Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Książka to osobista wyprawa do źródeł tożsamości. Dowiadujemy się z niej, że ta angielska pisarka, urodziła się rok po wojnie w Polsce, w żydowskiej rodzinie, której udało się przeżyć okupację i wyemigrować do Montrealu. Autorka nigdy wcześniej nie interesowała się przeszłością, kontestowała tradycję i robiła międzynarodową karierę naukową, a potem literacką. Aż do czasu, kiedy zmarł jej ojciec, a matka zaczęła tracić pamięć. Wtedy postanowiła odnaleźć ślady rodzinnej historii, żeby nie odeszły wraz z odejściem rodziców. W 1997 roku wyruszyła do Polski i tak powstała na poły reportażowa, na poły detektywistyczna historia, której najbardziej barwną postacią jest matka autorki – błękitnooka, blond bogini o aryjskich rysach, której porażająca uroda, odwaga i niezwykłe talenty aktorskie uratowały rodzinę przed zagładą.

Muminka | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Chyba pamiętając o marcu 68' ostatnio wybieram do lektury pamiętniki i wspomnienia ludności żydowskiej opisującej traumę Holocaustu.
Tym razem w ręce mi wpadły zapiski Lisy Appignanesi, która na szczęście nie doznała krzywd podczas okupacji, gdyż urodziła się dopiero w 1946r w Polsce, ale wkrótce później jej rodzina wyemigrowała. W dojrzałym już wieku, na przełomie lat 70-tych i 80-tych, zaczęła odtwarzać wojenne losy swojej rodziny. Rezultatem badań prowadzonych m.in. w nowojorskim muzeum żydowskim, w polskich archiwach i w zachowanej korespondencji jest właśnie ta książka, quasi-dokument, subiektywna quasi-relacja.
Stosunkowo dużo miejsca zajmuje opis powojennej tułaczki. Na początku rodzice Lisy wybrali Montreal, ze względu na jego francuski charakter, ale wyobrażenia o zeuropeizowanym mieście nijak się miały do rzeczywistości. Przyjazd do Kanady ułatwił im brat ojca, Abram, już zasymilowany i 17 lat od niego starszy. Abram jednak odnosi się do swojej rodziny z rezerwą.
'Żydzi,...

Mam wrażenie, że niektóre rzeczy w tej książce zostały tak sformułowane, a informacje tak podane, że ich wydźwięk nie pozostawia większego złudzenia, co do tego, jak jesteśmy postrzegani na świecie jako naród. I nie jest to wizerunek, którym należałoby się szczycić. Nie podoba mi się ten sposób narracji.
W książce ciekawe są tylko te fragmenty, które opowiadają o wojennych losach rodziny Borensztejnów i ich krewnych. Reszta to takie lanie wody.

Niestety to jednostronne spojrzenie, specyficzny sposób wypowiedzi i nieuwzględnienie wielu szczegółów przy niektórych tematach jest, jak dla mnie, trochę niewiarygodne. Np. przy wzmiance o pogromie kieleckim czytamy zaledwie tyle:

za autorką (cytat nie jest dosłowny): W lipcu 46 roku prawicowi nacjonaliści zamordowali brutalnie 42 żydowskich repatriantów ze Związku Sowieckiego, którzy zatrzymali się w Kielcach w drodze do Palestyny.

inf. z sieci: seria napadów na ludność żydowską, jaka miała miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach....

frotka | 2018-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
leśna | 2017-05-15
Przeczytana: 25 czerwca 2017
Edgware | 2015-09-10
Anna | 2015-03-01
Evella0 | 2014-04-23
basiekch | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, II W. Ś.
Przeczytana: 27 maja 2013
karolinka | 2013-05-21