Retribution

Czytałam tą książkę parę lat temu ale do dzisiaj pamiętam jak mnie wciągnęła. Duże zwroty akcji i jedna z niewielu książek, kiedy rano przed pracà wstajesz wcześniej, żeby przeczytać chociaż kilka stron. Polecam

Jestem wielkim miłośnikiem thrillerów, kryminałów i dramatów sądowych. Przeczytałem tyle książek z tych gatunków, myślałem że już nie da się mnie zaskoczyć. A już zwłaszcza czytając opis tej powieści, bo ileż to razy już był motyw seryjnych morderców kobiet, ofiar gwałtów i śledztw tego rodzaju. Myślałem, że mogę tu liczyć co najwyżej na przyzwoitą rozrywkę i typowego średniaka. Jakże się pomyliłem i jak miło zaskoczyłem, aż muszę przyznać jestem w szoku. Pisarka zrobiła tu niesamowitą robotę. Od samego początku fabuła bardzo wciągała i była niezwykle dopracowana. Z pozoru banalne i oklepane wątki zostały tu podane w realistyczny sposób, z uwzględnieniem psychologii postaci, z bohaterami na drugim planie. Były tu brutalne gwałty, seryjne i przerażające morderstwa, bardzo przyzwoite śledztwo, motywy dramatu sądowego, wszystkie gatunki dobrane i wymieszane w odpowiednich proporcjach. Sensacji na szczęście było mało. I niezwykle ciekawy wątek tytułowego odwetu, kwestia przedawnienia gwałtów, rozważania moralno-etyczne. Do tego nie zabrakło pod koniec ciekawego zwrotu akcji, poznania psychopatycznego mordercy, było odpowiednie napięcie. Nie mając praktycznie żadnych oczekiwań dostałem jeden z najlepszych thrillerów jakie czytałem w życiu. Ta powieść jest straszliwie niedoceniona, a zasługuje na kosze kwiatów od wszystkich miłośników gatunku. Bardzo polecam.

Mam do tej książki ogromy sentyment. Mocno zapadła mi w pamięć, mimo tego, że czytałam ją dobre 12 lat temu. Nie pamiętałam dokładnie po ilu latach od brutalnej napaści dzieje się główna historia ale okazuje się, że również 12 lat później. Uważam, że to całkiem zgrabny zbieg okoliczności. Sama fabuła ma swoje wady. Pewne wątki ulegają mocnemu uproszczeniu. Jednak nadal pozostaje jedną z moich ulubionych, jakie do tej pory przeczytałam, w tym gatunku. Zdecydowanie polecam!

Myślałem, że będzie gorzej a tu w miarę dobrze i szybko się czytało . Końcówka lekko mnie rozczarowała jednak jako całość solidna 6 się należny :)

[po ang]
przeczytałam też, a nie mogę tu znaleźć After the Eclipse (Dorricott Fran)

[po ang]
przeczytałam też, a nie mogę tu znaleźć After the Eclipse (Dorricott Fran)

Do przeczytania książki zachęciła mnie dość wysoka ocena na LC. Ale tym razem książka mi się trochę mniej podobała niż innym czytelniom. Zabrakło mi przyjemności rozwiązywania zagadki, analizowania dowodów, rozmów ze świadkami. Miałam wrażenie, że zostało to bardzo zmarginalizowane. I tak naprawdę zagadka rozwiązała się sama na sam koniec, chociaż już wcześniej miałam przeczucia, kto tak naprawdę jest mordercą. W książce nie było tego czegoś, co by mnie mocno zaangażowało w czytanie, nie czekałam w napięciu, co się stanie na następnej stronie.

Rewelacyjna ksiazka!Nie moglam sie oderwac od czytania,jednoczesnie szkoda mi bylo konczyc czytac.Pocieszalam sie,ze mam na czytniku drugi tom:))Obowiązki domowe bardzo ucierpialy,zarwalam dwie nocki czytając.Polubilam głównych bohaterów,swietna fabula i intryga,dobrze napisana.Caly proses sadowy bardzo solidnie i realnie opisany,dzieki czemu czasem nawet przydlugie opisy procedur karnych czytalo sie przyjemnie-jezeli ktos lubi thrillery prawnicze,ta ksiazka jest bardzo solidnie i rzetelnie napisana,z niebanalną fabułą.Bardzo polecam!

Ciekawa powieść, w której kobieta pragnie zemścić się na gwałcicielu. Jest w stanie w imię zemsty nagiąć prawo.

Bardzo dobry kryminał.
Trzymający w napięciu od początku, do ostatniej strony, akcja znakomita, naprawdę genialny.

Bardzo dobry kryminał.

Kryminały Jilliane Hoffman zainteresowały mnie już kilka lat temu. Już jeden z jej kryminałów, "The Cutting Room" przesłuchałem wcześniej. Musiałem sprawdzić na półce "Przeczytane" kiedy to było, bo już zapomniałęm kiedy dokładnie to było. Jak się okazuje było to już kawał czasu temu, bo w grudniu 2013. "The Cutting Room" to trzeci z serii o prokuratorce C.J. Townsend. Ten trzeci tom z tego co widzę nawet chyba nie został przetłumaczony na język polski.

Niemniej jednak książki Jilliane Hoffman zaintrygowały mnie i postanowiłem po dłuższej przerwie znów sięgnąć po książke tej autorki. Po bożemu postanowiłem że będzie to pierwszy tom serii o prokuratorce Townsend.

Przyznam, że książką jest na początku dosć wstrząsająca. Główna bohaterka staje się ofiarą brutalnego gwałtu. Mieszka na parterze w wynajmowanym mieszkaniu. Przez okno w nocy do jej mieszkania włamuje się przestępca. Ofierze udaje się przeżyć, ale nie bez szwanku na zdrowiu wizycznym i psychicznym. Dochodzi do wielkich zmian w życiu bohaterki. Następnie zaczynamy śledzić jej losy aż dopiero po 12 latach od popełnienia gwałtu. Zmieniła nazwisko, wygląd, przeprowadziła się do innego stanu. Skończyła studia prawnicze. W między czasie zdobyła stanowisko w prokuratorze stanowej na Florydzie. W swojej nowej pracy ma kontakt z przestępcami i jest odpowiedzialna za nadzorowanie śledztw, prowadzi sprawy sądowe przeciwko najcięższym przestępcom. Pewnego dnia kiedy przed sądem stawia zarzut kolejnemu przestępcy stary koszmar sprzed kilkunastu lat powraca. Nie będę zdradzał w jakich okolicznościach i co sprawiło iż koszmar powrócił, nie chcę spojlować. Przyznam jedynie iż autorka w świetny sposób skonstruowała opowieść, stopniowo rozbudowuje napięcie. Czytelnik chce dalej czytać, tak aby się dowiedzieć jak cała opowieść się zakończy.

Koniec był nieprzewidywalny dla mnie.

Ciekawostką dla mnie jest to iż podczas lektury jest ewidentne iż autorka miała do czynienia wcześniej z wymiarem sprawiedlowiści, sama pracowała jako prokuratorka na Florydzie. Żargon prawniczy, nazwy poszcególnych instytucji, procedury sądowe są dość wiernie przedstawione w książce. Dla mnie był to kolejny plus.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał