Notting Hill

Wydawnictwo: Bellona

Romantyczna komedia o miłości hollywoodzkiej gwiazdy filmowej i londyńskiego księgarza. Mocno zarysowane charaktery głównych postaci bezpośredniej, wyrachowanej Amerykanki oraz pełnego zahamowań Brytyjczyka.

ira | 2015-07-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2015

Książka napisana na podstawie scenariusza - to zawsze kończy się niepowodzeniem. Jeśli ktoś już widział film, to ma swoją opinię na temat akcji i bohaterów i dodawanie tu i ówdzie sztucznych wypełniaczy tylko go irytuje. Jeśli ktoś filmu nie widział, to będzie miał do czynienia ze źle napisaną, sztuczną powieścią. Nie da się, opierając się na gotowych dialogach, stworzyć od nowa żywych, ciekawych postaci.
O'Connor poległ jak stu innych przed nim i pozostawił mnie z jednym tylko pytaniem - dlaczego usiłował zrobić z Williama takiego chamskiego buca...?

verqi92 | 2011-06-11
Przeczytana: 2009 rok

Tej historii chyba nie trzeba nikomu opowiadać, a to za sprawą słynnego obrazu z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. Piękna gwiazda filmowa plus zupełnie zwyczajny, acz przystojny facet równa się miłość jak z bajki. Czegoż chcieć więcej?

Ano właśnie, dobre pytanie. Autor książki najwyraźniej wyszedł z założenia, że niczego. Czytanie „Notting Hill” było jak przewijanie kolejnych kadrów filmu. Ja naprawdę rozumiem, że ten tekst został napisany „na podstawie scenariusza Richarda Curtisa”, o czym się usilnie przypomina na każdym kroku, ale czy to ma oznaczać po prostu spisanie filmowych dialogów z małymi zmianami i okraszenie ich zdawkowymi opisami, tam gdzie to konieczne? Drobne ingerencje w fabułę też mnie bynajmniej nie zachwyciły (oho, w książce Anna jednak zjadła perliczkę!). Być może jestem nieco surowa, ale mimo niewielkich oczekiwań względem tego tytułu, czuję się bardzo, bardzo rozczarowana.

Mamy tu jednak do czynienia ze zjawiskiem wykraczającym poza jedną...

agaszalik | 2011-08-29

Pierwsze rozdziały od razu odkryły jak książka się skończy. Średnia - nic specjalnego.

effie caligaris | 2010-06-29

spodziewałam się czegoś więcej.

katarzynka91 | 2013-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Bardzo podobał mi się film z Julią Roberts i Hugh Grantem - lekka, przyjemna komedia romantyczna - ale książka nie powala na kolana. Pisanie książki na podstawie ekranizacji filmowej to chyba nie najlepszy pomysł. Powieść strasznie się ciągnie, na dodatek jest sztuczna. Historia gwiazdy filmowej i zwykłego, przeciętnego właściciela księgarni, którzy zakochują się w sobie nieomal od pierwszego wejrzenia - bardziej trafia do odbiorcy w formie filmu aniżeli książki. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

Niespecjalnie polecam.

Paulina83 | 2013-05-13
Przeczytana: 12 maja 2013

Nic specjalnego, ale na wiele nie liczyłam.Ot czysta rozrywka na 2 wieczory.Film zdecydowanie lepszy i jest to jeden z nielicznych przypadków, gdzie książka przegrywa z adaptacją filmową.

Anna | 2016-07-24
Kasia | 2016-07-07