C jak cisza

Tłumaczenie: Gabriela Jaworska
Cykl: Kinsey Millhone (tom 19)
Wydawnictwo: Otwarte
S is for Silence
978-83-7515-008-7

Najnowszy z serii poczytnych kryminałów Sue Grafton o przygodach prywatnej detektyw Kinsey Millhone. Tym razem Kinsey rozwiązuje zagadkę zniknięcia przed trzydziestoma czterema laty gorącokrwistej Violet Sullivan. Mieszkańcy miasteczka byli przekonani, że kobieta uciekła z jednym z kochanków. Nikt nie przypuszczał, że prawda mogła być zupełnie inna - nikt poza córką Violet. Na jej życzenie Kinsey rozpoczyna śledztwo, które burzy spokój całego miasta. Rozwiązanie zagadki zaskakuje nawet najbliższych zaginionej...

źródło opisu: Otwarte, 2007

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Aldona | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Bardzo dobry kryminał, szybko i przyjemnie się czyta, cały czas coś się dzieje, więc ja osobiście się nie nudziłam. Myślę, że sięgnę jeszcze po książki z serii Alfabet zbrodni w przyszłości, bo ta książka jest dość zachęcająca. Być może widziałabym troszkę inne zakończenie, ale te było oryginalne, więc nie jest źle :)

Kinsey Millhone to kobieta po przejściach. Bezdzietna rozwódka, ostrożna jeśli chodzi o związki emocjonalne. Kolejny raz mierzy się z zagadką, tym razem zaginięcia kobiety. Nie stroni od swoich ironicznych gadek i przemądrzałych odpowiedzi, ale właśnie za to ją uwielbiam!
To literatura raczej dla kobiet niż mężczyzn. Pisana przez kobietę, z punktu widzenia kobiety i z myślą o kobiecej wrażliwości. Głównymi postaciami są kobiety, większość mężczyzn jest ukazana w mało korzystnym świetle. Opisy są drobiazgowe, zdecydowanie odpowiednie dla tych, którzy lubią poczuć temperaturę każdego dnia w powieści, którzy chcą wiedzieć dokładnie, w co ubiera się bohaterka i jak często robi pranie.
Książkę czyta się lekko, przyjemnie. Cały czas z zapartym tchem śledzimy losy Pani Detektyw. Ona sama w sobie jest bohaterem, który nie budzi antypatii czytelnika, a wręcz przeciwnie - da się ją naprawdę lubić. W sam raz na jesienne i zimowe popołudnia.

gosiak | 2015-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Rozwiązanie zbrodni trochę mnie zaskoczyło i czułam pewien niedosyt, że nie wszystko było wyjaśnione. Generalnie dobrze się czytało, choć ta część gorsza niż tą którą czytałam a jak alibi.

allison | 2015-06-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Bardzo dobrze skonstruowany kryminał, będący jednocześnie interesującą powieścią obyczajową - świetnie pokazane zostały realia życia w małym amerykańskim miasteczku, w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.
Prowincjonalne plotki, zakłamanie, pruderia - to codzienność, której przeciwstawia się jedna z bohaterek. Za swoją niezależność zapłacić musi wysoką cenę. Jaką? Tego właśnie próbuje dowiedzieć się po latach sympatyczna i błyskotliwa pani detektyw.

Oba plany czasowe są ciekawe i trzymają w napięciu do ostatnich stron, zakończenie zaskakuje, a to przecież najważniejsze cechy kryminału.

Świetnie mi się przy tej powieści odpoczywało, chociaż jest to też książka dająca do myślenia, zwłaszcza na temat skomplikowanych relacji międzyludzkich i marzeń o niezależności.

Iwa | 2015-02-08

Przyjemnie się czytało, polecam, chociaż przyznam że zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało po tak niecierpliwym oczekiwaniu na wyjaśnienie sprawy spodziewałam się przynajmniej więcej szczegółów dlaczego wydarzenia potoczyły się właśnie w tym kierunku.

malcem | 2014-05-10

Lekki i przyjemny kryminał. Taki, który się wciąga nosem w jeden wieczór. Nie można powiedzieć, że jest nudny, a zawiłością akcji też nie grzeszy. Do samego końca nie wiadomo, co i kto się kryje za zagadką, a to lubię najbardziej.

Liza | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Kinsey jest licencjonowaną prywatną detektyw- zajmuje się głównie sprawdzaniem czyjejś przeszłości, oszustwami ubezpieczeniowymi, aż do spraw rozwodowych. Osobiście jest skryta, nie lubi mówić o swej przeszłości, bo „koniec jest w każdej wersji taki sam”, ale z drugiej strony jest towarzyska, umie rozmawiać z ludźmi, wyciągać z nich pewne rzeczy. W latach 80. w Kalifornii, nie ma do dyspozycji nowoczesnych technologii- z rozmów stara się zapamiętać jak najwięcej, a szczegóły zapisuje na karteczkach, wiadomości zostawiane są na automatycznych sekretarkach telefonów stacjonarnych, a narzędziem pracy jest tylko jej samochód i maszyna do pisania. Oraz same rozmowy z ludźmi dużo jej dają- czasem pozwala, by cisza się przedłużała i czeka ciekawa czym ją zapełnią. A przesłuchiwane osoby różnie reagują, też niektórzy przestrzegają Kinsey przed kłopotami. Przy takiej sprawie trzeba mieć i tupet, i cierpliwość świętego, ale nagrodą jest odkrycie nowych faktów. Większość kryminału skupia się...

Jedna trzecia książki to akcja,a reszta- potwornie szczegółowe opisy miejsc, ludzi i czynności- nie mające z treścią wiele wspólnego. Dlatego znudziła mnie, przekartkowałam do końca, bo nie miałam już cierpliwości do dokładnego czytania! Jeśli wszystkie książki tej autorki są tak pisane, to chyba będę ją omijać.

Ysabell | 2010-09-16
Przeczytana: 14 września 2010

Bardzo sympatyczny kryminał czerpiący pełnymi garściami zarówno od Chandlera (pierwszoosobowa narracja, klimat zagrożenia, sarkazm, zaangażowanie detektywa), jak i od Christie (angielska prowincja, zbrodnia z przeszłości, wszyscy mają motyw).
Mieszanka nieco zaskakująca, ale o dziwo bardzo strawna - więcej nawet, Sue Grafton ma swój własny styl, dobre pomysły i talent zarówno w budowaniu napięcia, jak i w opisywaniu szczegółów.
Naprawdę bardzo dobry kryminał. Polecam.