Powiedzmy, Gantenbein...

Wydawnictwo: Znak
Mein Name sei Gantenbein

Inne wydania

Gantenbein i Enderlin powiedzmy, że to jedna osoba. Przypuśćmy, że Gantenbein postanowił żyć jako ślepiec. Wyobraźmy sobie, że Lila go zdradza. Załóżmy, że Enderlin dowiedział się o śmiertelnej chorobie.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Max Frisch (1911 – 1991) - szwajcarski pisarz, dramaturg i architekt. Czy komuś się podoba, czy też nie wizytówką Frischa pozostanie "Homo Faber", a dla potrzeb tej recenzji przypomnijmy jego najważniejsze dzieła:"Stiller" (1954, ode mnie 6 gwiazdek), "Homo faber" (1957. ode mnie 9 gwiazdek), dramat "Biedermann i podpalacze” (1958) oraz "Powiedzmy, Gantenbein..." (1964).

Po osiągnięciu życiowego sukcesu 7 lat wcześniej Frisch "obrósł w piórka", co prowadzi go do eksperymentów w pisaniu tej właśnie powieści. Za temat wziął kwestię tożsamości, która jest zlepkiem osobowości ujawnianych zależnie od okoliczności. Temat bardzo szeroki, a Frisch w dodatku zlikwidował wszelkie jego granice wyrażeniami "wyobrażam sobie" bądź "powiedzmy, że". Tak wyrażona alternatywność nie wystarcza mu i snuje wiele dygresji rozważających przypadkowość. To doprowadziło do prawie pięciuset stronicowej ...

Ilona K | 2013-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Rozpoczynając swą opowieść (ostatecznie cała książka to jakby zbiór różnych wersji tego typu historii dopasowanych do jednego, głównego wątku) nasz narrator zauważa pewną prawidłowość: otóż przyczyną zaczynającą cały proces snucia opowieści jest nadmiar doświadczenia. Człowiek coś przeżył, doświadczył czegoś, a teraz szuka do tego historii - jak zauważa. Opowiadania czy to w wersji dla Camilli Huber, czy też realizowane nieustannie przy pomocy wyobraźni, gdzie on - Gentenbein (a może Enderlin, Svoboda?) odgrywa coraz to inną rolę w stosunku do różnych postaci tego dramatu (głównie do Lili), próbując zrozumieć postawę wszystkich uczestników tej niemal teatralnej sytuacji (nie bez powodu Lila pracuje jako aktorka)- są pewną koniecznością strukturalną. Bo jak teraz zmieścić ludzką istotę w zamkniętej, spójnej historii? Każdy człowiek ma wiele twarzy - to banał znany już na pewno od czasu Stevensona, ale nie każdy potrafi tak o tym opowiedzieć. Skala niepewności widoczna w...

Aleksandra | 2015-12-08
Na półkach: Komparatystyka, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Bardzo ciekawa książka, aczkolwiek trudna do zrozumienia. Bardzo nietypowa i tak naprawdę nie posiadająca żadnej fabuły.
Narrator przedstawia się nam w trzech osobach: Gantenbeinie, Endelingu i Svobodzie. Podkreśla, że zmienia historie jak ubrania. Jest człowiekiem, który zdobył życiowy bagaż, a teraz wypróbowuje różne historie i szuka tej, która najlepiej oddałaby jego doświadczenia.
Książka daje do myślenia, pokazuje nam, że w życiu zawsze jest wiele opcji.
Podobał mi się bardzo pomysł z udawaniem niewidomego i jego spostrzeżenia na ten temat. Ciekawy jest też opis ludzi, którzy zawsze zachowują się inaczej przy nas i inaczej kiedy wyjdziemy z pokoju. Ja osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałam.
Myślę, że "Powiedzmy Gantenbein" każdy może odnieść do siebie, albo dzięki tej książce może spróbować stworzyć własne historie.
Powiedzmy...

kinzetka | 2013-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Banki, ukryte konta nazistów, Milka, góry, nuda... powiedzmy, że z tym kojarzy mi się Szwajcaria, kraj może i piękny, ale moralnie dwuznaczny. I nijaki w swym uporządkowanym stylu. I dostaję do przeczytania książkę. Leży na półce, przekładam ją bliżej na parapet, znów odkładam; nie mogę się zdecydować czy zacząć czytać teraz czy jeszcze nie. Mijają tygodnie. Lato się kończy, jesień zbiera się do odejścia i przyjmijmy, że książka sama wpada mi w ręce. „Czytaj mnie!”
Po miesiącach lektur pełnych akcji lub pęczniejących od wiadomości, wyobraźmy sobie, że trafia się powieść o walorach czysto intelektualnych. Akcja toczy się rozkosznie niespiesznie, każde słowo ma swój sens, każde wydarzenie ma swoją historię.
Przyjmijmy, że jest to opowieść o Gantenbeinie. A może o Enderlinie. Albo o jednym i drugim lub żadnym z nich. Frisch nie proponuje linearnej fabuły, ciężko chwilami nawet mówić, że jakakolwiek fabuła istnieje, bowiem z chwilą gdy już przyzwyczajamy się do opowieści, bohaterów,...

p00lie | 2013-05-15

Przeczytana: 02 czerwca 2016
Marianna | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016
14 par pisarzy na 14 lutego

Powszechnie uważa się, że pisarze to samotnicy. Zbyt egoistyczni, by wytrwać w związku lub zbyt aspołeczni, by w ogóle w relację z drugą osobą wejść. Jeśli już znajdują parę, najczęściej ich związek ma burzliwy przebieg i kończy się w dramatycznych okolicznościach. Prawda jednak jak zawsze leży gdzieś pośrodku.

Znalezione w Ninatece: Homo Faber

Był synem architekta i sam przez wiele lat również zajmował się architekturą. Przyjaźnił się z Bertoltem Brechtem. Przez kilka lat związany był z pisarką Ingeborg Bachmann. Zasłynął powieściami „Stiller”, „Powiedzmy, Gantenbein...” i „Homo Faber”. Dziś w audiocyklu o Maksie Frischu.