Dzikie Anioły i inne opowiadania

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Dzikie, Anioły, opowiadania

Groteska, czarny humor są nieodłącznymi atrybutami twórczości Henryka Bardijewskiego. Po tych elementach nieomylnie rozpoznajemy jego prozę. Najnowszy zbiór współczesnych opowiadań sprawia, że mamy okazję wejść w tajemnicze światy pisarskiej wyobraźni Bardijewskiego. Światy niby to realne, ale na wskroś przepojone metafizyką. Nic tu nie jest pewne, stałe. Bohaterowie, ludzie zwyczajni i niezwyczajni, starają się walczyć z przeciwnościami losu i absurdami współczesnego życia. To racjonaliści, którym nie sprawdza się racjonalizm, ludzie poszukujący prawdy i sensu w życiu. Ani na chwilę nie mogą zaznać spokoju, zmuszani wciąż do wyborów, do tego, by określić swoją tożsamość. Wymaga to zawsze zwrócenia się ku swojemu wnętrzu, odrzucenia kolejnych masek, dotarcia do źródeł intuicji. Opowiadania Bardijewskiego pokazują ludzi zagubionych, jakby zaskoczonych gdzieś w pół drogi, ale nigdy nie pozbawionych szansy zbliżenia się do samych siebie, do własnej natury. To proza nasycona ciepłym humorem i pobudzająca do refleksji..

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Zbiór 38 krótkich opowiadań, ktore łączy sympatyczna ironia. Na swojej stronie Bardijewski /ur.1932/ umieścił uwagę:
„Dawno zauważono, że świat jest zabawny we fragmentach, lecz w całości smutny. Tragizm świata pozbawionego humoru byłby trudny do zniesienia”.
I jego twórczość uwzględnia powyższą sentencję. Napisał cholernie dużo: samych słuchowisk radiowych ponad 150. Lektura jego utworów przynosi pogodę i uśmiech. Niestety, takiej dobrotliwej, mało agresywnej literatury nie zwykliśmy zaliczać do WIELKIEJ. Przeto polecam Państwu niniejszy zbiór dla rozlużnienia, odreagowania, jak obecnie się mówi dla relaksu, lecz „cudów”, błyskotliwych fajerwerków nie spodziewajcie się. To po prostu życzliwa ironia starszego pana.

Ruda | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Smakowite. Zdziwiona jestem, że tak ciekawy autor nie był mi wcześniej znany. Przypadek (darmowy ebook) sprawił, że mogłam zapoznać się z jego twórczością i nie żałuję. Wszystkie opowiadania w specyficznym, bardzo przyjemnym stylu. Trochę groteski i czarnego humoru, co tutaj bardzo mi odpowiada. "Urodziny u Państwa B." oraz "Studia niższe" to zdecydowanie moi faworyci. Właśnie takie powinny być lektury w szkołach. Po co męczą licealistów(czy nawet gimnazjalistów?) Gombrowiczem i jego "Ferdydurke", gdy możemy znaleźć przyjemne w odbiorze elementy groteski. Bardzo polecam, pozycja zdecydowanie warta przeczytania! I dla mniej wymagających czytelników, jako lekkie opowiastki i dla tych bardziej, którzy lubią smakować różnych stylów literakich.

Jacek | 2011-08-10

Moja ulubiona książka :) Czytałem wiele razy.

kemot | 2016-08-26
Scarlet | 2016-07-27