Foe

Tłumaczenie: Magdalena Konikowska
Wydawnictwo: Znak
Foe

Powieść-gra przekraczająca granice gatunków. Susan Barton, powracająca z Brazylii Angielka, zostaje wyrzucona przez zbuntowaną załogę statku na brzeg odległej wyspy. Jej życie ratuje Kruzo, tajemniczy mężczyzna, któremu towarzyszy niemy czarny niewolnik Piętaszek. W onirycznej atmosferze bezludnej wyspy między tymi trzema zupełnie różnymi od siebie osobami powstają relacje, które Susan będzie próbowała zrozumieć i opowiedzieć po powrocie do kraju. Swoim powiernikiem uczyni ukrywającego się przed dłużnikami pisarza, pana Foe. Wśród ich rozbieżnych wizji na temat tego, gdzie kryje się prawda tej historii, padają pytania o tożsamość, obcość oraz istotę narracji i procesu opowiadania. Foe jest grą, którą południowoafrykański noblista podejmuje ze znaną historią, wykraczając poza szablony i dopuszczając do głosu postacie milczące: kobietę oraz niewolnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2007

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Coetzee, wśród licznych nagród, dostał dwukrotnie the Booker Prize i to jako pierwszy. Pierwszy raz w 1983 za "Life & Times of Michael K" oraz w 1999 za "Disgrace". Nie przynosi to mu specjalnej chwały, bo dokonali tego również Peter Carey i Hilary Mantel, którzy przez Państwa tj "aktywistów" LC, nie są specjalnie dopieszczani. Piszę o tym, bo z jednej strony Coetzee jest piąty na mojej liście "ulubionych autorów", a z drugiej - bo "Foe", napisana trzy lata po pierwszej nagrodzie, nie zachwyca. Nim przejdę do książki chcę zwrócić uwagę Państwa na podobieństwo the Booker Prize do naszej "Nike": w obu przypadkach, gdy sięgam po nagrodzoną książkę czuję się jak saper. Czasem wychodzę cało, ale coraz rzadziej, bo niewypałów coraz więcej.
Naczytałem się "strasznie" mądrych, przede wszystkim anglojęzycznych, recenzji na temat tej książki, a w nich o ...

Rosalia_de_Castro | 2014-06-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Dziwna to powieść, chyba rzeczywiście wykraczająca poza granice gatunku. Główną bohaterką jest Susan Barton, która, wyruszywszy na poszukiwanie córki do Brazylii, w wyniku buntu na statku, została rozbitkiem. Trafiła na wyspę już zamieszkaną przez Kruzo i Piętaszka.
Historia Susan, najpierw w formie wspomnień, później listów, a na końcu rozmowy z pisarzem Foe jest przede wszystkim refleksją na temat wolności. Susan, chcąc opisać swoją historię, zmaga się również z materią słowa, rozważa czym jest pisarstwo.
Powieść nie jest napisana ciężko, ale też nie jest lekka w odbiorze. Myślę, że Coetzee stwarza świat, który wychodzi poza nasze - czytelników - granice komfortu. Pytania, które pisarz stawia, długo we mnie wybrzmiewały i skłaniały do myślenia...

wojszal | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Środek lipcowego dnia. Temperatura powietrza przekracza 30 stopni C. Szukam miejsca, gdzie mógłbym ukryć się przed bezlitosnymi promieniami słońca. Po krótkim zastanowieniu wsiadam na rower i jadę nad jezioro. Po przybyciu na miejsce od razu wchodzę do wody. Bez zbędnych ceregieli zanurzam ciało w chłodnej przyjemności.
Nastaje wieczór. Zaczynam odczuwać zimno. Dotąd przyjemna rześkość wody zaczyna mnie mierzić. Zmęczony wracam do domu.
Zawartość dnia przelewa się do naczynia księżyca. Susan, Piętaszek i pan Foe nadal pływają w jeziorze. Beze mnie.
Zamykam książkę i bez żalu rozstania idę spać.
Początek i pełnia dnia nie zawsze zwiastują przyjemny wieczór. To samo można napisać o opowiadaniu J.M.Coetzee.

