Okładka książki Przedwiośnie

Baku, Gajowiec, Szklane domy
klasyka
typ
papier
5.93 (9528 ocen i 281 opinii)

Opis książki

Przedwiośnie+ ostatnia powieść Żeromskiego prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Głównym bohaterem swego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2009 rok

Fragmenty całkiem niezłe mieszają się z beznadziejnymi. A Baryka... Nie, nie zamierzam zacząć kląć.

Agnieszek | 2013-05-15

Było na maturze hehe ;) Dobrze już, dobrze.

Książka przeczytana po raz czwarty? może piąty? - zmusza do myślenia. Czytana w dojrzałym wieku inaczej rozkłada akcenty. Baku: możliwości, które okrywają mgłą granice. Nawłoć: romanse, młodość dusz, brak odpowiedzialności, oderwanie od konkretu. Warszawa: brud, sprzeciw, a zarazem możliwości.

Nie da się czytać dziś "Przedwiośnia" bez odniesień współczesnych. Nie da się analizować bez dostrzeżenia przenikliwości autora. Nie sposób oderwać myśli od miejsc, historycznych wyimków, współczesnych aluzji politycznych.

Dlaczego dziś nikt tak nie pisze? Nie, nie chodzi o Żeromskiego z jego już dość archaicznym stylem i językiem, chodzi o zaangażowanie, świadomość wagi, bezkompromisowość, chęć zadawania pytań, wzniecania ognia - on pali, ale i oczyszcza.
Dlaczego? A kto coś takiego wydałby? Która gazeta zauważyłaby, weszła w polemikę?
Dobrze już, dobrze.

Odświeżona 14 maja 2013r.

Ataga | 2013-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Muszę przyznać, że nie przepadam za twórczością Stefana Żeromskiego, ale przez tą książkę dało się przebrnąć.
"Przedwiośnie" tak na prawdę zawiera wiele wątków. Jest tu przedstawiony motyw nieszczęśliwej miłości; tęsknoty za rodzinnym krajem; wizja szczęśliwej przyszłości. Właśnie dzięki złożonej fabule dobrnęłam do końca.
Powieść ta dość długo ciągnęła się za mną, ponieważ wybrałam ją do mojej prezentacji maturalnej. Jak się później okazało na maturze pisemnej również wybrałam ten temat.

Monika | 2010-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza książka Żeromskiego, którą czytało mi się naprawdę przyjemnie. Mówiąc krótko - wciąga. Mimo że główny bohater sprawia, iż ma się często ochotę zrobić facepalm, to ogólnie akcja tej książki nie nudzi, jest wiele ciekawych wątków - życie Cezarego w Baku i sytuacja po rewolucji, podróż Cezarego i Seweryna do Polski, wątki miłosne w Nawłoci (w tym otrucie Karoliny) czy wątek komunistycznej koncepcji "odbudowy" Polski.

Cały czas pamiętam jeszcze moje ostatnie spotkanie z twórczością Stefana Żeromskiego – koniec drugiej klasy liceum, modernizm, „Ludzie bezdomni”. Zdaje się, że wymiękłam po trzydziestu stronach. Wyobraźcie więc sobie moje obawy przed sięgnięciem po kolejną lekturę tego autora, tym razem już pochodzącą z epoki XX-lecia międzywojennego, mając na uwadze poprzednie niezbyt sympatyczne doświadczenia. Mój entuzjazm i moje zaskoczenie były o tyle większe, że zupełnie nie spodziewałam się tak przyjemnej lektury, jaką się „Przedwiośnie” ostatecznie okazało.

O co właściwie chodzi w „Przedwiośniu”? To powieść podzielona na trzy części, bardzo zróżnicowane, z których każda przedstawia inny etap życia głównego bohatera, Cezarego Baryki oraz inny wątek główny. W pierwszej, zatytułowanej „Szklane domy”, poznajemy korzenie Czarka, jego rodziców, rodzinne miasto. Młody Baryka jest krnąbrny i buntowniczy, nie przejmuje się szkołą, wysługuje się schorowaną matką i myśli, że tak być powinno. Niedługo...

Jola | 2010-07-31
Przeczytana: 2002 rok

Bardzo podobała mi się ta książka. Rozterki sercowe Cezarego Baryki, wątek szklanych domów, ucieczka od kraju pochłoniętego rewolucją sprawiają, iż w tej książce każdy może znaleźć coś dla siebie. Zakończenie zaś wcale nie jest tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać.

Książkowo | 2011-11-30
Przeczytana: 2001 rok

Losy Cezarego Baryki, który zjawia się w Polsce po I wojnie światowej. Na kartach powieści obserwujemy jak główny bohater krok po kroku odkrywa własną tożsamość na różnych płaszczyznach.

PABLOPAN | 2012-02-12

Jedna z tych lektur szkolnych, które zapadają w pamięć.

Kathy | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Za dużo tego Żeromskiego w szkole... Ale trzeba przyznać, że "Przedwiośnie" to zdecydowany postęp w porównaniu do np. "Ludzi bezdomnych". Czytając "Przedwiośnie" zdarzały się nawet chwile, które wciągały i aż nie chciało się odkładać książki! Ale potem następowały strony pełne niezrozumiałego dla mnie politycznego bełkotu i bajka pryskała. Ciekawe jest właściwie całe życie głównego bohatera - od dzieciństwa w Baku po manifestację w Warszawie. Perypetie, miłostki, tragedie, no, rozterki ideowe może już mniej. Żeromski niektóre wątki (szczególnie te w Nawłoci) poprowadził interesująco. Przecież tam to normalnie kryminały jakieś! :D Koniec końców mogę uznać tę książkę za przydatną i nawet nieco przyjemną lekturą. Ale może już wystarczy tego Żeromskiego, proszę?

Adrian | 2014-03-10
Przeczytana: 14 lutego 2014

Kolejna lektura Żeromskiego, tym razem już mniej mi się podobała niż Ludzie bezdomni, ale nadal wszystko dosyć zrozumiałe, średnio lubię w takich książkach tematykę powstań, patriotyzmu itp, powoli wszystko się przejada, chociaż rozumiem tego wagę w czasach, w których powstały. Tak czy siak, czytało się dosyć przyjemnie, Żeromskiego będę wspominał dobrze.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto