Pianola

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Player Piano

Inne wydania

Pianola, debiutancka powieść Kurta Vonneguta, to znakomicie napisana antyutopia w kostiumie science fiction i - mimo upływu półwiecza od jej publikacji - nadzwyczaj aktualna satyra na społeczeństwo zafascynowane komputerami i automatami, a lekceważące wartości humanistyczne. Ameryka po "drugiej rewolucji przemysłowej". Maszyny zastępują człowieka w coraz to nowych dziedzinach - od pracy fizycznej do pracy umysłowej z planowaniem na skalę państwa włącznie. Decydowanie o jednostce i przyszłości społeczeństwa to także ich zadanie. Paul Proteus wywodzi się z kasty doktorów - ludzi jak dotąd nie zastąpionych maszynami. Przed nim obiecująca przyszłość, jednak porzuca to życie, a co więcej przyłącza się do buntu tych, którzy chcą powrotu dawnego stanu rzeczy. Pod wpływem kolegi, również członka najwyższej kasty w tym technotronicznym społeczeństwie, Proteus w końcu podejmuje akty terrorystyczne skierowane przeciwko temu bezdusznemu i w gruncie rzeczy nieludzkiemu ładowi.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-21

Światem kierują komputery. Decydują kto i gdzie pracuje, do czego się nadaje, kim jest. Nie ma głodu - maszyny są wydajne. Produkują dużo i rzadko się mylą. Byt fizyczny zapewniony. Byt duchowy zbędny. Wolna wola? Niby jest ale algorytmy właściwego postępowania już dawno wyznaczone. Każde odstępstwo jest logicznie bezzasadne. Brzmi znajomo?
Niektóre szczegóły nieco archaiczne, jednak wizja ogólna - jak najbardziej aktualna. Idziemy w tym kierunku. Nawet nie wiem, czy "niestety". Tak po prostu jest. Koszt ewolucji. Dobrze znaleźć chwilę, by sobie to uświadomić. Uratować nieco własnej odrębności.
Vonnegut - debiutant daje do myślenia. Brakuje nieco genialnej lekkości i polotu, znanych z późniejszych dzieł autora. To jednak ważna i dobra książka.

weredLewana | 2014-01-17
Przeczytana: 1998 rok

Pozycja, która jest dowodem na to, że dzięki literaturze ludzkość może znajdzie ocalenie.
Trafiłam na nią, sama nie wiem jak, w przedmaturalnym okresie zarzynania się nauką (w zasadzie bardziej pasowałaby na ten czas "Rzeźnia..." tegoż Autora). Terror szkoły katolickiej, do której uczęszczałam, wydawał się być obezwładniający, niemożliwy do pokonania... Lecz gdy zanurzyłam się w świecie "Pianoli", mój mózg doznał ulgi, ciało rozluźnienia, serce uleczenia - zostałam uratowana. I zrozumiałam, że istnieje inny, lepszy świat, poza miejscem, do którego trafiłam na cztery, koszmarne lata i że jest to moje własne wnętrze.
Dziś wydaje mi się, że odnalazłam w treści zrozumienie dla mojego położenia, jakby w trakcie lektury ktoś zaszczepiał mi poczucie, że zawsze należy iść pod prąd. W tamtym czasie czytanie Vonneguta przed maturą w szkole klasztornej było dokładnie czymś takim.

Konkwistadorrr | 2014-02-12
Przeczytana: 2004 rok

Od razu i konkretnie. Autora poznałem od książki "Rzeźnia numer pięć", jakoś w połowie LO to przeczytałem - genialne. Po prostu każda strona powodowała, że dusiłem się ze śmiechu.
Po "Pianolę" sięgnąłem, ponieważ przeczytałem gdzieś, że to antyutopia, a ten gatunek ubóstwiam. Od razu skojarzyłem, że to będą ponure obrazy zagłady świata, promieniowanie, szarość, mutacje etc.,. No do czego mnie przyzwyczaiła fantastyka ze wschodu mojego kontynentu. I na nic takiego tu nie trafiłem. Myślę dziś, że za bardzo estetycznie, formalnie się nastawiłem i tego tu nie znalazłem. Generalnie niewiele pamiętam z fabuły. Ktoś mi tu przypomniał w swojej recenzji, że chodziło o to, że doszło do jakiejś rebelii maszyn (komputerów), ale z jakich powodów? Hmm, po prostu gdyby ta książka zrobiła na mnie wrażenie (jak z wieloma innymi) to bym i po latach pamiętał. Ta nie zrobiła. Co nie znaczy, że dla kogoś może nie być świetna. I tyle.

Obywatelka | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

"Pianolę" oceniłam wysoko i myślę, że tak samo będzie z każdą następną książką Vonneguta. Książka jest przyjemna, dowcipna, lekka a przy tym ma w sobie oczywiście drugie dno. Osobiście lubuję się w takich humorzastych krzywych zwierciadłach. Można to podciągnąć pod delikatne science fiction. Sięgnęłam po tę książkę skuszona etykietką antyutopii, jaką jej nadano.
Hmmm, może powinnam wysnuć z "Pianoli" jakieś niewiarygodne wnioski, może powinnam się oburzać, że to słaba książka, nijaka (w końcu to debiut autora), ale szczerze mówiąc widzę w niej tylko superlatywy. Książka jest inteligentna i dobrze napisana. Czego chcieć więcej?! ;)
Kurt to jest gość! :)

Rysiek_ | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2013, 2014
Przeczytana: listopad 2013

Kiedy czyta się tą książkę, nie czuje się w niej tego zgrabnego przenikania rzeczywistości realnej, naszej, i tej z wyobraźni autora, jak to bywa w przypadku innych książek Kurta, ani nawet nie przenosi się do przyszłości, jaką mogłaby ona być, jak w niektórych zgrabniej napisanych książkach science fiction. Autor nie jest najlepszy w przewidywaniu tego, w jaki sposób świat postąpi naprzód i jak będzie wyglądał wtedy - bardzo mnie to ubodło i przeszkadzało trochę w cieszeniu się książką. Od mojego mistrza wiele oczekiwałam, a z "Pianoli" najłatwiejszy do wysnucia wniosek to ten, że całe szczęście, że Vonnegut dał sobie spokój z najbardziej klasycznym sf.