Natalia | 2010-02-13

"...pomimo wszystko życie nasze układa się w pewien wzór, a skoro poczekamy dostatecznie długo, dane nam będzie ujrzeć, jak wzór ów się ujawnia.."

hmmm...dla choćby tego jednego zdania warto. taka metafizyczna podróż w krainę pytań i wątpliwości..

Dyskusja | 2015-02-26

Znane już nam dzieło o przypadkach Robinsona pokazane z innej strony, z innej perspektywy. To nie jest żadna przeróbka oryginału, to nowe dzieło podejmujące ten sam temat, ale ze zdwojoną siłą. Tłumaczy to, co niewytłumaczalne. Godna.

AnnaGIE | 2013-07-19

Motyw książki Daniela Defoe przerobiony z dużym sukcesem. Historia Piętaszka i kobiety nie została spisana przez Coetzee'go tylko dla zaskakiwania ujęciem znanego, owianego już legendą literacką i filmową tematu. Coetezze ustami Susan Burton i pisarza snuje refleksje na temat wolności, pisarstwa, mocy sprawczej słowa. Książka szczególnie dla mnie ważna przez postać Piętaszka - mam niepełnosprawną ciocię, która jest głuchoniema. Wszystkie pytania, które zadawałam sobie w duszy od dziecka, zadał Coetezee w książce "Foe" - gorąco polecam.

Salma | 2011-09-01

Albo ja jestem na tyle nierozgarnięta, że nie wiem, "co autor miał w zamiarze", albo i on sam nie bardzo wiedział, co czyni. Sama historia ciekawie ułożona. Nieciekawy polski przekład. Czego bym więcej na temat tej książki nie powiedziała - byłoby chyba nadinterpretacją :)

armando90 | 2012-11-01

"Foe" to trzecia książka Coetzee, po którą sięgnąłem. Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch proces czytania przebiegał dla mnie bardzo pomyślnie. Głównie dlatego, że język jest "miękki", wyrafinowany, a treść można interpretować na wiele sposobów. Jest to zatem rodzaj przygody, nasze myśli wędrują w miejscu akcji powieści, a jednocześnie głowa nie boli, bo wszystko jest oprawione w spokój i pewnego rodzaju nostalgię. Nie ma tutaj wielkich emocji. Bohaterowie są chłodni. Taki jest też sam autor w swojej analizie. I tacy jesteśmy my, gdy go czytamy.
Żeby rzetelnie ocenić to, co Coetzee próbuje nam powiedzieć musiałbym mieć więcej oleju w głowie. Być może to dla mnie za trudna proza i nigdy jej nie zrozumiem. Ale na pewno warto się z nią zmierzyć. Nawet jeśli nie mamy gruntu pod stopami, każda przygoda daje nam nowe doświadczenie.

Justyna | 2011-03-10
Przeczytana: marzec 2011

Psychopatyczna. Tak jednym słowem mogę określić tę książkę. Przeczytałam cztery ksiązki tego noblisty (a przede mną jeszcze dwie!!). O "W sercu kraju" nie chcę się nawet wypowiadać.. bo z trudem dobrnęłam przez tę psychozę do końca. A "Foe" jest tysiąc razy "delikatniejsza". Nie chcę nawet myśleć co siedzi w głowie Coetzee, że jest w stanie tworzyć tak chorą prozę.. Lubię mocne książki.. ale jego nie są nawet mocne.. są odpychające, obrzydliwe wręcz.. I jeszcze te dwa przestarzałe spójniki pojawiające się w książce: aliści i atoli. Straaaasznie drażniące!!! Rozumiem, że Coetzee chciał nadać klimat tamtych czasów, ale nie musiał ich umieszczać na każdej stronie, nawet po kilka razy. Stanowczo odradzam!
A teraz, jak przebrnąć przez jeszcze dwie.. wcześniej zakupione???

Marcin | 2013-01-06

Fabuła ciekawa. Ale mam wrażenie, że jest to dokonała książka na pracę doktorską . Ta lekko uszczypliwa uwaga dotyczy narracji, której ja osobiście nie rozumiem. Zastanawiam się dlaczego Coetzee zrezygnował z klasycznej roli narratora i zastąpił ją … właśnie czym ją zastąpił? Na to pytanie odpowie nam zapewne niedługo jakaś tęga głowa, a my wszyscy powiemy jakie to genialne.