Przedwiośnie

837389604X
Baku, Gajowiec, Szklane domy
klasyka

Inne wydania

Przedwiośnie+ ostatnia powieść Żeromskiego prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Głównym bohaterem swego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego.

• Pani Noc
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Ślepy trop
  • Pora westchnień, pora burz
  • Historia pszczół
  • Obce dziecko
  • Tylko ty
  • Większy kawałek nieba
  • Nasza własna wyspa
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

8,66 (290 ocen i opinii)
Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska

8,33 (3 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

8,71 (7 ocen i opinii)
Nasza własna wyspa
Sally Nicholls

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

W obcej skórze
Sarah Hilary

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2000 rok

Wspaniała powieść Stefana Żeromskiego o marzeniach, dojrzewaniu, miłości, walce oraz z bardzo nie jasnym zakończeniem... Ballada o Szklanych Domach na długo pozostanie w mojej pamięci...

Irmina | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Po przeraźliwie trudnych do przebrnięcia "Syzyfowych pracach" i "Ludziach bezdomnych" dostałam za zadanie przeczytać tę lekturę, tak odmienną i tak przyjemną. Bardzo żałuję, że Żeromski wpadł na pomysł napisania tak dobrej książki dopiero pod koniec swojego życia. Przygody Cezarego czytałam z zaciekawieniem, a w części "Nawłoć" z nieskrywaną wręcz radością :) Ostatnia część troszeczkę nużąca, niemniej cała powieść jest bardzo dobra!

Bykovsky | 2012-10-20
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2009

Historia Cezarego Baryki urzekła mnie. W tej książce było coś takiego, co mnie poruszyło, przez co stała się jedną z moich ulubionych książek.
Miejsca opisywane przez Żeromskiego również pobudzają wyobraźnię.
Wątek romansu też się znalazł.
Bardzo pozytywne wrażenia po przeczytaniu tej książki - niewykluczone, że kiedyś do niej powrócę.

Witold Lisek | 2014-01-12

Cały czas pamiętam jeszcze moje ostatnie spotkanie z twórczością Stefana Żeromskiego – koniec drugiej klasy liceum, modernizm, „Ludzie bezdomni”. Zdaje się, że wymiękłam po trzydziestu stronach. Wyobraźcie więc sobie moje obawy przed sięgnięciem po kolejną lekturę tego autora, tym razem już pochodzącą z epoki XX-lecia międzywojennego, mając na uwadze poprzednie niezbyt sympatyczne doświadczenia. Mój entuzjazm i moje zaskoczenie były o tyle większe, że zupełnie nie spodziewałam się tak przyjemnej lektury, jaką się „Przedwiośnie” ostatecznie okazało.

O co właściwie chodzi w „Przedwiośniu”? To powieść podzielona na trzy części, bardzo zróżnicowane, z których każda przedstawia inny etap życia głównego bohatera, Cezarego Baryki oraz inny wątek główny. W pierwszej, zatytułowanej „Szklane domy”, poznajemy korzenie Czarka, jego rodziców, rodzinne miasto. Młody Baryka jest krnąbrny i buntowniczy, nie przejmuje się szkołą, wysługuje się schorowaną matką i myśli, że tak być powinno....

Alex Ritter | 2015-01-24
Na półkach: Lektury, Przeczytane, Posiadam

Po książkę sięgnęłam z przymusu szkolnego.
Według mnie najciekawszą częścią jest "Nawłoć". Czworokąt lub nawet pięciokąt miłosny. Do tego morderstwo. Ta część jest genialna.
"Rodowód" i „Szklane domy” dobre, ciekawe.
Najnudniejszą, najgorszą częścią jest „Wiatr od wschodu”. Jak dla mnie jest tam za dużo polityki. Tak wiem, "Przedwiośnie" jest powieścią polityczną - i dlatego sama bym po nią nie sięgnęła.
Fanką twórczości Żeromskiego nie jestem zwłaszcza po "Syzyfowych pracach", których nie dałam rady przeczytać. Jednak "Przedwiośnie" pozytywnie mnie zaskoczyło.

Sylwia | 2013-07-23

Oj, pamiętam, jak bardzo podobała mi się ta lektura! Szczególnie sceny na wsi, ponieważ aż do bólu serca przypominały mi miejsce, które tak ukochałam - wieś: tą stateczną pramatkę dzisiejszych większych zbiorowisk, tą, która zachwyca nienaruszalnym pięknem, rozczula prostotą i typowymi dla niej problemami.
Polecam, ta lektura naprawdę wiele wnosi, nie tylko tani sentymentalizm, jak opisany przeze mnie powyżej. Co konkretnie wnosi? To musi pozostać słodką tajemnicą, ponieważ tylko odkrywając, możemy poznać ją naprawdę.
Końcówka była dla mnie jednak niewymownie nużąca.
Moja ocena:
8/10

książek: 2035
Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2009 rok

Fragmenty całkiem niezłe mieszają się z beznadziejnymi. A Baryka... Nie, nie zamierzam zacząć kląć.

Merythia | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 02 października 2015

Niesamowita powieść o marzeniach Polaków o wolnej ojczyźnie, kraju pięknym i sprawiedliwym, w którym ludzie po ponad stu latach zrzucają ciążące na nich jarzmo, stają ponad wiecznymi podziałami i budują ''szklane domy'' w walce o lepsze życie dla swoich potomków. Jak pokazała historia i co obserwujemy w teraźniejszości, jest to kolejna utopia niemożliwa do zrealizowania, co nadaje powieści smutny wydźwięk.
Żeromski w bardzo interesujący sposób przedstawił różne koncepcje budowy odrodzonej Polski, tragedię rewolucji, która wbrew szumnym mowom na wiecach nie niesie niczego prócz śmierci i zniszczenia, ewolucję postawy i charakteru człowieka pod wpływem zdarzeń niezależnych od niego. Nie brak również celnych spostrzeżeń dotyczących naszego narodu i narodowych wad, a także wszechobecnej nędzy, zawartych w sugestywnych, naturalistycznych opisach chociażby dzielnicy żydowskiej.
Do tego dochodzi fantastycznie skonstruowana postać Cezarego Baryki, bohatera pełnego sprzeczności i...

marcia | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Lektura szkolna + Stefan Żeromski = Absolutnie nie moja bajka!
Co jest dziwne, "Przedwiośnie" mi się podobało, co prawda do pewnego momentu, ale jednak podobało.

Akcja powieści toczy się w latach 1914-1924.
Wydarzenia rozgrywają się w kilku miejscach m.in. w Baku, w Warszawie, w Nawłoci.

Główny bohater Cezary Baryka jest dziwną i trudną do opisania postacią. Jest bardzo zmienny i takie też są jego poglądy. Wydaje mi się, że tak ukształtowali go rodzice. Ponieważ był jedynakiem i oczkiem w głowie rodziców, mógł robić co mu się żywnie podoba. Cezary kobiety traktował podobnie, raz przymilał się do jednej, by następnego dnia flirtować z inną. Takie podejście mści się na nim, gdy nie może być z ukochaną Laurą. Cezary zmienia się. Staje się posępny i przyłącza się do ruchu proletariatu w obaleniu obecnej władzy w Polsce.

Bardzo fajnie, że Żeromski w swojej książce, ukazał rzeczywistość polską po I wojnie światowej, bez zbędnego uwznioślenia, pokazał po prostu prawdę. ...

Na półkach