Nitager | 2016-11-22

Jedna z nielicznych powieści tego autora, po której nie musiałem się zastanawiać, co on brał. To jego pierwsza książka. Po niej widać, że kiedyś naprawdę umiał pisać, tylko z czasem stopniowo tracił tę umiejętność, ulegając dziwnej manierze wymyślania niestworzonych i całkowicie nielogicznych wydarzeń. Bo ta powieść jest spójna i logiczna. I do bólu prawdziwa.
Co ciekawe, choć głównym tematem jest tu zjawisko skrajnej i bardzo zaawansowanej technokracji, potrafił również pokazać mechanizm jej pełzania i stopniowego uzależniania od niej kolejnych ludzi. I opętania - tak właśnie - opętania przez technokratyczny system tych, którzy jeszcze są na tyle wysoko, że maszyny ich nie zastąpiły. A co z resztą? Wyrzuceni poza nawias społeczeństwa? I tak i nie. System zapewnia im dostatek, ale uniemożliwia jakąkolwiek samorealizację. Czują się i są niepotrzebni. Nie mają najmniejszej szansy na zmianę swojego statusu - bo o tym decydują bezduszne komputery.
Temat zastępowania ludzi przez maszyny...

Golem | 2014-09-21

"Pianola" to niestety w moim odczuciu najsłabsza powieść Vonneguta, pisarza, którego skądinąd uwielbiam. Jest to debiut literacki tegoż Autora, co niestety od razu rzuca się w oczy komuś, kto czytał Jego późniejsze dzieła. Na tym etapie twórczości Vonnegut nie wykształcił jeszcze swego charakterystycznego, niepowtarzalnego stylu. Brak tu balansowania na granicy różnych, pozornie niepasujących do siebie gatunków literackich, jak to ma miejsce w sławnej "Rzeźni numer pięć" albo w "Kociej kołysce". Książka zawiodła mnie tym bardziej, że jest antyutopią - gatunkiem, który bardzo lubię - i na tym polu nie sprawdza się w ogóle. Świat w niej przedstawiony ani mnie nie parzył, ani nie ziębił, a przesłanie do mnie nie przemówiło.

Osobom, które wcześniej nie zetknęły się z prozą Vonneguta, zdecydowanie odradzam rozpoczynanie przygody z nim od tej powieści. Zachęcam natomiast do przeczytania genialnej "Rzeźni numer pięć", "Kociej kołyski" lub "Syren z Tytana".

Przykro mi pisać...

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2010 rok

Pierwszą książkę Vonneguta – „Pianolę” przeczytałam jako ostatnią. W sumie było to najbardziej skuteczne antidotum na nieudane „Trzęsienie czasu”.
„Pianola” jest w sumie powieścią z gatunku antyutopii. Nie ma co prawda dyktatury politycznej, jest jednak… dyktatura komputerów i maszyn, które pierwotnie miały odciążyć człowieka, a w efekcie wyeliminowały go z większości prac. W Ameryce po „drugiej rewolucji przemysłowej” liczą się tylko ludzie z doktoratem (filozofii, inżynierii, wychowania fizycznego, nauk przyrodniczych, handlu nieruchomościami etc.), ewentualnie przyszli doktoranci. Człowiek en masse staje się znudzonym i zdezorientowanym konsumentem dóbr wytwarzanych przez maszyny. Życie zostało tak zindustrializowane, że przeciętna gospodyni domowa nie ma nic do roboty i spędza swój czas na oglądaniu telewizji. I cały czas jest przy tym indoktrynowana, to znaczy – edukowana, odnośnie tego jak bardzo ważne są maszyny i jak bardzo ważna jest przeciętność.
Komputery ferują wyroki i...

Milica | 2015-11-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

"Za wszystkich dobrych Indian! Dawnych, obecnych i przyszłych"

Powieść Vonneguta określana jako antyutopia, w gruncie rzeczy jest raczej dystopią. Należy sobie zadać pytanie, jak to możliwe, że autor dzieła, z początku lat pięćdziesiątych, wykazał się tak wielkim wizjonerskim zmysłem. Powszechna automatyzacja ogarnia wszystkie dziedziny naszego życia i trudno jest się oprzeć wrażeniu, że wizja przedstawiona w powieści może, w mniejszym lub większym stopniu, się ziścić. Myśląc o książce z dzisiejszej perspektywy dojdziemy do smutnego wniosku, że Indianami, za których toast wznosił Lasher, jesteśmy my sami. Wiele czynności zanika w wyniku rozwoju technologicznego i w wielu przypadkach czynnik ludzki przestaje być niezbędny. I choć możemy mieć różne zdanie na temat współczesnego stanu cywilizacji, nie jesteśmy w stanie odwrócić biegu rzeczy. Mamy do wyboru dwie drogi. Możemy w obliczu technologii pozostać dumnymi Indianami, wierząc że nasze koszule są kuloodporne. Wtedy czeka nas...

Ewa | 2011-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

bardzo powoli się rozkręca, dopiero od połowy zaczyna wciągać. niestety końcówka rozegrana za szybko - wszystko ucieka przez palce, a szkoda - przy takim wstępie można było to lepiej rozpisać.