Historie maniaków

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
838914333X

Roman Jaworski to pisarz przez lata zapomniany, znany jedynie koneserom Był przyjacielem Witkacego i wojtkiewicza, wywarł prekursowski wpływ na twórczość m.in. Witolda Gombrowicza.

książek: 1991

'Historie maniaków' mogą czytelnika:
- zniechęcić - przez język utrudniający nie tylko czytanie, ale też zrozumienie treści;
- zaciekawić - sposobem przedstawiania świata;
- zafascynować - szczególnie fanów Witkacego (Jaworski był jego przyjacielem) i Gombrowicza (Jaworski inspirował tego pisarza);
- zadziwić - ukrytymi poglądami na temat twórców Młodej Polski;
- obrzydzić - większość opisów traktuje o rzeczach brzydkich;

Mała książeczka, która wiele może - stwierdziłabym, że tylko nielicznych zainteresuje ten utwór. Gdyby to nie była mija lektura, to nawet nie wiedziałabym o istnieniu Jaworskiego. Coś ciężkiego, tylko dla wytrwałych.

Mani | 2012-11-23
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Nie wiem właściwie, co można napisać o tej książce. Na pewno wymyka się racjonalizmowi, na pewno jest trudna w odbiorze i zawiła, ale... ma w sobie to coś, co czasem pozwala nam się uśmiechnąć, czasem zdziwić, czy zamyślić.
Jeśli nie boicie się wyzwań literackich, to czemu nie.

Ensui-Szyszka | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

"Gdybyście zaś mieli popadać w paroksyzmy furii nade mną lub dali się unieść niezadowoleniu z niejasności tematu aż po granicę wymyślań trywialnych, pozwolę sobie przypomnieć Wam skuteczny środek na złagodzenie oburzenia, a mianowicie manifestacyjne wzruszenie ramion, o Przygodni Czytelnicy moi! - których nie kocham". Wobec tego wzruszam ramionami i odchodzę.

AryaSnow | 2015-02-23
Na półkach: Filologia, Przeczytane