturalnie z takim obrotem sprawy zgodzić lub nie. Osobiście się nie zgadzam, ale to w żaden sposób nie umniejsza w moich oczach wartości książki. Bo choć uważam, że człowiek...

konstruktywnie | 2019-03-22

Powieść delikatnie komediowa z wieloma elementami tragedii, która porusza zagadnienia związane z zaawansowaną automatyzacją procesów produkcyjnych w prokapitalistycznym systemie.
W pewnym mieście szykuje się i wybucha spontaniczna rewolucja w stylu luddystów. Czytelnik widzi jak ten przewrót kiełkuje, dojrzewa i pożera swój ogon w żywiole rozpędzonej przemocy, a następnie rozsiewa ziarna przyszłej kontrrewolucji.
Jest też ukazany tradycjonalizm amerykański, który z jednej strony wdraża zaawansowane technologie, opracowane przez utalentowane jednostki, a z drugiej strony, poprzez pogmatwany patriotyzm, terror własności prywatnej i "jedyną słuszną" wiarę, jest wielkim hamulcowym postępu ludzkości. Automatyzacja ciężkiej, lub monotonnej, pracy w wydaniu kapitalistycznym nie oznacza końca wojen i niepewności o środki utrzymania zwykłych ludzi (którzy zdają się być porzuceni, bez przekonującej odpowiedzi na pytania o dobro ogólne takiego postępu).

W trakcie czytania często przypominał...

Jarek Zawisza | 2018-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Bliżej nieokreślony czas, po bliżej nieokreślonej wojnie, czas pokoju, czas dobrobytu, czas w którym ludzie... stają się zbyteczni.

Tak czas, czas po którym ponownie sięgnąłem po "Pianolę", to w przybliżeniu jakieś trzydzieści lat. Miałem taki okres w życiu, kiedy wręcz karmiłem się antyutopiami i dystopiami maści wszelakiej. I z przykrością stwierdzam iż czas który upłynął, nie okazał się dla książki zbyt łaskawy.

Wiele opisanych w niej technologii przyszłości, w czasie który jest nam dany, odnaleźć możemy jedynie w muzeum techniki.
Ale wizja, wizja Vonneguta przebija wyraźnie z kart jego dzieła i w przedziwnie znajomy sposób, majaczy w naszej codzienności.
Wszechobecne testy, praktycznie z każdej dziedziny wiedzy, na nieomal każdym etapie edukacji. Testy psychologiczne, badania IQ (tak jakby mogły one zaświadczyć o przydatności człowieka).
Komputery sprawdzające wszystko: od refleksu aż po wzrok, badają, porównują i decydują o kwalifikacjach i kompetencjach.
Jest wygodnie,...

Sonia Maladyn | 2018-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Powieść z 52 roku, poruszająca bardzo aktualne tematy związane z zastąpieniem pracy ludzkich rąk coraz sprawniejszymi maszynami. Podziały klasowe, poczucie bezsensu, korporacyjna propaganda. Daje do myślenia.

GagoSLAW | 2018-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Drugie czytanie równie dobre jak to 20 lat wstecz....Polecam:)

fotyk | 2018-02-25
Przeczytana: 13 lutego 2018

Wyśmienita powieść! Książka napisana ponad pół wieku temu, wieku niezwykle szybkich przemian technicznych i społecznych, a jej aktualność jest porażająca. Obecne zafascynowanie wiedzą inżynierską, innowacjami, algorytmami, autonomicznymi maszynami, sztuczną inteligencją jest wręcz przepowiedziane przez autora Pianoli. Obecna pogarda dla humanistów skutkuje powstawaniem oprogramowania użytkowego totalnie nieintuicyjnego, koszmarnego w obsłudze, bo programiści znają się na algorytmice, ale nie na psychologii (znam to ze swojej pracy). Sam jestem inżynierem, ale studiowałem filozofię w ramach przedmiotów obligatoryjnych, a to poszerza horyzonty. Zachęcam do przeczytania tej książki, mimo że jej zakończenie nie napawa optymizmem.

bambuska | 2017-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawa wizja świata. Akcja trochę mniej ciekawa. Miałam nadzieję, że historia Paula Proteusa i historia szejka zbiegną się w trochę większym stopniu. Miałam też nadzieję, że ktoś odgadnie zagadkę szejka. Wyszło jak w życiu.

Woody | 2017-11-17
Przeczytana: 07 lutego 2017

Razem z "Rokiem 1984" Orwella i "Nowym, wspaniałym światem" Huxleya, "Pianola" tworzy antyutopijną triadę. To wizja świata, który jest programowany, w którym jednostka nie ma wpływu na swoje życie, ponieważ zostało ono zaplanowane za nią. I, jak zawsze w takiej sytuacji, znajdzie się ktoś myślący, kto występuje przeciwko systemowi.
Książka mądra i pięknie napisana.

Kuba | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Ciężko uwierzyć, że to debiut. Bardzo dobra i bardzo aktualna