Europejka

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-92-4

Ta książka Manueli Gretkowskiej to dziennik powrotu z Europy do Polski, która staje się właśnie Europą. Paradoksy polskiej codzienności opisuje pisarka uchodząca za narodową skandalistkę, a prowadząca przykładne rodzinne życie na wsi. Europejka to również książka o młodych Polkach usiłujących zrozumieć mężczyzn, świat, a przede wszystkim same siebie. Pełna ironii i gorzkiej czasem refleksji, ale również dowcipna, jest lekturą dla każdego, kto pragnie intelektualnej przygody.

marcin | 2014-04-09

Małe cegiełki z życia... małe cegiełki refleksji nad Polską, cegiełki filozoficzne, a nawet przyrodnicze :) Razem tworzą ciekawą i oryginalną budowlę. Poezja przeplata się z fizjologią... Daje do myślenia, choć nie przenosi w inne światy. Warto sięgnąć gdy nie mamy ochoty na nic ciężkiego, ale nie chcemy się odurzać zapychaczem.

Książka gęsta od swojego rodzaju pretensji na rzeczywistość. Pani Manuela nie chce być grzeczną dziewczynką - a bo i po co, jest po prostu sobą, a mnie, jako czytelniczce jej prozy jest z tym dobrze, nie muszę myśleć co jest prawdą, a co fikcją literacką, bo Świat jaki jest każdy widzi. Są pisarze którzy cudownie przenoszą nas w krainę fantazji, i są tacy, którzy codziennością rzucają nam w twarz - taka jest Gretkowska.

keys | 2013-01-18
Przeczytana: styczeń 2013

Kontynuacja "Polki". Wrażenia po przeczytaniu takie same jak po pierwszej części. Polecam!

Grażyna | 2010-03-11

Podoba mi się forma dziennika i dowcip autorki.

mamalgosia | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2010

Czym jest normalność? W obecnych czasach ekscentrycznością. Dowodem na to jest Manuela Gretkowska. W swoim codzienniku, wydanym pt „Europejka” zapisuje ona swoje przemyślenia.
Jest „dyżurną” polską skandalistką. Ekscentrykiem. A jak jest naprawdę? Czy różni się od ludzi, którzy nie chcą żyć pod linijkę? Otóż drodzy państwo – niczym :) Gdy czytam jej matczyne przemyślenia, to jakbym słyszała siebie. No owszem – nie jestem zapraszana na święto pisarzy na G, ale mnie też ludzie zaskakują. Każdego dnia, w każdej godzinie.
Ja też czuję się przytłoczona betonowymi ścianami mojego własnego mieszkania, też z zachwytem patrzę na ten cud natury, jakim jest moje dziecko – z tym swoim charakterem i osobowością :)
Styl pisania pani Manueli jest dość nierówny – w końcu to codziennik. Raz zachwyca nas bajkowymi budowlami ze słów, a raz język osiąga pułap zrozumiały nawet w najbardziej niedouczonych dzielnicach miasta :D może zbyt oczywiste jest epatowanie wulgaryzmami, które pani Manuela...

Kamila J | 2016-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2016

Swietna ksiazka,autorka bardzo inteligentna, urocza kobieta. Troszke za bardzo skakala po watkach,wg mnie, bo troszke absurdalne,jednak ja tez jestem freakiem,takze mozna zaczaic ;)Duzo zyciowej prawdy.
Mnie, jako ateistke i antyklerykala, denerwowaly zbyt obfite wzmianki o bogu...Pani Manuela wierzy,jednak widac antyklerykalne idee...jednak te o wierze sa wg mnie troche nachalne,lekki szlag trafia.Ogolnie ocena pozytywna.

wiesia | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

Minęło 10 lat od naszego wejścia do Unii Europejskiej. Dziennik Gretkowskiej zawiera zapiski z kilkunastu miesięcy poprzedzających to wydarzenie. Oczywiście jej komentarze do aktualnych spraw polityczno – społecznych to tylko część książki. Dużo miejsca poświęca swemu życiu rodzinnemu, pisze o macierzyństwie, kupowaniu domu, samochodu. Wiele jest refleksji na temat mediów, literatury, muzyki. Ot, takie zwykłe sprawy widziane oczyma pisarki, która często jest określana jako skandalistka. Tym słowem otwiera „Europejkę”, dodając zaraz, że przecież „tak dba o normalność siebie i rzeczy”.

Faktycznie, gdy czyta się jej książkę, nie widać, by unosiła się nad nią atmosfera skandalu. Już fotografia na okładce przedstawia stateczną rodzinę w strojach sprzed lat, zapiętą na ostatni guzik. Owszem, będzie też o sprawach intymnych, będą dosadne, a nawet wulgarne wyrazy, ale skandalistka? Ależ skąd, troskliwa matka dość absorbującego dziecka, dająca sobie co jakiś czas wolne na kino, ulubione...

avefria | 2013-08-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Gretkowska skandalistką? Z pewnością. Podobnie jak każdy samodzielnie myślący człowiek. Zgodnie z twierdzeniem Zofii Kossak-Szczuckiej, że heretyk, to jest taki sukinsyn, który za dużo i bez potrzeby myśli. Wprawdzie "Europejka" ma swoje słabe momenty i - według mnie - nie dorównuje "Polce", ale z pewnością warto przeczytać. Tym bardziej, że czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością.

Małgosia | 2016-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Muszę przyznać, że ta książka mnie zmęczyła. Krótkie, chaotyczne wpisy, skróty myślowe. Tak może wyglądać pamiętnik osoby, która do niego wraca i wie, o czym pisała. Dla mnie to za bardzo pocięte, fleszowe i czasami niezrozumiałe hasła. Z przykrością stwierdzam, że dla mnie to chyba najsłabsza pozycja w dorobku autorki, którą osobiście bardzo lubię i nie uważam za skandalistkę.

książek: 1991
kryptonite | 2011-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Książka w formie pamiętnika Gretkowskiej bardzo mi się podobał. Pokazała siebie jako zwykłą kobietę, nie jakąś skandalistkę. A to, że mówi to, co myśli, to jej cecha charakteru. Bardzo polubiłam Polę;-)