Odlot na samo dno

Monika J. Dykier
Höhenflug abwärts; Ein Mädchen nimmt Drogen
typ
papier
6,76 (1085 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Wiele osób takich jak Marie bagatelizuje zagrożenie związane z zażywaniem tzw. Party drugs. Autorka, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ChicaDeAyer | 2015-03-27
Przeczytana: 2007 rok

W czasie swego wczesnego nastolęctwa pochłonęłam sporo książek z serii Ossolineum i ta była jedną z nich. Utwory traktujące o uzależnianiu zawsze niosą za sobą spory ładunek emocjonalny, jako że ludzkie dramaty i związane z nimi próby charakteru to tematy, obok których ciężko przejść beznamiętnie. Tak też było i w tym przypadku, choć jak dla mnie pozycja mimo całej swej funkcji dydaktyczno-prewencyjnej, jest zbyt płytka jeżeli chodzi o podejście do sfery psychologicznej.
Niestety, nie pozostawia tak głębokiego piętna w pamięci jak inne tytuły.

Olajka | 2011-07-30

Kolejna świetna książka z serii Ossolineum. Uwielbiam fantasy i to nie jest mój klimat. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo mnie poruszyła. Pokazuje co narkotyki robią z człowiekiem. Jak się od nich uzależnia fizycznie, a następnie psychicznie. Człowiek powoli staje się wrakiem. Nie radzi sobie z problemami. Odsuwa się od bliskich, ponieważ uważa, że jest niepotrzebny. Myśli, że już nie ma dla niego ratunku, tylko zawadzają. My za to powinniśmy im pomagać. Powinniśmy robić wszystko, żeby nie czuli się osamotnieni. Żeby się nie poddawali i wierzyli, że mogą z tego wyjść. I ta książka opisuje dokładnie taką relację. Marie zaczęła odsuwać się od rodziców i przyjaciół. Nikt tego nie zauważył. Nikt jej nie pomógł. Później było już za późno.

foreverrebel | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Cóż, książki Jany Frey bardzo mi się podobają. Ta oczywiście mnie nie zawiodła. Główna bohaterka Mari jest dość interesującą postacią. Historia wspaniale ukazuje dorastanie, bunt, odkrywanie nowego i nieznanego świata.

Joanna | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Ku przestrodze. Prawdziwa historia Marie o łatwym uzależnieniu się od narkotyków, o tym jak "fajne" są odloty i jak trudno wyrwać się z nałogu. W jej przypadku było oderwanie się od problemów z rodzicami, awantur i jak to u nastolatki bywa-nieszczęśliwa miłość. A także brak pewności siebie i nieumiejętność stanowczego powiedzenia "NIE". Polecam głównie rodzicom zbuntowanych nastolatków.

Justyna | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Książka opisuje trudne problemy i tematykę uzależnienia od narkotyków.
Nieszczęśliwą miłość, życiowe sprawy. Bardzo dobra, ciekawa lektura po którą sięgnęłam w bibliotece od razu ją przeczytalam w jeden dzień.
Wstrząsająca książka warto przeczytać!!!

Natalia | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Książka jest przyjemna w czytaniu i opowiada dość szczegółowo losy Marie, dziewczyny uzależnionej od narkotyków. Jak zawsze zaczęło się od niewinnego "dropsa" żeby się lepiej poczuć...
Niestety pomimo opisania co się działo z bohaterką przeważająca "dobra" część tego co się po nich działo bardziej mnie skusiła do spróbowania aniżeli do "protestowania!"... Jednak ten fakt może być spowodowany innymi czynnikami.
Pozorne szczęście...
Kolorowy świat...
Zabawa...
Wszystko chwilowo...
Tak więc książkę polecam jako dobrą pozycję opartą na faktach, jednak jeżeli ktoś cierpi na depresję i pomimo tego. że nad nią panuje może mieć wrażenie, że chce spróbować czegoś co jest nieodpowiednie.

Justynaw1997 | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

A więc, wyobraź sobie, że jesteś 16 latką, której życie wiele się zmieniło w ciągu zaledwie tygodnia. Jesteś szczęśliwa, lubiana i masz chłopaka, który zna Cię na wylot, a Ty jego również. I tu nagle BUM!. Do twojej klasy dołącza cudowna dziewczyna, która właśnie przyjechała z zagranicy. Jak reagujesz ? Normalnie. Ale w momencie gdy Twój chłopak przedstawia Cię jej jako zwykłą znajomą1 coś w tobie zaczyna wrzeć. Niepokoi Cię to. Jak on mógł tak postąpić? - zastanawiasz się. Czy nadal jesteś szczęśliwa i czujesz się doceniana? Raczej nie, prawda? Więc gdy kolega częstuje Cię tabletką, której nigdy w życiu nie widziałaś na oczy i mówi Ci, że po zażyciu tej małej zielonej kuleczki poczujesz się lepiej2, czy skusisz się na nią ? Oczywiście. Przecież nie chcesz stchórzyć.
A więc bierzesz tę „magiczną” tabletkę i nagle wszystko się zmienia. Chcesz tańczyć, śmiać się, chcesz żyć. Wszystko wydaje Ci się takie cudowne. Ale zapominasz o najważniejszym fakcie, że to tylko krótkotrwały...

Laura | 2010-11-17

Czytałam tą książkę kilka razy, tak mnie zainteresowała. I za każdym razem płaczę. Polecam.

Annalynne | 2011-05-22
Przeczytana: 03 września 2010

Pierwsza książka z Ossolineum, którą w życiu przeczytałam. Nadal zastanawiam się nad tym, co by było, gdym jednak nie poszperała lepiej w tej bibliotece. Z pewnością nigdy nie poznałabym takich autorek jak Jana Frey czy Heidi Hassenmüller, polskiego autora – Grzegorza Gortata i pisarki polskiej – Beaty Ostrowickiej. Oprócz tego nie zainteresowałabym się TAKIMI książkami. Muszę przyznać, że przez dłuższy czas miałam pecha do książek o tematyce problematycznej. Nie podeszły mi ani My, dzieci z dworca ZOO, ani Pamiętnik narkomanki. Były dla mnie takie… nijakie. Było, minęło, koniec. Natomiast Odlot na samo dno Jany Frey sprawiła, że przeżywałam wszystko razem z główną bohaterką, Marie.

Książka napisana dopiero po długiej rozmowie między Marie, a Janą Frey.
Co mogę o lekturze powiedzieć? Wciągnęła mnie tak, jak inne nie potrafiły. Przeczytałam jednym tchem, wiedząc, że to się wydarzyło naprawdę. Że ja tam jestem. To jest z pewnością atutem książki, a zarazem autorki, która stworzyła...

Lena | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Meeega książka. Autorka opisuje prawdziwe problemy nastolatek, czyli nieszczęśliwa miłość, problemy w szkole i problemy z rodzicami.
Wszystko jest dość obrazowe i naprawdę bardzo ciekawe.
Uwielbiam książki Jany Frey, autorka w swoich dziełach dostrzega to z czym nastolatkowie się uporają i co trudno jest zrozumieć dorosłym.
Polecam jak najbardziej do sięgnięcia tej książki:)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   jadłeś ARBUZA
  •   napotkałaś EGZEKUTORA
  •   słuchałaś GRAMOFONU
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   spotkałeś POLICJANTA
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica