Nie trzeba głośno mówić

Wydawnictwo: Kontra
0-907652-30-1

Inne wydania

owieść niniejsza jest, chronologicznie, dalszym ciągiem „Drogi donikąd”. To znaczy, przedłużeniem jej w czasie, ale tylko częściowo w tym samym terenie. Akcja powieści toczy się na tle zdarzeń historycznych, ściślej: pewnych fragmentów minionej wojny, i jest z nimi związana. Przedstawienie tych zdarzeń w powieści nie ma na celu narzucania czytelnikowi jakiejkolwiek „tezy”, bądź podejmowania...

Akcja powieści toczy się na tle zdarzeń historycznych, ściślej: pewnych fragmentów minionej wojny, i jest z nimi związana. Przedstawienie tych zdarzeń w powieści nie ma na celu narzucania czytelnikowi jakiejkolwiek „tezy”, bądź podejmowania „polemiki politycznej”. Jest wyłącznie próbą opisania tego co było.

Gapcio | 2016-02-21

Padające w odniesieniu do tej powieści określenia - panorama II wojny światowej, mozaika - utrafiają w sedno. Panorama, bo daje szerokie spojrzenie na życie ludzi na Kresach w latach 1941-45. Mozaika - bo uwzględnia złożoność zachodzących procesów i tygiel niezliczonych interesów prywatnych, narodowych, które się tu ścierają.
Najbardziej imponuje mi Mackiewicz jako konstruktor, swobodnie splatający koleje niezliczonych osób, z których wiele pojawia się tylko na moment, inne zaś znikają i powracają wraz z rozwojem powieści. Przede wszystkim zaś jako konstruktor skomplikowanego mechanizmu, w którym zazębiają się wszystkie śrubki, kółka i trybiki, bo mechanizm to wielowarstwowy, obejmujący zarówno śrubki - czyli losy jednostek, trybiki - dzieje większych zbiorowisk ludzkich, jak i młyńskie w skali kółka procesów polityczno-społecznych. Pracuje to bez najmniejszego zgrzytu, perfekcyjnie zaprojektowane, wykonane i naoliwione. Pokłony.
Pisarstwo Mackiewicza ma dla mnie charakterystyczną,...

Witold Lisek | 2014-02-01

Lea | 2016-08-31
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Powieść ta uważana jest za najwybitniejszą w dorobku pisarza. A trzeba przyznać, że kilka wybitnych napisał.

Akcja powieści rozgrywa się na Kresach w latach 1941-1945. Rozpoczyna się w momencie ataku Niemiec na Związek Radziecki i kończy wraz z klęską Niemiec. Powieść jest kontynuacją wcześniejszej „Drogi donikąd”. O ile ta pierwsza jest znakomitą powieścią z historią w tle, to "Nie trzeba głośno mówić" jest raczej traktatem historycznym nadającym się do wielokrotnego czytania (bo za pierwszym razem nie sposób wszystkiego z niej wychwycić).
Powieść ukazuje losy zwykłych ludzi na tle bieżących wydarzeń historycznych. Jednak rola poszczególnych postaci fikcyjnych w powieści sprowadzona jest głownie do roli informatorów, którzy naświetlają wydarzenia historyczne. Charakterystyczne dla prozy Mackiewicza jest posługiwanie się zmienną perspektywą narracji. Gdy opisuje losy jednostek zawęża perspektywę do wiedzy danej postaci. Natomiast gdy pisze o wydarzeniach historycznych, wówczas ...

| 2013-12-26

„Nie trzeba głośno mówić „jest kontynuacją „Drogi donikąd”. Akcja powieści rozpoczyna się 22 czerwca 1941 roku, czyli w dniu inwazji Niemiec na Związek Sowiecki. Tak długo wyczekiwana przez umęczone narody Związku Sowieckiego, w tym także przez mieszkających na okupowanych kresach Polaków wojna, stała się w końcu faktem. A jej wybuchowi towarzyszy wybuch radości wszystkich mieszkańców Wileńszczyzny. Ale wraz z postępem wojsk niemieckich pojawia się także niemiecka administracja, a za nią rozczarowanie, a z czasem przerażenie. „Teraz poznacie naszą okupację” mówi na spotkaniu konspiracyjnym przybyły z Generalnego Gubernatorstwa kurier, którego zadaniem jest rozbudowa na kresach wschodnich struktur konspiracyjnych polskiego państwa podziemnego. W tą działalność konspiracyjną włączają się ochoczo ci, którzy przetrwali władzę sowiecką, a ich dewizą jest powiedzenie” przeciw Niemcom zawsze, z bolszewikami nigdy”. Niestety układ sojuszy międzynarodowych oraz podpisanie porozumienia...

| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

W „Roku myśliwego” Czesław Miłosz napisał: „Mackiewicz był pisarzem – realistą i w porównaniu z jego zaciekłością w odtwarzaniu „jak naprawdę było” inne odmiany realizmu ukazują swoją bladość albo fałsz.”
I rzeczywiście, w swojej ostatniej powieści „Ptasznik z Wilna” z niezwykłą drobiazgowością oddaje paradoksy i niuanse skomplikowanej rzeczywistości wojennej na wschodnim froncie II wojny światowej. Robi to z brakiem szacunku dla utrwalonych mitów i stereotypów, nie pozwalając zaszufladkować się nie tylko literacko, ale również politycznie. Podkreślanie oczywistego antykomunizmu pisarza jest bowiem na dłuższą metę krzywdzące dla jego twórczości. To trochę tak, jakby o Dostojewskim powiedzieć, że pisał grube książki. Niewiele z tego wynika, a może zniechęcać potencjalnych czytelników do Mackiewicza jako autora rzekomo jednoznacznego politycznie, „prawicowego”.
Co do samej powieści – mimo wszystkich jej zalet nie do końca przekonuje mnie...

Roman Dłużniewski | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

II Wojna. Marzenia i nadzieje mieszkańców Kresów. I tragedia 1945 roku. Jakże prawdziwie brzmią słowa Mackiewicza... Z komunistami nie można rozmawiać, ich trzeba zabijać... Koniecznie!!

Łukasz Lelonek | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Losy bohaterów powieści przedstawiają losy Polski w starciu III Rzeszy ze Związkiem Sowieckim. Punkt ciężkości przesunięty jest jednak na Wilno co ukazuje katastrofę w innym, bardziej tragicznym wymiarze.

Ukazuje pełen fałsz tezy, że Polska przetrwała straszne lata okupacji. Nie przetrwała. Świat ten przestał istnieć pod uderzeniem nazizmu, a następnie komunizmu.
Jak pisał Ryszard Legutko w "Eseju o duszy polskiej" obecna Polska to inna Polska. Tamta została poddana śmiertelnej amputacji wschodnich ziem i dziwacznej transplantacji ziem zachodnich.

"Nie trzeba głośno mówić" doskonale ukazuje aspekt pęknięcia jaki powstał pomiędzy Warszawą i Kresami na tle stosunku do nadchodzącej Armii Czerwonej. Ta mrzonka o współpracy z Sowietami została brutalnie zdeptana przez żarna historii.

Marek | 2013-02-07
Przeczytana: 10 lutego 2013

Może tak już zostanie że jesteśmy w tym miejscu geograficznym skazani na historię. Wokół ci sami aktorzy i nasze dylematy dzisiaj jakby podobne. Mackiewicz nie podaje czytelnikowi żadnych złudzeń tylko ukazuje skomplikowaną rzeczywistość i jeszcze wikła swoich bohaterów w pytania beznadziejne. Zastanawia mnie dlaczego wydawcy krajowi nie drukują Mackiewicza bo książki, nie wiem czy państwo wiecie, są drukowane w Wielkiej Brytanii następnie przewożone do Polski i sprzedawane w nielicznych księgarniach. Naprawdę chciałbym to pojąć dlaczego tak komplikujemy sobie życie w tej części świata.... zresztą o tym jest ta powieść.

1strazak52 | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Aby zrozumieć uczucia Polaków na Kresach w latach 1939 - 1945 należy przeczytać obie książki Mackiewicza ("Droga donikąd", "Nie trzeba głośno mówić"). Doskonale pokazany "klimat" tamtych dni na Kresach. Radości, smutki, rozterki i konflikty. Doskonale podkreślone to o czym nie wypadało, nie można było głośno mówić a co w zasadniczy sposób wpływało na życie a i na śmierć naszych rodaków na Kresach

Marcin Lipigórski | 2013-10-19
Przeczytana: 1998 rok

Literatura najwyższych lotów. Mackiewicz bezdyskusyjnie rządzi!