Zwyczajne życie

Cykl: Tereska i Okrętka (tom 1)
Wydawnictwo: Kobra Media

Inne wydania

Książka napisana lekko i z humorem, który tak bardzo cechuje Chmielewską, że można ją czytać w ramach relaksu. Jak zwykle główni bohaterowie przeżywają niesamowite historie, muszą rozwiązywać zawikłane tajemnice i popadają w rozliczne tarapaty.

Zwyczajne życie – powieść detektywistyczna Joanny Chmielewskiej (1974) adresowana do młodzieży. Szósta powieść w dorobku autorki, otwiera cykl książek o dwóch bohaterkach – licealistkach.

Dwie główne bohaterki, Tereska i Okrętka, wskutek nieuwagi na lekcji wychowawczej, zobowiązują się do czynu społecznego – zdobycie od hodowców tysiąca sadzonek drzew. Podczas wypraw do podwarszawskich sadów i ogrodników, stają się świadkami wydarzeń o charakterze kryminalnym. Postanawiają na własną rękę wyjaśnić zagadkę.

Okrętka (prawdziwe imię Alina, a że rymuje się jak Lina i do tego okrętowa, więc połączono dwie nazwy i powstało Okrętka).

fiNka | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Zdecydowanie musze przestać czytać Chmielewska nocami, bo mnie w końcu któregoś dnia ta poduszka zadusi.
Tym razem zamiast Joanny i jej zwariowanej rodzinki mamy dwie nie mniej zwariowane nastolatki - Tereske i Okretke.
Akcja z Tereska i maseczka - BEZCENNA.
Fenomen Chmielewskiej polega na tym, ze czytałam ja mając lat 16 i teraz mając blisko 40 i wciąż mnie potrafi rozbawić, nawet wydaje mi sie iż teraz nieco bardziej.
Czytając te książkę przygotujcie sie na ataki szaleńczego śmiechu i gwarantuje, ze po przeczytaniu jej jesienna depresja raczej nikomu nie zagrozi.

PABLOPAN | 2012-07-28

Świetne przygody świetnych bohaterów zaserwowane w doskonały i pełen humoru sposób. Polecam.

książek: 2019
Renax | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Jak przed laty, ubawiłam się serdecznie. Tak się wciągnęłam w świat nastolatków, że zapomniałam o obowiązkach domowych.

Degamisz | 2014-04-14

Pierwsza część przygód nastolatek nie do zdarcia czyli Tereski i Okrętki. Aczkolwiek dużo bardziej wolę następną część czyli "Większy kawałek świata" to nie znaczy to, że nie spodobało mi się "Zwyczajne życie". Książka napisana z niezwykłą lekkością, pełna inteligentnego dowcipu i błyskotliwych dialogów. Czyta się fantastycznie i to nie tylko w wieku nastoletnim ;)

renavera | 2014-08-08

Książka zaliczana zasadniczo do nurtu literatury młodzieżowej, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytały ją również osoby w wieku dojrzalszym. Książka jest jedną z części tworzących trylogię o przygodach dwóch przyjaciółek Tereski i Okrętki, uczennic szkoły średniej, które z prawdziwie młodzieńczą żywiołowością, acz zupełnie niezamierzenie, stały się uczestniczkami afery kryminalnej, pomagając miejscowej jednostce wtedy jeszcze milicji w schwytaniu przestępczej szajki. Autorka nie pominęła także wątku romansowego. Całość przesiąknięta jest humorem typowym dla twórczości Pani Chmielewskiej - książkę najlepiej czytać... siedząc wygodnie na podłodze. Siedzenie na kanapie lub innym meblu jest ryzykowne - salwy śmiechu, którymi czytelnik zmuszony jest wybuchać mogą spowodować upadek.

Jutka | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Pierwsza z cyklu książka o dwóch nierozłącznych przyjaciółkach - Teresce i Okrętce. Z humorem napisana opowieść o zwyczajnym - niezwyczajnym życiu głównych bohaterek, które mają wybitne zdolności do wpadania w tarapaty. Gdybym tak często była odwożona do domu przez milicję - moi rodzice już dawno by osiwieli. Pani Chmielewska znów mnie nie zawiodła. Mamy ciekawą akcję, ciągle coś się dzieje. Codzienne sprawy świetnie przenikają do tych mniej codziennych - jak np. znalezienie się w złym miejscu o złym czasie, aby podsłuchać jak ktoś, kogoś próbuje zabić. Reszty zdradzać nie będę. Opisy genialne - przed oczami widziałam Tereskę, która z wielkim zapałem rąbie drzewo, albo goni za dziecięcym wózkiem. Na ponury dzień pozycja jak znalazł.

Weronika | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 lipca 2012

Królowa polskiego kryminału. Kto? Joanna Chmielewska. Chociaż na rynku pojawiają się kolejni autorzy, to właśnie ta pani od lat bawi czytelników małych i dużych. Urodzona w 1932 roku w Warszawie, zadebiutowała powieścią „Klin” trzydzieści dwa lata później. Potem było „Całe zdanie nieboszczyka”, „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, czy „Lesio”. Wtedy pani Irena (bo tak brzmi prawdziwe imię autorki) postanowiła stworzyć coś dla młodszych odbiorców. Architekt Joannę (bohaterkę wyżej wymienionych powieści) zastąpiła duetem dwóch szesnastolatek – Tereski i Okrętki, które, jak się potem okazało, miały zabawiać młodzież przez cały szaro-bury PRL, a nawet dłużej.

Tereskę poznajemy w jakże trudnym dla niej okresie. Tereska czeka. Na co? Na telefon, odwiedziny, list, cokolwiek! Byle tylko autorem którejś z tych prób nawiązania kontaktu był Bodzio – przystojny dziewiętnastolatek, kolega z obozu. Pierwsza wielka miłość Tereski.

Wydaje się, że bardziej szablonowej fabuły nie można stworzyć....

Comaberenices | 2010-04-07

Czytałam tę książkę chyba trzy razy. Przy swoich ulubionych momentach za nic nie mogę przestać się śmiać. Postaci Tereski i Okrętki są tak pocieszne i barwne, że nie można ich nie polubić. A daty Rewolucji Francuskiej nie zapomnę chyba do końca życia.

Bilbo | 2016-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Prawdziwe wakacje są wtedy, kiedy można się spokojnie rozłożyć i poczytać jedną z dawnych książek Joanny Chmielewskiej. A zabawę i świetną rozrywkę zapewnią na pewno przygody Tereski i Okrętki. "Zwyczajne życie" to pierwsza część ich perypetii. Nastolatki wplątują się w niezłą aferę, ale też, gdyby nie one - milicja jeszcze długo musiałaby ścigać złych oprychów. Czyta się świetnie, więc na wakacje w sam raz.