Odlot na samo dno

Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Höhenflug abwärts; Ein Mädchen nimmt Drogen

Wiele osób takich jak Marie bagatelizuje zagrożenie związane z zażywaniem tzw. Party drugs. Autorka, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-03-27
Przeczytana: 2007 rok

W czasie swego wczesnego nastolęctwa pochłonęłam sporo książek z serii Ossolineum i ta była jedną z nich. Utwory traktujące o uzależnianiu zawsze niosą za sobą spory ładunek emocjonalny, jako że ludzkie dramaty i związane z nimi próby charakteru to tematy, obok których ciężko przejść beznamiętnie. Tak też było i w tym przypadku, choć jak dla mnie pozycja mimo całej swej funkcji dydaktyczno-prewencyjnej, jest zbyt płytka jeżeli chodzi o podejście do sfery psychologicznej.
Niestety, nie pozostawia tak głębokiego piętna w pamięci jak inne tytuły.

Olajka | 2011-07-30

Kolejna świetna książka z serii Ossolineum. Uwielbiam fantasy i to nie jest mój klimat. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo mnie poruszyła. Pokazuje co narkotyki robią z człowiekiem. Jak się od nich uzależnia fizycznie, a następnie psychicznie. Człowiek powoli staje się wrakiem. Nie radzi sobie z problemami. Odsuwa się od bliskich, ponieważ uważa, że jest niepotrzebny. Myśli, że już nie ma dla niego ratunku, tylko zawadzają. My za to powinniśmy im pomagać. Powinniśmy robić wszystko, żeby nie czuli się osamotnieni. Żeby się nie poddawali i wierzyli, że mogą z tego wyjść. I ta książka opisuje dokładnie taką relację. Marie zaczęła odsuwać się od rodziców i przyjaciół. Nikt tego nie zauważył. Nikt jej nie pomógł. Później było już za późno.

foreverrebel | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Cóż, książki Jany Frey bardzo mi się podobają. Ta oczywiście mnie nie zawiodła. Główna bohaterka Mari jest dość interesującą postacią. Historia wspaniale ukazuje dorastanie, bunt, odkrywanie nowego i nieznanego świata.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Książka opisuje trudne problemy i tematykę uzależnienia od narkotyków.
Nieszczęśliwą miłość, życiowe sprawy. Bardzo dobra, ciekawa lektura po którą sięgnęłam w bibliotece od razu ją przeczytalam w jeden dzień.
Wstrząsająca książka warto przeczytać!!!

Joanna JJ | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Ku przestrodze. Prawdziwa historia Marie o łatwym uzależnieniu się od narkotyków, o tym jak "fajne" są odloty i jak trudno wyrwać się z nałogu. W jej przypadku było oderwanie się od problemów z rodzicami, awantur i jak to u nastolatki bywa-nieszczęśliwa miłość. A także brak pewności siebie i nieumiejętność stanowczego powiedzenia "NIE". Polecam głównie rodzicom zbuntowanych nastolatków.

Natalia Bachryj | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Książka jest przyjemna w czytaniu i opowiada dość szczegółowo losy Marie, dziewczyny uzależnionej od narkotyków. Jak zawsze zaczęło się od niewinnego "dropsa" żeby się lepiej poczuć...
Niestety pomimo opisania co się działo z bohaterką przeważająca "dobra" część tego co się po nich działo bardziej mnie skusiła do spróbowania aniżeli do "protestowania!"... Jednak ten fakt może być spowodowany innymi czynnikami.
Pozorne szczęście...
Kolorowy świat...
Zabawa...
Wszystko chwilowo...
Tak więc książkę polecam jako dobrą pozycję opartą na faktach, jednak jeżeli ktoś cierpi na depresję i pomimo tego. że nad nią panuje może mieć wrażenie, że chce spróbować czegoś co jest nieodpowiednie.

Jest to przestroga dla wszystkich osób, które eksperymentują z narkotykami. Książkę powinni przeczytać wszyscy, nie tylko dzieci, czy młodzież.
Pozycja ukazuje wiele negatywnych uczuć, takich jak rozczarowanie i smutek. Bohaterka wiedziała czym grozi branie narkotyków. Jednak to jej nie uchroniło.
Książka bardzo wciąga, czyta się ją niemal jednym tchem. Wszystko opisane jest bardzo dokładnie. Autorka ukazuje wszystko w realistyczny sposób. Możemy doskonale poznać osobowość głównej bohaterki, dzięki temu sami przybliżamy i poznajemy świat narkotyków.

Laura | 2010-11-17

Czytałam tą książkę kilka razy, tak mnie zainteresowała. I za każdym razem płaczę. Polecam.

Justynaw1997 | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

A więc, wyobraź sobie, że jesteś 16 latką, której życie wiele się zmieniło w ciągu zaledwie tygodnia. Jesteś szczęśliwa, lubiana i masz chłopaka, który zna Cię na wylot, a Ty jego również. I tu nagle BUM!. Do twojej klasy dołącza cudowna dziewczyna, która właśnie przyjechała z zagranicy. Jak reagujesz ? Normalnie. Ale w momencie gdy Twój chłopak przedstawia Cię jej jako zwykłą znajomą1 coś w tobie zaczyna wrzeć. Niepokoi Cię to. Jak on mógł tak postąpić? - zastanawiasz się. Czy nadal jesteś szczęśliwa i czujesz się doceniana? Raczej nie, prawda? Więc gdy kolega częstuje Cię tabletką, której nigdy w życiu nie widziałaś na oczy i mówi Ci, że po zażyciu tej małej zielonej kuleczki poczujesz się lepiej2, czy skusisz się na nią ? Oczywiście. Przecież nie chcesz stchórzyć.
A więc bierzesz tę „magiczną” tabletkę i nagle wszystko się zmienia. Chcesz tańczyć, śmiać się, chcesz żyć. Wszystko wydaje Ci się takie cudowne. Ale zapominasz o najważniejszym fakcie, że to tylko krótkotrwały...

Annalynne | 2011-05-22
Przeczytana: 03 września 2010

Pierwsza książka z Ossolineum, którą w życiu przeczytałam. Nadal zastanawiam się nad tym, co by było, gdym jednak nie poszperała lepiej w tej bibliotece. Z pewnością nigdy nie poznałabym takich autorek jak Jana Frey czy Heidi Hassenmüller, polskiego autora – Grzegorza Gortata i pisarki polskiej – Beaty Ostrowickiej. Oprócz tego nie zainteresowałabym się TAKIMI książkami. Muszę przyznać, że przez dłuższy czas miałam pecha do książek o tematyce problematycznej. Nie podeszły mi ani My, dzieci z dworca ZOO, ani Pamiętnik narkomanki. Były dla mnie takie… nijakie. Było, minęło, koniec. Natomiast Odlot na samo dno Jany Frey sprawiła, że przeżywałam wszystko razem z główną bohaterką, Marie.

Książka napisana dopiero po długiej rozmowie między Marie, a Janą Frey.
Co mogę o lekturze powiedzieć? Wciągnęła mnie tak, jak inne nie potrafiły. Przeczytałam jednym tchem, wiedząc, że to się wydarzyło naprawdę. Że ja tam jestem. To jest z pewnością atutem książki, a zarazem autorki, która stworzyła...