Projekt krytyki etycznej. Studia i szkice literackie

Wydawnictwo: Universitas
8324204210

zbiór rozpraw, który wpisuje się tematycznie w obszar dzisiejszych zainteresowań i badań literaturoznawczych, określanych jako zwrot ku etyce. Tytułowa etyczność nie jest w ujęciu Dąbrowskiego żadnym dekalogiem moralnym wywiedzionym z określonej tradycji filozoficzno-religijnej, ale oznacza z jednej strony zwiększoną odpowiedzialność za metodę badawczą oraz język, którym mówimy czy piszemy o tekstach literackich, z drugiej natomiast uwrażliwienie na aksjologię dzieła. W części teoretycznej kreśli autor rozległą panoramę epoki nowoczesności ze wskazaniem na oświecenie oraz holocaust jako momenty graniczne, poruszając m.in. takie zagadnienia, jak: autobiografizm, pogranicza i mniejszości kulturowe, struktury poznawcze powieści modernistycznej oraz linia rozwojowa literatury polskiej XX wieku od modernizmu poprzez awangardę do postmodernizmu.

Drb | 2013-08-19