Tajemnica Bożego Narodzenia

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Julemysteriet
9788360207864
Boże Narodzenie, Wigilia

"Tajemnica Bożego Narodzenia" to zaproszenie do niezwykłej wędrówki, w której przyłączamy się do orszaku podążającego do Betlejem, aby zdążyć na Narodziny Chrystusa. Jesteśmy na tropie zagadki, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością i towarzyszy rodzicom, takim jak my, którzy wciągają się powoli w bajkowy świat odkrywany przez ich synka. Podobnie jak w "Świecie Zofii", Autor po...

Jesteśmy na tropie zagadki, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością i towarzyszy rodzicom, takim jak my, którzy wciągają się powoli w bajkowy świat odkrywany przez ich synka. Podobnie jak w "Świecie Zofii", Autor po mistrzowsku łączy poetycką fikcję z lekcją historii i refleksją o życiu. Tak jak w "Świecie Zofii", zanurzamy się w klimacie naturalnej bliskości w rodzinie, do którego w głębi serc tęsknimy, spotkania z Tajemnicą i... z sobą samym.

Książka Josteina Gaardera uczy, wzrusza i przerzuca pomost między światem dorosłych i dzieci. Obyśmy nigdy nie stracili go z oczu.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2006

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_dla_mlodziezy/...»

Paideia | 2010-12-23
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2010
Przeczytana: 21 grudnia 2010

Pierwszy dzień grudnia. Dzień, w którym dzieci odliczają czas do świąt otwierając okienka na kalendarzu bożonarodzeniowym. Tymczasem Joachim jeszcze nie ma czego otwierać - nie miał czasu na kupno swojego kalendarza. Chodzi więc z tatą od sklepu do sklepu i wszędzie dowiaduje się, że towaru brak. Ostateczne docierają do starej księgarni, gdzie odnajdują jedyny w swoim rodzaju, ręczni stworzony kalendarz. Właściciel księgarni sam dziwi się obecnością dziwnego przedmiotu i daje go Joachimowi w prezencie. Opowiada też chłopcu, kim jest osoba, która prawdopodobnie podrzuciła do księgarni owo dzieło. W ten sposób rozpoczyna się niezwykła przygoda, magiczna wędrówka pielgrzymów do Ziemi Świętej, do miasta Betlejem, do dnia narodzin Jezusa.

Pewnie dziwi was, jak to możliwe. Rzeczywiście, historia jest nieco skomplikowana i niewiarygodna, nie sposób jej wytłumaczyć, ale opisać pokrótce spróbuję :) otóż Joachim odkrywa niezwykłość swego kalendarza już pierwszego dnia - pod każdym...

| 2012-01-02

Książka idealna jako kalendarz adwentowy. Polecam zwłaszcza do wspólnego czytania z dziećmi. Po takiej lekturze święta nabiorą zupełnie innego wymiaru, będą zdecydowanie bardziej rodzinne, a dzieci będą mogły przeżyć je świadomiej i mądrzej. Polecam na prezent mikołajkowy.

Zupa | 2016-01-02

Grudzień to magiczny miesiąc - zimowy, pogrążony w bieli, przesączony zapachem przypraw korzennych, potraw wigilijnych i zawsze rodzinny... tak zawsze go kojarzyłam.
Czytając książkę "Tajemnica Bożego Narodzenia" dołączamy się do wędrówki w czasie razem z Elisabet, barankiem, który uciekł z sklepu towarowego, aniołem Efirielem i innymi, którzy wspólnie chcą zdążyć na narodziny Jezusa.
Joachim codziennie czyta o tej wyprawie w kalendarzu adwentowym, który kupił razem z tatą, ale który ma bardzo wiele tajemnic i chłopczyk postanawia je odkryć... Ale trudno jest wytrzymać z tyloma tajemnicami i nie zdradzić się przed rodzicami, którym postanawia dać wszystkie karteczki wypadające z kalendarza w prezencie wigilijnym... i jeszcze musi się przecież spotkać z Janem - sprzedawcą kwiatów, który prawdopodobnie wykonał to cudo...

