Przypadki Idziego Blasa

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Histoire de Gil Blas de Santillane
8373892052

Jedna z najbardziej znanych powieści XVIII w., nawiązująca do romansów łotrzykowskich, gatunku zwanego picaro. W Przypadkach Idziego Blasa Lesage przedstawia losy młodego, inteligentnego i sprytnego plebejusza z małego miasteczka Santillana, który wyrusza do Salamanki, aby tam się kształcić, pracować, i przy pomocy możnych protektorów zrobić karierę. Jego podróż obfituje w przygody: wpada w ręce rozbójników, zostaje służącym lekarza-szarlatana, potem biskupa, sekretarzem księcia Lermy, pnie się po stopniach kariery, zyskując wpływy i majątek, póki nie przekona się, że koło Fortuny szybko się obraca... Powieść skrzy się dowcipem, pełna jest zabawnych, anegdot, historyjek i opowieści o miłostkach Idziego, który dojrzewa na naszych oczach. Wraz z głównym bohaterem poznajemy różne środowiska, stosunki panujące na dworze, prawdy dotyczące szczęścia, miłości i losu, ucząc się, co jest najważniejsze w życiu.

Gapcio | 2013-07-21

Dość typowa powieść łotrzykowska z elementami powieści szkatułkowej. Konstrukcyjnie nie dorównuje Lesage Potockiemu, dowcipem pozostaje zaś w tyle za Rabelais'm czy Costerem, niemniej "Przypadki" czyta się wartko i przyjemnie. Atutem są bez wątpienia wierne opisy dawnych obyczajów, pozwalające bez większego zdziwienia stwierdzić, iż człowiek zawsze był świnią. Trzeba oczywiście przymknąć oko na pewne uproszczenia fabularne w rodzaju powtarzających się przypadkowych spotkań kilku osób na terenie całej Hiszpanii czy schematyczności przygód miłosnych, przebiegających wedle tego samego scenariusza. Z drugiej strony, czyż nasze perypetie miłosne, a w szczególności wieńczące je ruchy, są mniej schematyczne?

lilla | 2013-11-19

Barwnie opisane przygody młodego Idziego Blasa. Wartka akcja, liczne dialogi, starodawny, lecz przystępny język. Książka raczej lekka, pisana z humorem, ale ciekawa i pouczająca. Polecam.

Milusia | 2016-06-22
marisz | 2015-10-01