Sekrety sypialni mistrzów kuchni

Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The Bedroom Secrets Of The Master Chefs

Danny Skinner, inspektor kontroli w edynburskim urzędzie miasta, główny bohater najnowszej powieści Welsha wiedzie szczęśliwe i hulaszcze życie. Dwie rzeczy nie dają mu jednak spokoju. Po pierwsze Danny chce koniecznie odszukać swego ojca, a jego matka Beverly, prowadząca niegdyś punk rockowy styl życia, nie chce mu zdradzić tajemnicy. W jej rozwikłaniu może pomóc Alan De Fretais, restaurator, hedonista, którego książka Sekrety sypialni mistrzów kuchni bije wszelkie rekordy popularności. Drugi problem Danny ego to Brian Kibby, niepijący, nieśmiały acz ambitny nowy urzędnik. Antypatia przeradza się w nienawiść, która doprowadzi młodych ludzi do sytuacji ekstremalnych. A wszystko dzieje się oczywiści w dobrze znanych z poprzednich powieści Welsha ulicach, zaułkach i knajpach Edynburga. Irvine Welsh w najlepszej formie od czasów Trainspotting! W Sekretach sypialni… udowadnia, że jest nie tylko skandalistą, ale po prostu świetnym, już dojrzałym pisarzem.

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

Karolina | 2012-08-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Gdzieś wśród innych opinii na temat twórczości Welsha przeczytałam, że można go kochać albo nienawidzić. Jak najbardziej się zgadzam, przy czym ja zdecydowanie zaliczam się do jego gorliwych miłośników!

'Sekrety' to książka inna niż Trainspotting czy Ecstasy jednak niezmiennie eksplorujemy zakątki ponurego Edynburga. Tego niedostępnego dla turystów. Tego, w którym toczy się prawdziwe życie. Można wręcz poczuć barową pogodę sprzyjającą spijaniu kolejnich pint lub whisky. Wszystko 'okraszone' wymownym językiem i sporą dawką czarnego, typowego dla Welsha, humoru.

Fabuła ma kilka wątków, które zgrabnie łączą się w całość. Pojawia się nawet drobny polski akcent. Może ciut przekombinowane, choć z drugiej strony sam Wilde w 'Portrecie Doriana Grey'a' pozwala sobie na wątek mało prawdopodobny :)Tym razem książka o nienawiści i poszukiwaniu (tak, znowu to poszukiwanie i odkrywanie) własnej tożsamości, a także o dwoistości natury ludzkiej.

Z mojej strony - książka zdecydowanie godna...

lady_of_theflowers | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

cały czas miałam wrażanie, że już to gdzieś czytałam.
gdyby to był film mieszczący się w 120 minutach, to historia na pewno by tak nie męczyła jak przez te 400 stron.
rozwleczone i po prostu nudne.

Czytadło napisane w przestępnej, zabawnej formie. Przepis prosty:
- weź styl i klimat Chucka Palachniuk`a
- dodaj barowy klimat Bukowskiego
- gotuj w Edynburgu w stylu Welsch`a okraszonym motywem z Oscara Wilde`a

Wyjdzie zabawna i przestępna książka, smakuje, ale dupy nie urywa:)

Agnieszka | 2013-03-21

Jakbym sama wyszła z lekkiej delirki... Plugawy język i plugawe towarzystwo. W czasach zamierzchłej młodości używałam słowa "banioryjny". Taka jest ta książka.

mrsjackie | 2016-05-03

Na początku nawet interesujące, ale potem już tylko brnięcie do końca przez przewidywalne sytuacje. Zabrakło stylu poprzednich powieści, zagrzmiała przeciętność.

Etasz | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Grecka tragedia na ulicach i w knajpach deszczowego Edynburga, Welsh w najlepszym wydaniu. Polecam.

Devilevey | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Ostatnie rozdziały książki wpłynęły szczególnie na podwyższenie mojej ogólnej oceny o tym dziele. Świetny współczesny odpowiednik Doriana Gray'a z fabułą bardzo mnie satysfakcjonującą i przede wszystkim wciągającą! Welsh przy całej tej wulgarności i swoistym turpiźmie zachowuje naprawdę dobry warsztat pisarski, co mi osobiście imponuje. Polecam czytelnikom nie nazbyt delikatnym.

Barbara Świerczewska | 2014-03-16

ani po tytule ,ani po okładce nie można było spodziewać się niczego dobrego,a tu zaskoczenie -w swej treści nie jest to książka łatwa ani przyjemna,ale jak nie wiele innych dająca do myslenia.Polecam

dekapitacja | 2013-02-20
Przeczytana: 20 listopada 2012

Jakoś nie przypadła mi do gustu, fabuła przewidywalna, literacko nie zachwycająca, ale nie chciał bym nikogo zniechęcać, może kwestia gustu, zła nie jest.

lisznij | 2016-10-29