Przedwiośnie

Wydawnictwo: Zielona Sowa
5,95 (10042 ocen i 291 opinii)
837389604X
Baku, Gajowiec, Szklane domy
klasyka

Inne wydania

Przedwiośnie+ ostatnia powieść Żeromskiego prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Głównym bohaterem swego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego.

Sklep

• Biblioteka pana Lemoncella
  • Szturmując niebo
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Inna dusza
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Z jednym wyjątkiem

8,1 (10 ocen i opinii)
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,2 (5 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8,14 (21 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

6,79 (28 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,98 (42 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (20051)
Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2000 rok

Wspaniała powieść Stefana Żeromskiego o marzeniach, dojrzewaniu, miłości, walce oraz z bardzo nie jasnym zakończeniem... Ballada o Szklanych Domach na długo pozostanie w mojej pamięci...

Irmina | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Po przeraźliwie trudnych do przebrnięcia "Syzyfowych pracach" i "Ludziach bezdomnych" dostałam za zadanie przeczytać tę lekturę, tak odmienną i tak przyjemną. Bardzo żałuję, że Żeromski wpadł na pomysł napisania tak dobrej książki dopiero pod koniec swojego życia. Przygody Cezarego czytałam z zaciekawieniem, a w części "Nawłoć" z nieskrywaną wręcz radością :) Ostatnia część troszeczkę nużąca, niemniej cała powieść jest bardzo dobra!

Bykovsky | 2012-10-20
Przeczytana: grudzień 2009

Historia Cezarego Baryki urzekła mnie. W tej książce było coś takiego, co mnie poruszyło, przez co stała się jedną z moich ulubionych książek.
Miejsca opisywane przez Żeromskiego również pobudzają wyobraźnię.
Wątek romansu też się znalazł.
Bardzo pozytywne wrażenia po przeczytaniu tej książki - niewykluczone, że kiedyś do niej powrócę.

Sylwia | 2013-07-23

Oj, pamiętam, jak bardzo podobała mi się ta lektura! Szczególnie sceny na wsi, ponieważ aż do bólu serca przypominały mi miejsce, które tak ukochałam - wieś: tą stateczną pramatkę dzisiejszych większych zbiorowisk, tą, która zachwyca nienaruszalnym pięknem, rozczula prostotą i typowymi dla niej problemami.
Polecam, ta lektura naprawdę wiele wnosi, nie tylko tani sentymentalizm, jak opisany przeze mnie powyżej. Co konkretnie wnosi? To musi pozostać słodką tajemnicą, ponieważ tylko odkrywając, możemy poznać ją naprawdę.
Końcówka była dla mnie jednak niewymownie nużąca.
Moja ocena:
8/10

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2009 rok

Fragmenty całkiem niezłe mieszają się z beznadziejnymi. A Baryka... Nie, nie zamierzam zacząć kląć.

Mavericus | 2010-11-23

Gdzie te szklany domy budowane przez Żeromskiego, ano są one w XXI wieku. Choć nie tak wiernie oddane jak opisywał je pisarz. Jednakże budujemy nasze mity na wyobrażeniach o prawdzie, a jak wiadomo z prawdą może być różnie, bo czasami jest ona tym czym chcielibyśmy by była.

Agnieszek | 2013-05-15
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane

Było na maturze hehe ;) Dobrze już, dobrze.

Książka przeczytana po raz czwarty? może piąty? - zmusza do myślenia. Czytana w dojrzałym wieku inaczej rozkłada akcenty. Baku: możliwości, które okrywają mgłą granice. Nawłoć: romanse, młodość dusz, brak odpowiedzialności, oderwanie od konkretu. Warszawa: brud, sprzeciw, a zarazem możliwości.

Nie da się czytać dziś "Przedwiośnia" bez odniesień współczesnych. Nie da się analizować bez dostrzeżenia przenikliwości autora. Nie sposób oderwać myśli od miejsc, historycznych wyimków, współczesnych aluzji politycznych.

Dlaczego dziś nikt tak nie pisze? Nie, nie chodzi o Żeromskiego z jego już dość archaicznym stylem i językiem, chodzi o zaangażowanie, świadomość wagi, bezkompromisowość, chęć zadawania pytań, wzniecania ognia - on pali, ale i oczyszcza.
Dlaczego? A kto coś takiego wydałby? Która gazeta zauważyłaby, weszła w polemikę?
Dobrze już, dobrze.

Odświeżona 14 maja 2013r.

książek: 20824

Cały czas pamiętam jeszcze moje ostatnie spotkanie z twórczością Stefana Żeromskiego – koniec drugiej klasy liceum, modernizm, „Ludzie bezdomni”. Zdaje się, że wymiękłam po trzydziestu stronach. Wyobraźcie więc sobie moje obawy przed sięgnięciem po kolejną lekturę tego autora, tym razem już pochodzącą z epoki XX-lecia międzywojennego, mając na uwadze poprzednie niezbyt sympatyczne doświadczenia. Mój entuzjazm i moje zaskoczenie były o tyle większe, że zupełnie nie spodziewałam się tak przyjemnej lektury, jaką się „Przedwiośnie” ostatecznie okazało.

O co właściwie chodzi w „Przedwiośniu”? To powieść podzielona na trzy części, bardzo zróżnicowane, z których każda przedstawia inny etap życia głównego bohatera, Cezarego Baryki oraz inny wątek główny. W pierwszej, zatytułowanej „Szklane domy”, poznajemy korzenie Czarka, jego rodziców, rodzinne miasto. Młody Baryka jest krnąbrny i buntowniczy, nie przejmuje się szkołą, wysługuje się schorowaną matką i myśli, że tak być powinno....

PABLOPAN | 2012-02-12

Jedna z tych lektur szkolnych, które zapadają w pamięć.

Ataga | 2013-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Muszę przyznać, że nie przepadam za twórczością Stefana Żeromskiego, ale przez tą książkę dało się przebrnąć.
"Przedwiośnie" tak na prawdę zawiera wiele wątków. Jest tu przedstawiony motyw nieszczęśliwej miłości; tęsknoty za rodzinnym krajem; wizja szczęśliwej przyszłości. Właśnie dzięki złożonej fabule dobrnęłam do końca.
Powieść ta dość długo ciągnęła się za mną, ponieważ wybrałam ją do mojej prezentacji maturalnej. Jak się później okazało na maturze pisemnej również wybrałam ten temat.

zobacz kolejne z 20041
Na półkach