Wióry

Wydawnictwo: W.A.B.

Mali bohaterowie tej powieści potrafią śmiać się i bawić wesoło, choć ich podwórkowe dzieciństwo przypada na wyjątkowo trudny czas. To początek komunizmu, śmierć Stalina, poznańskie strajki i demonstracje w czerwcu 1956 roku. Autorka patrzy na tę rzeczywistość okiem dziecka. Przyspieszona dorosłość, strach przed pojawiającymi się na podwórku nieznajomymi w czarnych frakach... Kiedy ktoś znajomy znikał, mówiło się, że wyjechał, a wiadomo było, że siedzi w więzieniu. świat dzieci jest absurdalnie rozdwojony co innego słyszą w szkole, co innego w domu i w kościele. Rozumieją jednak więcej, niż rodzicom się wydaje. Potrafią dochować tajemnicy, wiedzą, kto donosi. Bywają niekiedy okrutne, ale z pewnością umieją odróżniać dobro od zła. Takich podwórek już nie ma, ocalały dzięki tej książce.

liaguszka | 2015-08-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Świetnie napisana. Pamiętam z dzieciństwa takie podwórka, więc dla mnie to także podróż w czasie. W czas, kiedy dzieci były dziećmi, kiedy po odrobieniu lekcji był czas na zabawę, a nie na "korki" i wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe, które ustawione od przedszkola na tzw. "karierę". Ech "ale to już było i nie wróci więcej"... Szkoda.

biedronkax | 2011-08-05

Po raz kolejny udało mi się upolować prawdziwego smaczka. Tę książkę znalazłam przez przypadek w koszu z przecenami. Kosztowała dokładnie 5zł. Nie zmylmy się jednak ceną.Opowiedziana w niej treść, jest warta wiele więcej. Ta powieść, jest bowiem, widokówką z dzieciństwa. Czarno białym zdjęciem.Znalezionym na strychu pudełkiem z skarbami lub dawno nie używaną skakanką.
Za zwyczaj nie wklejam not wydawniczych, ale ta jest kwintesencją tej historii, więc nie będę kombinować.

,,Szprycha i Pająk dorastają na poznańskim podwórku w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Dni wypełniają im niekończące się zabawy, jednak obserwując codzienne życie mieszkańców kamienicy, dzieci dostrzegają więcej, niżby się mogło wydawać. Znają mężczyzn w czarnych "flakach", pojawiających się na podwórku, wiedzą, że Czechosłowacja, w której przebywa Inżynier, to tak naprawdę gęsto zaludniona cela jednego z poznańskich aresztów. Wiedzą, że istnieją ONI, od których w tajemniczy sposób zależy los dorosłych....

Kamila | 2011-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Bardzo zgrabnie napisane wspomnienia z dzieciństwa, z podwórkowego życia dzieci z kamienicy lat 50-tych. Niby nic takiego a czytałam tą książkę z dużą przyjemnością. Bez melodramaty, niebanalnie, tak jak trzeba !

Alicja | 2015-01-02
Przeczytana: sierpień 2014

Ten Poznań, te dzieci... Fantastycznie byo czytać o Polsce lat 50-tych, opisanych jak sączące się opowieści koleżanki. Dla mnie rewelacja.

sonko81 | 2014-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Niedosyt. Chciałoby się widzieć, co dalej.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-28