Miłość. Reaktywacja

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co

Książka o miłości. Niemożliwej, ale w końcu spełnionej. Bohaterkami są trzy kobiety reprezentujące trzy pokolenia. Bohaterka oprowadza swoją matkę w ostatnią podróż, początkowo niecierpliwie, ale wraz z upływem czasu coraz czulej. Jednocześnie jakby od nowa, a może po raz pierwszy, uczy się ją kochać i rozumieć własne uczucia w trudnej, bo podwójnej roli córki i matki.

książek: 2051
Tania | 2014-05-24
Przeczytana: 09 stycznia 2011

To nie jest miła i przyjemna lektura. Patrzenie na cierpienie bliskiej osoby całkowicie zdanej na główną bohaterkę, staje się dla niej podwójnie trudne: walczy z postępującą chorobą matki i własną psychiką. Książka napisana ze znajomością tematu, dająca dystans do sprawy, a jednocześnie wchodząca głęboko w zagadnienie niesienia pomocy - ile jesteśmy w stanie z siebie dać, oraz w temat odchodzenia.

Lektura dla tych, których nie odstraszyła "Miłość" Michaela Haneke'go.

moi | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka, jakich niewiele na naszym rynku. Zdaje się, że tylko ta i niedawno wydany "Ojciec PRL" Wojciecha Staszewskiego, poruszają trudny temat opieki nad starszymi rodzicami. Jak sobie poradzić z pracą, własnym domem i obowiązkami nad starszą, często zniedołężniałą, osobą? Jako pogodzić wizyty w szpitalu z obowiązkami zawodowymi.Do tego problem, że starsi rodzice często nie chcą zaakceptować zmian w swoim życiu: konieczności przeprowadzki do innego miasta, czy poddania się opiece, zatrudnionej specjalnie pielęgniarki lub gospodyni, zajmującej się rodzicem podczas naszej nieobecności. Do tego dziwactwa starszych osób, które potęgują się z wiekiem.
To temat, który dotyczy każdego z nas - każdy z nas, bowiem ma rodziców i winien jest im zapewnić godną, wygodną starość.
W książce Hanny Samson mamy wpleciony dodatkowy wątek: pamiętnika pisanego równolegle w jednym zeszycie przez oboje jej rodziców. To rzuca dodatkowe światło na dawne wydarzenia z życia matki bohaterki.
Technikę...

karimel | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

Wydaje ci się, że masz „poukładane życie” – jesteś dojrzała, niezależna; rozwód - już za sobą, posiadasz: pracę, mieszkanie, prawie dorosłą córkę, jakiegoś tam kochanka, czas nareszcie tylko dla siebie i nagle okazuje się, że masz również matkę, która potrzebuje twojej pomocy. Czy poświęcisz Jej swój czas? Czy przypadkiem ta staruszka, która sprowadziła cię na ten świat, nie denerwuje cię ? Czy potrafisz „reaktywować” swoją miłość?
Kiedy szukam odpowiednich słów, które mogłyby określić „Reaktywację miłości”; jej klimat, charakter, znaczenie - odnajduję nieokreślone do końca odczucia, że książka ta jest bardzo smutna, ale jednak nie pozbawiona humoru; zabawny jest miedzy innymi fragment, kiedy matka i córka wspominają te same zdarzenia i okazuje się, że każda zapamiętała je absolutnie inaczej, co prowadzi do komicznych konfrontacji. Bogactwa wrażeń, uczuć i refleksji, które towarzyszą tej lekturze nie da się w pełni oddać słowami.
Jest to opowieść o związkach...

Paulina | 2015-11-28

Bardzo interesująca książka, poruszająca trudność jaką jest opieka nad starszym ciężko chorym człowiekiem. Pokazuje wiele całkiem różnych emocji oraz ich wyparcie. Silna, wymagająca kobieta nagle staje się małą, bezbronną istotą. Natomiast jej córka- krytykowana przez matkę, trochę od niej odsunięta, przez całe życie doświadczała trudnego życia jakim jest życie z osobą zamknięta w sobie, nie znoszącą sprzeciwu a jednocześnie skupioną całkowicie na sobie. Wzrusza, skłania do przemyśleń i jest przy tym fenomenalna.

olafina | 2013-06-06
Przeczytana: 2011 rok

wyjątkowa, dotyka emocji o których nie łatwo jest mówić, genialny wizjer w relacje matka-córka

Monika | 2012-07-02
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka jest fajnie napisana, przedstawione jest życie z różnych punktów widzenia. Może ona uświadomić czytelnikowi, że to co dla niego jest czarne, dla innych może być białe. Dobrze i szybko się ją czyta, jednak pozostawia kilka kwestii do przemyślenia.

Pysia1496 | 2016-11-13
Iwona Pesz | 2016-10-28