W średnim wieku. Romans

Tłumaczenie: Joanna Warchoł
Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Middle Age. A Romance

Obfitująca w gorzkie i zabawne obserwacje społeczne błyskotliwa powieść psychologiczna wielokrotnie nagradzanej pisarki amerykańskiej, znanej w Polsce między innymi z bestsellerowej fabularyzowanej biografii Marilyn Monroe Blondynka. Bohaterem Wieku średniego jest tajemniczy Adam Berendt, którego wszyscy kochają, ale nikt właściwie nie zna. Ponieważ Adam był kimś innym dla różnych osób, czytelnik, wraz z autorką, próbuje dociec, kim był naprawdę.

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

macierzanka | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

Adam Berend…

Któż to taki?

Chociaż biorąc pod uwagę odpowiedź jaka padnie, poprawne pytanie powinno brzmieć: Czym on jest?

Otóż, wymieniony gentelmen jest...pretekstem:)

Na samym wstępie opowieści, wspomniany z imienia i nazwiska mężczyzna w średnim wieku, ginie w tragicznych okolicznościach jednak nie znika ze stron książki. Nic podobnego. Pamięć o nim pozostaje żywa i stanowi właśnie doskonały pretekst do snucia opowieści o pewnym amerykańskim miasteczku Salthill oraz jego mieszkańcach. Jesteśmy świadkami historii różnych ludzi, kobiet i mężczyzn, dzieciaków z którymi związany był, intrygujący jak mamy szansę się przekonać, Adam Berend. Poprzez pryzmat subiektywnych wspomnień przewijajacych się postaci, poznajemy tego szczególnego bohatera, na ile jest to możliwe.

Wspomniane senne Salthill nie wyróżnia się niczym wyjątkowym, jednak bohaterzy nie wyobrażają sobie życia poza nim. Ci, którzy z jakichś powodów wyjeżdżają z niego nie potrafią zapomnieć o tym miejscu, tęsknią i...

nellanna | 2013-12-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Gęsta proza psychologiczna, prawie bez dialogów, czyta sie wolno ale daje satysfakcję. W pewnym zasiedlonym przez bogaczy moiejscu umiera znany rzeźbiarz, przedmiot westchnień (bezskutecznych) wielu okolicznych żon i milionerek. Jaką nosił w sobie tajemnicę? Dlaczego tak sie opierał wszelkiemu uczuciu? Skad ten podziw dla jego osoby i rywalizacja oraz zazdrość miejscowych panów? Niby ich przyjaciel a przecież rywal i człowiek enigmatyczny, może nawet niebezpieczny? Losy wielu osób odmienia jego śmierć. Ciekawym polecam. Znakomite studium starzejących sie kobiet, jeszcze w pretensjach.Świetnie budowane nastroje, bunty osamotnionych wśród tłumów i zmieniających swe życie, z pozoru u schyłku, bo zawsze warto uciec od stagnacji i zahinbernowania w wieloletnich, umarłych związkach.

grendella | 2013-10-06

Rzecz się dzieje w pozornie idyllicznym miasteczku Salthill, nowojorskim przedmieściu dla bogaczy, w którym nikt się nie starzeje, bo wszyscy mogą sobie pozwolić na doskonałych chirurgów plastycznych. Panowie pracują w poważnych firmach w Nowym Jorku, panie organizują fety, spotkania towarzyskie i zbiórki charytatywne, byle tylko nie zanudzić się na śmierć w wypucowanych na błysk domach. Wydaje się, że w tym podmiejskim raju dla dobrze sytuowanych Amerykanów koło czterdziestki/pięćdziesiątki/sześćdziesiątki (któż to wie? – wszyscy przecież wyglądają młodziej) brakuje przestrzeni na wzloty i upadki, miłosne uniesienia, czy głębokie emocje – wszystko wygląda na poukładane, ładnie przystrzyżone i zgodne z obowiązującymi konwencjami i układami towarzyskimi.

A jednak da się ten spokój zburzyć i Joyce Carol Oates robi to już na samym początku, zabijając głównego bohatera – Adama Berendta – powszechnie lubianego rzeźbiarza, który jak się wkrótce okazuje, mimo mało powalającej...

Sławka | 2013-09-13

Czy można być autorytetem moralnym żyjąc cały czas z poczuciem winy?
Jak się okazuje można. Można nawet być obiektem westchnień po śmierci. Można być ukochanym za życia i wielbionym po zgonie nigdy nie dotykając żadnej z kobiet wielbiących.
Doskonała książka, jak zwykle.Po lekturze książek tej Pani, amerykanie są dla mnie bardziej przystępni i ludzcy.

Lena | 2014-01-16
Przeczytana: 07 października 2011

Dziwne, że śmierć człowieka, o którym tak naprawdę niewiele wiadomo, potrafi zmienić życie aż tylu ludzi, żyjących w świecie własnego bogactwa. Śmierć Adama, którego wszyscy kochali bądź nienawidzili sprawia, że nagle wszyscy podejmują dziwne decyzje, będące konsekwencją nielogicznego ciągu domina...
Jest happy end ale powiedzmy, że niestandardowy, o!
"Są dwa rodzaje mężczyzn: ci, którzy zwracają uwagę jedynie na pilota telewizora, oraz ci, którzy wariują i chcą się zabić, tak bardzo cię "kochają".

Edi_Edi | 2011-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2011

Zastanawiam się co napisać o tej książce. To moje pierwsze spotkanie z p. Oates i trochę mnie to spotkanie zdziwiło? rozczarowało? zaskoczyło? nadal nie wiem.
Długo się zastanawiałam o czym ta książka jest? Brnęłam przez nią tygodniami, co mi się raczej nie zdąża. Ciągnący się chaos w głowie. Ale o co chodzi? jakie jest clue? Kompletnie inny, niespotykany sposób podejścia do tematu.
Mimo, że książkę czytało mi się długo i dość ciężko, polecam ją. Warto dobrnąć do końca :)

ka_dyl | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

Adam Berendt - osoba będąca na ustach i w głowach wszystkich mieszkańców miasteczka Salthill. Postać enigmatyczna posiadająca dar zjednywania sobie ludzi. Wszyscy napotkani na jego drodze ludzie mieli go za najlepszego przyjaciela, nikt nigdy go nie poznał za życia, nie wyłączając odbiorców niniejszej powieści. Jedyne informacje dotyczące Berendta pochodzą ze wspomnień znajomych Adama, którzy odczuli ciężar straty po jego śmierci.
Nie on jest jednak głównym bohaterem książki, a właśnie mieszkańcy Salthill. Każdy z nich inaczej doświadczający żałoby po "przyjacielu", lecz w chwilach zwątpienia zadający sobie to samo pytanie - Co powiedziałby Adam?
Fantastyczny obraz relacji damsko-męskich wieku dojrzałego - z syndromem opuszczonego gniazda, piętnem staropanieństwa, etykietką pustej kokietki, czy bezwzględnego karierowicza. Losy tych 6 postaci pokazały mi, że na zmiany nigdy nie jest za późno i choć często zaczynają się w niezwykle trudnym dla nas punkcie, mogą prowadzić do...

książek: 1995
Magda | 2016-06-12