Alonka Partyzantka

2007-04-01
978-83-06-03076-1
Małgorzata Buchalik
Rosja literatura rosyjska

Okładka książki Dziewięć opowiadań z obłędem w tle Ksenia Buksza, Maria Galina, Maja Kuczerska, Anna Starobiniec, Marina Stiepnowa
Dziewięć opowi... Ksenia Buksza, Mari...

Masłowska w świecie Roku 1984. Oczywiście koło Orwella dziełko to nawet nie stało, w przeciwieństwie do Masłowskiej Bukszę da się jednak czytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Połączenie stylu hagiograficznego, języka radzieckich opowiastek propagandowych o bohaterach wojennych i na wskroś współczesnej fabuły sensacyjnej okraszona bajkową atmosferą odrealnionego rosyjskiego miasta z mówiącymi szczurami i tajemniczym balkonikiem, z którego od wieków rzucają się na bruk prokuratorzy miejscy, kiedy lud traci do nich zaufanie - wybuchowy literacki koktajl dla miłośników zarówno klasycznej, jak i najnowszej literatury rosyjskiej. " Tekst z okładki

Ksenia Buksza urodziła się w Sankt Petersburgu. Minipowieść o Alonce Partyzantce napisała w wieku osiemnastu lat. Wszystkich zadziwiła swoją twórczością. W swoje dzieła wprowadza wiele elementów baśniowych, co pozwala na opis efektywnego obrazu świata komercji.

Alonka, gdy wybuchła rewolucja miała 16 lat. Była jednak nadzwyczaj mądra, jak na swój wiek. Rodzice postanowili wysłać ją do babci po indycencie alkoholowym. Dziewczynka od razu odnalazła się na wsi, nie musiała za wiele robić. Postanowiła zorganizować swoją grupę, która miała wystąpić przeciwko reżimowi. Na początku trudno jej było znaleźć współtowarzyszy, którzy chcieliby z nią walczyć. W efekcie końcowym było ich 19. Aramis, który znał wszystkie sztuczki w kasynie postanowił włamać się do Ministerstwa Finansów, łamiąc bardzo trudne zabezpieczenia. Udało mu się. Wkrótce także zaprzyjaźnił się z Kazimierzem Olejko, pracownikiem ministerstwa. Następnie odbyła się walka. Kto zdradził Alonkę? Czy brat odebrał jej klucze? Czy główna bohaterka przeżyła?

Książka opowiada o czasach wojny, rewolucji, a jej głównym tematem staje się waleczność głównej bohaterki, Alonki, która jest gotowa oddać życie za swoje racje.

Język utworu jest czytelny, widać w nim dużą dojrzałość autorki. Minipowieść podzielona jest na części, co pozwala nam lepiej poznać fabułę.

W książce występują też elementy fantastyczne, baśniowe, jak np. mówiące szczury, które takżę będą pośrednio brały udział w walce. Te elementy na pewno czynią fabułę bardziej atrakcyjną.

,,Alonka partyzantka" niewątpliwie skierowana jest do osób w każdym wieku. Jest to bardzo ciekawa książka. Choć może nie powala długością jest to powieść, do której można wracać wiele razy i nam się nie znudzi.

Moja ocena : 9/10

• Własne