Przedwiośnie

Darmowe dodatki Edytuj książkę
837389604X
Baku, Gajowiec, Szklane domy
klasyka

Przedwiośnie+ ostatnia powieść Żeromskiego prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Głównym bohaterem swego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego.

,,Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, rozgrywająca się już w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Główny bohater, Cezary Baryka, jest synem Polaków urodzonym w Rosji. Wybuch I wojny światowej zmienia jego życie. Wichry historii i losu stykają Cezarego z komunizmem, zmuszają do bolesnych strat, a w końcu zaciągają do odrodzonej Polski, która jednak różni się od tego o czym przez lata marzyli Polacy.

Podobno to najlepsza polska powieść dwudziestolecia międzywojennego. Nie zgodzę się z tym do końca(wolę chociażby ,,Cudzoziemkę” czy ,,Granicę”), ale bez wątpienia ,,Przedwiośnie” to powieść bardzo wartościowa. Nie da się ukryć, że Żeromski miał bardzo charakterystyczny styl przez co ,,Przedwiośnie” chwilami ciężko się czyta, wątek miłosny jest trochę ,,serialowy”(moim zdaniem), a niektóre postacie typu zakochana w sobie Laura, chora psychicznie Wanda(z opisów wnioskuję, że ona jakąś chorobę psychiczną musiała mieć i uważam to za celowy zabieg autora) czy nawet...

kryptonite | 2010-06-07
Przeczytana: luty 2010

Nie jestem fanką twórczości Stefana Żeromskiego. 'Syzyfowe prace' czy 'Ludzie bezdomni' były dla mnie po prostu nudne. Tylko ta książka autorstwa Żeromskiego mi się podobała. Przy niej nie usnęłam, jak przy pozostałych.

Witold Lisek | 2014-01-12

Petrus | 2014-05-06
Alex Ritter | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury

Po książkę sięgnęłam z przymusu szkolnego.
Według mnie najciekawszą częścią jest "Nawłoć". Czworokąt lub nawet pięciokąt miłosny. Do tego morderstwo. Ta część jest genialna.
"Rodowód" i „Szklane domy” dobre, ciekawe.
Najnudniejszą, najgorszą częścią jest „Wiatr od wschodu”. Jak dla mnie jest tam za dużo polityki. Tak wiem, "Przedwiośnie" jest powieścią polityczną - i dlatego sama bym po nią nie sięgnęła.
Fanką twórczości Żeromskiego nie jestem zwłaszcza po "Syzyfowych pracach", których nie dałam rady przeczytać. Jednak "Przedwiośnie" pozytywnie mnie zaskoczyło.

Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2000 rok

Wspaniała powieść Stefana Żeromskiego o marzeniach, dojrzewaniu, miłości, walce oraz z bardzo nie jasnym zakończeniem... Ballada o Szklanych Domach na długo pozostanie w mojej pamięci...

Anna | 2017-11-01
Przeczytana: 29 października 2017

Genialna książka. Absolutnie, skończenie genialna.
I bardzo, bardzo aktualna.

W tej samej chwili przymierasz głodem, walczysz z mrozem ubrany w łachmany, wyjadasz resztki ze śmietnika, żeby przeżyć kolejny dzień, a tuz obok w zbytku i luksusie organizuje się bale, zamawia najmodniejsze suknie u najlepszych krawców, stoły uginają się od jedzenia, którego nikt nie jest w stanie przejeść.

Ach, jak bardzo punkt widzenia zaleąy od punktu siedzenia, jak bardzo jesteśmy niewrażlwi na to, co dzieje się obok, co nas bezpośrednio nie dotyczny. Jak słabo rozumiemy, że świat to naczynia połączone.

Paradoks polega na tym, że Przedwiośnie to książka, którą każdy powinien porzeczytać, a fakt, że jest lekturą szkolną sprawił, że nikt jej nie czyta... Szkoda. Wielka szkoda.

Irmina | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Po przeraźliwie trudnych do przebrnięcia "Syzyfowych pracach" i "Ludziach bezdomnych" dostałam za zadanie przeczytać tę lekturę, tak odmienną i tak przyjemną. Bardzo żałuję, że Żeromski wpadł na pomysł napisania tak dobrej książki dopiero pod koniec swojego życia. Przygody Cezarego czytałam z zaciekawieniem, a w części "Nawłoć" z nieskrywaną wręcz radością :) Ostatnia część troszeczkę nużąca, niemniej cała powieść jest bardzo dobra!

Bykovsky | 2012-10-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: grudzień 2009

Historia Cezarego Baryki urzekła mnie. W tej książce było coś takiego, co mnie poruszyło, przez co stała się jedną z moich ulubionych książek.
Miejsca opisywane przez Żeromskiego również pobudzają wyobraźnię.
Wątek romansu też się znalazł.
Bardzo pozytywne wrażenia po przeczytaniu tej książki - niewykluczone, że kiedyś do niej powrócę.

Iza | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

To zdecydowanie jedna z najlepszych, przeczytanych przeze mnie ostatnio, książek. Jedna z bliższych mi epok, przystępna forma i język, wymieszanie tematyki bardzo ważnej i mniej ważnej. Książka bardzo przyjemna w odbiorze. Raz zmuszająca do skupienia i powagi, raz pozwalająca na relaks i uśmiech. Idealnie napisana, wyważona.

Muszę jednak przyznać, że takie odczucia pojawiły się we mnie dopiero teraz, czyli po drugim przeczytaniu tej powieści. Za pierwszym razem, gdy czytałam ją w szkole, byłam niezwykle znudzona i zniesmaczona. Zapewne wynikało to z przymusu do czytania, nieodpowiedniej do wieku tematyki i obowiązku zdania sprawdzianu z treści ;) Kolejny przykład na to jak bardzo szkoła zniechęca do czytania, a już szczególnie czytania wartościowych książek.

Niemniej jednak uważam w tej chwili, że "Przedwiośnie" to naprawdę kawał dobrej literatury. Trzeba tylko nie nastawiać się negatywnie i... dorosnąć do tej treści :)

Naród czyta „Przedwiośnie”

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – poinformował wczoraj prezydent Andrzej Duda. Finał tegorocznej akcji odbędzie się 8 września.

Szejnert, Tokarczuk, Auster i Hustvedt w najnowszych „Książkach”

Od tego roku magazyn „Książki” zmienił formułę, z kwartalnika stając się dwumiesięcznikiem. Sprawdźcie, co znajdziecie w najnowszym numerze, który właśnie trafił do kiosków.