The Comedy of Errors
8372202125

Inne wydania

Pięcioaktówka genialnego dramaturga, w której obyczajowy obrazek ożywa komiczną intrygą i nieoczekiwaną kulminacją. Jak to u Shakespeare' a - miłość, zawiść i humor - a przede wszystkim, szczęśliwe zakończenie. Ze związku kupca syrakuzańskiego, Egeona i jego żony Emilii rodzą się bliźnięta, obaj o imieniu Antyfolus. Rodzina z niemowlętami podróżuje okrętem, który rozbija się w czasie burzy....

Ze związku kupca syrakuzańskiego, Egeona i jego żony Emilii rodzą się bliźnięta, obaj o imieniu Antyfolus. Rodzina z niemowlętami podróżuje okrętem, który rozbija się w czasie burzy. Jak to w komedii bywa wszyscy wychodzą z opresji obronną reka, ale jeden z braci wraz z ojcem dociera do Syrakuz, natomiast drugi z matką – do Efezu. Mija 18 lat, Egeon z Atyfolusem z Syrakuz trafiaja do Efezu – bliźniacy, nic o sobie nie wiedząc, spotykają się – podstawa do komedii omyłek jest gotowa.

źródło opisu: webook.pl

TheLostSymbol | 2014-05-13
Przeczytana: 08 maja 2014

Bardzo lekka komedia, którą dobrze się czyta. Nie wywarła ona na mnie ogromnego wrażenia, może dlatego, że zdecydowanie wolę tragedie, ale mimo to uważam, że przeczytanie jej jest dobrym pomysłem, gdy ma się wolne popołudnie.

Jednym z moich ulubionych dialogów, jest ten między Antyfolusem z Syrakuz a Dromiem z Syrakuz, o zaletach bycia łysym, bo przecież „łysy (…) nie tylko sobie użyje, ale ma inne jeszcze powody do uciechy”.

Wiórek | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Jedna z najlepszych komedii, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Sam pomysł, który jest główną osią całej fabuły wydaje się dosyć banalny. Ot, mamy dwóch bliźniaków, ich niewolników (którzy też są poniekąd bliźniakami) i ich rodziców, których rozłącza na długie lata nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Cały utwór koncentruje się na wielu omyłkach i zabawnych sytuacjach, które zaczynają wynikać z przebywania rzeczonych braci w tym samym mieście.

goskrzys | 2016-03-12
Na półkach: Klasycyzm, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2016

W zasadzie już odkąd w opisie występujących osób można doczytać się podwójnej pary bliźniaków - wiadomo już, na czym będzie polegać tytułowa komedia omyłek. To czyni ten utwór bardzo przewidywalnym i mało oryginalnym (zresztą historia ta mocno bazuje na antycznym utworze Plauta "Menaechmi").

Mimo wszystko znać tu znakomite rzemiosło Szekspira. Intryga komediowa, mimo iż przewidywalna, sformowana jest dość zabawnie. Nie ma tu jednak jakichś głębokich refleksji, treść przewidziana jest na prostą rozrywkę, na rozbawienie widza. Z pewnością lepiej się ten utwór ogląda na scenie, niż go odczytuje.

Ja osobiście wolę zdecydowanie Szekspira tragika, niż komediopisarza...

Kamasz | 2013-10-06
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 października 2013

W zasadzie przewidywalna i bazująca na naiwnym pomyśle, a potrafi zaskoczyć humorem, zachwyca teatralnością. Pomimo iż wiemy co się zaraz wydarzy, chcemy brnąć w fabułę dalej, cieszyć się Dromiem i Dromiem...

Paradoks11 | 2014-07-14

Zgrabnie i ciekawie napisana od początku do końca. Naprawdę przyjemna rozrywka, ukazująca przy okazji przeróżne niuanse owej epoki. Co najciekawsze, czytając tą komedię po takim czasie, poruszane w niej kwestie są nadal aktualne.

Pani Akne | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Krótki dramacik na jeden wieczór. Szekspir ewidentnie upodobał sobie motyw bliźniaków i eksploatuje go, gdzie się da. Do porzygu.

Sylwia | 2016-09-26
Przeczytana: wrzesień 2016

KOMEDIA OMYŁEK to super książka. Brawo dla Autora za pomysł i poprowadzenie akcji. Przez całą książkę nie wiemy o tym,że bracia występują jeden za drugiego nie wiedząc o tym, niepokoi nas sprawa złotnika (złotych: pierścionka i łańcuszka),jeden z braci ma być publicznie stracony za krzywoprzysięstwo,jest ucieczka do klasztoru,sprawy małżeńskie,a więc różności. Czyta się naprawdę szybko,jest wartka akcja i do końca nie wiemy o co jest sprawa. A kaliber jest spory przecież.

Bacha85 | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Komedia skupia się wokół dwóch par bliźniąt, a ponieważ przypadkiem znaleźli się w tym samym miejscu i czasie zrodziło to serię mniej lub bardziej zabawnych nieporozumień. Całość oczywiście się pięknie wyjaśnia i dąży do happy endu. Lektura w przekładzie Macieja Słomczyńskiego jest przyjemnością, która zaskakuje tak szybkim końcem.

Besia | 2013-10-22

Przezabawne, dowcipne, cięty język i mimo zupełnie innych czasów wciąż czyta się wspaniale.

Angie | 2014-10-05

Żałuję, że znam tak mało dzieł Szekspira, ale wszystkie te, które przeczytałam w gruncie rzeczy były świetne. "Komedia omyłek" nie odstępuje od tej normy, a jedynie zachęca do dalszego badania twórczości tego dramaturga. Świetna komedia, przy której szczerze się uśmiałam (moment, gdy Dromio opisuje Kamilę <3).