rozwiń zwiń

Imię Bestii

Okładka książki Imię Bestii
Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Francoise Villon (tom 1) fantasy, science fiction
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Francoise Villon (tom 1)
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2005-11-16
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-16
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8389011735
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Deszcze niespokojne Rafał Chojnacki, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Szymon Kazimierski, Maja Lidia Kossakowska, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Roś, Paweł Siedlar, Mateusz Spychała, Szczepan Twardoch, Marcin Wroński
Ocena 6,2
Deszcze niespo... Rafał Chojnacki, Eu...
Okładka książki Kanon Barbarzyńców, t.1 Tomasz Bochiński, Michał Cetnarowski, Rafał Dębski, Cezary Frąc, Dawid Juraszek, Anna Koronowicz, Paweł Majka, Jewgienij T. Olejniczak, Robert J. Szmidt
Ocena 6,1
Kanon Barbarzy... Tomasz Bochiński, M...
Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Ocena 6,4
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
652 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
265
44

Na półkach: ,

Zamknij oczy i wyobraź sobie , że trafiłeś do epoki średniowiecza. Co widzisz? Być może wyobraziłeś sobie miasto pełne starych kamienic i wąskich uliczek, na których ludzie handlują różnymi przedmiotami. Może zobaczyłeś szlachetnych rycerzy dumnie paradujących w swych lśniących zbrojach na tle królewskiego zamku. W Twojej wyobraźni mogły również pojawić się liczne katedry i kościoły, które swym rozmiarem budzą podziw i równocześnie lęk mieszczan. Z pewnością jest to wyidealizowany obraz, ponieważ średniowiecze było również epoką brudu, smrodu i licznych chorób. Jacek Komuda w swej książce "Imię bestii" nie upiększa średniowiecznej scenerii. Obnaża każdą jej niedoskonałość i szczegółowo ją opisuje. Jeśli masz odwagę przenieść się do brudnego i mrocznego średniowiecza, to jest to lektura dla Ciebie.

Czytelnik może się lekko zdziwić, ponieważ w trakcie czytania okazuje się, że "Imię bestii" jest zbiorem trzech opowiadań, które posiadają wspólny element, jakim jest Francois Villon. Jest to interesująca postać, albowiem ów mężczyzna jest zarówno poetą jak i przebiegłym złodziejem. Lubi spędzać czas w starych gospodach, gdzie może oddawać się rozkoszom pijaństwa i korzystać z usług ladacznic. Ma na sumieniu liczne rabunki i inne niemoralne występki, za które zdarza mu się zostać zakutym w dyby i wystawionym na publiczne potępienie i pogardę. Czasem wisiało nad nim widmo stryczka, ale udawało mu się wyjść z tego cało w zamian za udzielenie pomocy w rozwiązaniu zagadki tajemniczych zdarzeń, które nawiedzały miasto.
W pierwszym opowiadaniu, które nosi tytuł „Diabeł w kamieniu” Francois Villon rusza na poszukiwanie seryjnego mordercy, którego nazwano Diabłem z Maubert. Ofiary sprawcy umierają od ciosów sztyletem, ale zastanawiający jest wygląd ich twarzy. Są poczerniałe i występuje na nich dziwny grymas. Nasz bohater podejmuje się rozwikłania zagadki w zamian za wolność i darowanie win. Villon sądzi, że dobór ofiar nie jest przypadkowy. Czy uda mu się rozwikłać tajemnicę Diabła z Mauberg?
Drugie opowiadanie jest najdłuższe i jego tytuł brzmi „Imię bestii”. Poeta-rabuś przybywa do Carcassonne, miasta, w którym chce odnaleźć swoją kochankę o imieniu Marion. Okazuje się, że nikt jej od dawna nie widział, a jedyny ślad prowadzi do tajemniczego garbusa. W mieście zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W kilku tragediach ginie wielu mieszczan, a na ulicach pojawiają się okaleczone dzieci, które wróżą mieszkańcom rychłą śmierć. Villon po raz kolejny podejmuje się rozwiązania tajemnicy. Okazuje się, że zło jest bliżej niż myśli.
Ostatnie opowiadanie jest najkrótsze i nosi tytuł „Tak daleko do nieba”. Tym razem Villon zajmuje się sprawą na prośbę swego towarzysza, który był świadkiem tajemniczej śmierci swojego kompana. Trop prowadzi do rytualnych samobójstw, które miały miejsce w pewnym zamku.

Opowiadania Jacka Komudy dostarczają nie tylko wielu wrażeń, ale są też źródłem cennych i interesujących informacji dotyczących średniowiecza. Autor z zawodu jest historykiem i zadbał o każdy szczegół miejsca akcji. Pierwsze opowiadanie pod tym względem zasłużyło na wyróżnienie. Wszystkie miejsca przedstawione w „Diable na kamieniu” są autentyczne i naprawdę istniały w średniowiecznym Paryżu. Uliczki, które przemierzał Villon są nazwane i dobrze opisane. Podobno można przejść się po współczesnym Paryżu i odtworzyć ścieżkę, którą podążał Francois. Dodatkowo na końcu książki autor zamieścił wiele cennych informacji o miejscach, osobach i przedmiotach, które występują w opowieściach. Jest to bardzo przydatne i pozwala jeszcze lepiej wczuć się w średniowieczny klimat. Smakowity kąsek dla osób, które lubią poszerzać swoją wiedzę.
Jeśli chodzi o fabułę to jest ona wciągająca i momentami aż trudno oderwać się od lektury. Wszystko jest tak realistycznie opisane, że momentami miałam wrażenie, że autor przeniósł się w czasie i po prostu opisał to, co widział i słyszał. Szczególnie rozbawiły mnie wyzwiska, którymi obrzucali się mieszczanie. Autor skorzystał z kolokwializmów polskich pochodzących z XV-XVII. Na uwagę również zasługują opisy, które pobudzają nie tylko zmysł wzroku, ale też węchu. Można powiedzieć, że książka momentami naprawdę śmierdzi od opisów brudu, który tam panował i braku higieny mieszkańców. Takie już są uroki średniowiecza, a Jacek Komuda nie wahał się obnażyć brzydotę ludzi i miejsc.

Podsumowując, książka podobała mi się, ale wydawca mógł na tylniej okładce uprzedzić, że to zbiór opowiadań. Byłam naprawdę zdziwiona, gdy gdzieś na osiemdziesiątej stronie tajemnica była już rozwiązana, a przecież to był dopiero początek książki. Moje zdziwienie nie było mniejsze, gdy nagle natrafiłam na nowe opowiadanie. Następnym razem, gdy sięgnę po książkę Jacka Komudy, zajrzę do spisu treści. Książkę oceniam na osiem gwiazdek.

Zamknij oczy i wyobraź sobie , że trafiłeś do epoki średniowiecza. Co widzisz? Być może wyobraziłeś sobie miasto pełne starych kamienic i wąskich uliczek, na których ludzie handlują różnymi przedmiotami. Może zobaczyłeś szlachetnych rycerzy dumnie paradujących w swych lśniących zbrojach na tle królewskiego zamku. W Twojej wyobraźni mogły również pojawić się liczne katedry...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    906
  • Chcę przeczytać
    443
  • Posiadam
    255
  • Fantastyka
    33
  • Fantasy
    18
  • Ulubione
    16
  • Teraz czytam
    13
  • Jacek Komuda
    9
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2015
    6

Cytaty

Więcej
Jacek Komuda Imię Bestii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także