Elena | 2013-12-14

Co roku w Adwencie wracam do tej książki i ją uwielbiam. Jest wspaniała :)

Niesamowity pomysł!
Książka, która jest kalendarzem adwentowym i posiada w sobie, tak jakby dwie historię!
Umilało mi kadrzdy dzień, to że zawsze wieczorem czekały na mnie 3 lub 4 stronnice emanujące świętami. Momentami kiążka mi się troszkę dłużyła i zostawiała niedosyt (lecz, mimo wszystko jest to powieść dla dzieci), a innym razem nie mogłam pomieścić w głowie tych wszystkich możliwych, magicznych rozwiązań. Zakończenie (24 grudnia) nie przypadło mi do gustu, ale to kwestia tego, iż w umyśle miałam już inne - wymyślone przeze mnie.

9 gwiazdek za niesamowity nastrój, w jaki wprawił mnie ten kalendarz.
Sądzę, iż wielka szkoda, że zamiast tych z czekoladą w środku dzieci nie dostają takich "adwentowych książek". Gdyby było ich więcej, to na pewno bym co roku czytała po jednym rozdziale dziennie o pielgrzymce do Betlejem :)

jagarkar | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Ciekawa historia na świąteczny dzień. Jednak przyznam, że za dużo tu dla mnie historii i omijałam niektóre fragmenty. Zdecydowanie lepsza jest część współczesna, o Joachimie, która jednak nie istniałaby bez tej drugiej ;)

Veronica | 2013-12-13
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Świetna Bożonarodzeniowa książka. Zawsze z siostrą wracamy do niej w adwencie i czytamy od 1 do 24 grudnia po jednym rozdziale dziennie.

W dzieciństwie przynajmniej raz przeczytałam tę książkę rozdział po rozdziale każdego ciemnego grudniowego poranka, a w kolejnych latach jeszcze nieraz do niej zaglądałam.

Gaarder jest mistrzem w zamykaniu jednej opowieści w drugiej. Prawie każda jego książka to swojego rodzaju pudełeczko, w którym kryje się kolejna, jeszcze bardziej tajemnicza historia.

Tajemnica Bożego Narodzenia sprawnie i bezpretensjonalnie łączy ze sobą wątki fantastyczne, religijne, historyczne i codzienne. Godne uwagi są też relacje głównego bohatera z rodzicami, gdzie przełamana jest konwencja typowa dla literatury dziecięcej, w której tajemnicze światy otwierają się tylko przed chłopcem, a wszelkie sprawy rodzinne zostają wypchnięte poza kadr. Dzięki temu dzielimy się tajemnicą i otrzymujemy historię familijną, przyjemną i dla dzieci, i dla dorosłych.

książek: 1934
linka35 | 2013-08-23

Idealna książka na przygotowanie się do Świąt. Wbrew pozorom nie jest tylko dla dzieci. Choć w mojej rodzinie pojawiła się przypadkiem, polecana przez kogoś, kogo już dawno nie ma, nadal jest naszą wspólną tradycją. Pomimo tego, iż z młodego małżeństwa stała się stateczna, doświadczona przez życie para, choć z dzieci zmieniłyśmy się w dorosłe kobiety mające własne domy, nadal 1 grudnia zaczynamy wędrówkę z Elisabeth i aniołem Efirielem. Co roku uczymy się doceniać wraz z bohaterami "cząstką niebiańskiej wspaniałości", aby tym lepiej przeżywać Święta Bożego Narodzenia

Rosalia_de_Castro | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Tę książkę potraktowałam tak jak kalendarz adwentowy. Co dzień czytałam jeden rozdział, aby skończyć w Wigilię.
Jest to opowieść o chłopcu, który znajduje stary kalendarz adwentowy i z niego dowiaduje się o historii zaginionej przed laty dziewczynce. Dziewczynka ta odbywa niezwykłą podróż przez świat i przez czas...
Troszkę się rozczarowałam, bo oczekiwałam jakiejś bardziej duchowej atmosfery i świątecznej refleksji.