Gilead

Wydawnictwo: Sonia Draga

Wielebny John Ames, który prawie całe swoje życie spędził w miejscowości Gilead w stanie Iowa, u schyłku swojego życia postanawia napisać list do swojego niespełna siedmioletniego synka z drugiego małżeństwa. Zbiór przemyśleń i swoiste podsumowanie swojego życia chciałby zostawić swojemu potomkowi, który prawdopodobnie nie zdąży do końca poznać ojca. Ames opisuje przodków: ojca i dziadka. Głównym wątkiem są zerwane więzi pomiędzy dziadkiem, który wyruszył do Kanzas, by walczyć z abolicjonistami i jego ojcem gorliwym pacyfistą. Napięcie między nimi, ich wzajemna miłość oraz brak zdolności do budowania mostu nad przepaścią ich poglądów jest stałym źródłem rozmyślań Amesa.

hanterkaa | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2016, Pożyczone
Przeczytana: 18 września 2016

"Gilead" to delikatna,nasycona nostalgią proza,pełna wspomnień,okruchów życia czule zgarnianych ręką na stosik,rozważań o relacjach między ojcem i synem,nad wiarą i jej wyrażaniem w życiu,nad niedoskonałością człowieka,bogata w myśli o naturze przyjaźni i miłości.Książka została nagrodzona Pulitzerem,mimo to aż tak mnie nie zachwyciła.

MariannaJ | 2014-01-30

To jedna z tych książek, do których trzeba mieć bardzo, ale to bardzo odpowiedni nastrój, inaczej można nie dobrnąć do końca. W tym przypadku - nastrój mocno refleksyjny. Bo to jest taka filozoficzna przypowieść, o dobiegającym kresu życiu duchownego gdzieś w stanie Iowa. John Ames pisze list do swojego synka, którego dochował się w bardzo późnym wieku. Wie, że nie będzie go przy chłopcu, gdy ten będzie wchodził w dorosłe życie. Postanawia więc zostawić mu coś w rodzaju testamentu, bo dzieciak wiedział, skąd pochodzi, kim był jego ojciec i jakim był człowiekiem.

Niewiele się w sumie dzieje w tej książce, jest tu sporo rozważań filozoficznych i teologicznych, co może być dla niektórych denerwujące, a jednak mnie osobiście bardzo wzruszyło. Ames jest na wskroś dobrym człowiekiem - ale jednocześnie bardzo ludzkim, niepozbawionym wad, lęków i wątpliwości. I sam zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest idealny i że też popełniał w życiu błędy. Cierpi z powodu naderwanych więzów...

iguszka | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

"Gilead" to tak naprawdę jeden długi list sędziwego ojca do swego siedmioletniego syna. Chce on opowiedzieć swemu dziecku jakim był człowiekiem, wytłumaczyć mu swoje uczucia i decyzje.
Pozycja przyjemna, jednak moim zdaniem zbyt słaba na nagrodę Pulitzera. Czyta się lekko, szybko, ale niestety wbrew subtelnego wątku niewiele wnosi do życia. A tego w pewnej mierze się spodziewałam. Jakiś refleksji, zadumy, tematu do rozmyślania. Trochę się rozczarowałam, ale sądzę, że mimo tego wielu osobom przypadnie do gustu. Może nie trzeba stawiać jej wysokiej poprzeczki? Spróbujcie.

Sija | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Powiesc nie dla kazdego - duzo rozwazan o religii, troche tez o etyce i Bogu. Z amerykansko-protestankiego punktu widzenia, co jest nawet ciekawe. Narrator jest synem i wnukiem pastora. Troche jest tu tez amerykanskiej historii, zwlaszcza opis nedzy w czasie kryzysu i suszy zrobil na mnie wrazenie. Cala opowiesc jest listem chorego na serce 77-letniego pastora do jego 5-letniego syna. Melancholia slow czlowieka, ktory wie, ze nie zobaczy dorastania swojego syna jest niesamowita. Piekna, refleksyjna ksiazka z zaskakujacym zakonczeniem. Przeklad miejscami chropawy, duzo sformulowan, jakich by polskojezyczny autor nie uzyl, mimo to mozna wyczuc kazodziejski ton naratora. Nastepna ksiazke tej autorki lepiej przeczytac po angielsku, chyba siegne po Lili czyli opowiesc zony pastora, ktory jest narratorem tutaj.

milimar | 2015-07-13

„Gilead”, druga powieść Marilynne Robinson, opublikowana prawie ćwierć wieku po debiutanckim „Domu nad jeziorem smutku”, nagrodzona Nagrodą Pulitzera w 2005.

Głównym bohaterem powieści jest John Ames, prawie osiemdziesięcioletni pastor mieszkający z młodą żoną i kilkuletnim synkiem w tytułowym Gilead. Ames choruje na serce, codzienne obowiązki sprawiają mu coraz więcej trudności. Świadomy zbliżającej się śmierci postanawia napisać list to synka – który ten miałby przeczytać, kiedy dorośnie. Powieść jest zapisem tej właśnie korespondencji – obszernym, osobistym świadectwem, w którym pastor stara się przekazać chłopcu to, czego sam nauczył się w trakcie swojego życia. Ames dzieli się z synem rozmyślaniami o istocie wiary, prawdami życiowymi, dobrymi radami, ale pozwala sobie również na wyprawy w głąb swojej pamięci. Wspomina dzieciństwo spędzone z ojcem i dziadkiem – również pastorami, pierwsze małżeństwo, wiele smutnych, samotnie spędzonych lat, które nastąpiły po śmierci żony,...

buhaha | 2013-09-23
Na półkach: Przeczytane, Pulitzerki
Przeczytana: 23 września 2013

Książka dwubiegunowa. Są tu ładne zdania i fragmenty, które opisują naturę ludzkiego charakteru (i wiary) ale są i takie, które są zupełnie puste, pozbawione treści, zostawiają czytelnika na pustyni rozumienia. Myślałam początkowo że to wina przekładu ale oryginał urzekał mnie podobnie jak tłumaczenie tylko sporadycznie.

Adam | 2017-01-17
Przeczytana: styczeń 2013
Adrian | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016
Joan8 | 2016-07-19
Przeczytana: 18 lutego 2014
czytuczytamjaczytam | 2016-07-09
17 wielkich amerykańskich powieści

W Stanach trwa długi weekend – Amerykanie 4 lipca świętują Dzień Niepodległości. To daje nam dobry pretekst do tego, by celebrować literaturę piękną w wydaniu amerykańskim. To też dobry moment, by zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: czy istnieje jeszcze coś takiego jak wielka amerykańska powieść?

Amerykanie wybierają najważniejsze powieści pierwszych 15 lat XXI wieku

BBC Culture, czyli kulturalny dział międzynarodowej strony BBC, przepytał kilkudziesięciu amerykańskich krytyków literackich, prosząc ich o wytypowanie najważniejszych książek, które zostały wydane w do tej pory w XXI wieku w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Zadie Smith, Hilary Mantel i Iana McEwana.