Garbo się śmieje

Muza
2004-01-01
2004-01-01
837319553X

Kanadyjska powieść z niewielką domieszką zachowawczego humoru o miłości, przemijaniu, przyjaźni‚ tolerancji, akceptacji‚ o niezwykłej mocy kina‚ i o tym jak kształtuje ono emocje‚ jaką ma siłę przyciągania i oddziaływania.

Harriet Browning kocha stare kino‚ w którym znajduje romantyzm‚ nieobecny w jej życiu - „zupełnie jakby filmy były ruchomymi listami‚ gdzie biały ekran pełni rolę koperty‚ sam film zaś staje się listem miłosnym ukrytym
wewnątrz niej” – pisała w nigdy nie wysłanych listach do swojej ulubionej recenzentki filmowej.
Pauline Kael jest postacią autentyczną, umieszczała swoje recenzje przez ponad dwadzieścia lat w "New Yorkerze", była także autorką swoistej biblii członków klubu "Paproć", a mianowicie książki "5001 wieczorów w kinie". Zmarła w 2001 roku.
Niektóre filmy Harriet zna na pamięć‚ potrafi jednej nocy obejrzeć kilka razy ten sam film. Filmowa nierzeczywistość
podoba jej się bardziej niż świat realny‚ Cary Grant i Gene Kelly wydają się bardziej ważni i realni niż mąż Lew‚ a miłość na ekranie bardziej pociągająca.
Swoją pasją zaraża dzieci‚ 12-letni Kennego, starszą o dwa lata Jenny, i przyjaciółkę Dinę. Wspólnie oglądają seanse we własnym domowym Towarzystwie Filmowym "Paproć".

Harriet budzi się w środku życia, gdy dopada ją szara rzeczywistość w postaci choroby‚ śmierci i prawdziwej miłości.

Nie wiem, jak ocenić tą powieść. W takim samym stopniu mi się podobała, jak odstręczała. Na pewno nie chcę do niej wracać.

Tej książki nie da się czytać.Jak dla mnie totalna beznadzieja i nie polecam.

Tej książki nie da się czytać.Jak dla mnie totalna beznadzieja i nie polecam.

Piękna książka, mało znana i na pewno niedoceniana. Opowieść o zwykłych ludziach i uczuciach, bezpretensjonalna i delikatna.

• Galeria
  • Ciekawa/intryg. okładka
  • 2009 Nabytki
  • Rozczarowanie.
  • Seria Galeria
  • Literatura zagraniczna
  • 2008

Dodaj cytat z książki Garbo się śmieje