Głos w wietrze

Cykl: Znamie lwa (tom 1)
Wydawnictwo: POLWEN
Voice in the wind
historyczna

Głos w wietrze pierwszy tom trylogii Znamię lwa to jedno z największych osiągnięć beletrystyki chrześcijańskiej ostatnich lat. Akcja powieści rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Porwana z upadającej Jerozolimy (70 r.n.e.) młoda chrześcijanka Hadassa trafia do stolicy imperium i zostaje sprzedana jako niewolnica jednej z arystokratycznych rodzin. Rozdarta między miłością do młodego patrycjusza a pragnieniem ocalenia go i jego najbliższych próbuje dać świadectwo wiary w prawdziwego Boga.Porywająca akcja, wiarygodne sylwetki psychologiczne, sugestywnie przedstawiony starożytny Rzym: zamiłowanie jego mieszkańców do hucznych zabaw, krwawych igrzysk, szczegółowo opisanych walk gladiatorów, zaskakująco podobny do współczesnego świata.

Perzka | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Jeruzalem- „miasto pokoju”. Do tego niebezpiecznego miasta z Galilei wyrusza Chananiasz ze swoją rodziną, aby jak co roku mówić o chwale Zmartwychwstałego Jezusa. Głosi chwałę Pana poprzez swoje świadectwo, ponieważ umarł, a Jezus wskrzesił go. Chananiasz dla jednych jest przedmiotem szyderstwa, oszustwem, dla innych radością i nadzieją.
Trafiają na moment, kiedy Tytus, syn cesarza Wespazjana każe Jerozolimę zrównać z ziemią, a Żydów wymordować lub wziąć do niewoli. Chananiasz, żona Rebeka, córka Lea i syn Marek zostają zamordowani, lub umarają z głodu i wycieńczenia. Tylko Hadassa przeżyła. Najbardziej nieśmiała, wątpiąca, zachwiana w swojej wierze.
Dlaczego ?
Po długiej wędrówce, Hadassa z niewielką grupą niewolników trafia do Rzymu, gdzie zostaje kupiona i miała pełnić rolę pomocy domowej.

Jestem oczarowana postacią Hadassy. Jej wiarą, postawą godną chrześcijanina. Ona żyła żeby służyć. Do wszystkich odnosiła się z życzliwością, zrozumieniem i miłością. Pomiatana,...

Przemysław Zyra | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Książki nie powinno się oceniać po okładce. Ale to właśnie okładka trochę zniechęcała mnie do lektury. Książka leżała na półce już jakiś czas, ale przebrany jak na bal przebierańców chłopiec z okładki jakoś nie przekonywał do wzięcia jej do ręki.
W końcu jednak się przekonałem i żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej. To na prawdę świetna książka. Czytałem już Ben Hura, Szatę, Quo Vadis i dziś wydaje mi się, że to właśnie "Głos w wietrze" zrobił na mnie największe wrażenie! Lekkie pióro autorki połączone z bardzo ciekawym pomysłem na fabułę daje imponujący wynik. Trochę dziwiła mnie wysoka średnia ocena książki, ale teraz wszystko rozumiem.

A o czym pisze autorka w książce? Poznajemy historię młodej chrześcijanki Hadassy, która wyrwana z Judei zostaje niewolnicą w Rzymie. Mimo trudnej pracy, którą przyszło jej wykonywać pozostaje wierna swoim przekonaniom a swemu Panu mówi, że jest wolną. Julia - będąca właścicielką Hadassy jest ukazana pomiędzy swoją niewolnicą a przyjaciółką...

Ziraelka | 2014-04-05

Przepiękna powieść historyczna o czasach wczesnego chrześcijaństwa!
Pierwszy tom mojej ukochanej trylogii "Znamię lwa" zadziwia plejadą wspaniałych bohaterów i świetnymi opisami starożytnych realiów. Oczywiście najważniejszą postacią jest Hadassa, młoda żydowska niewolnica, chrześcijanka, która za swoją płomienną miłość do Chrystusa będzie musiała zapłacić wysoką cenę. Właściciele Hadassy, Walerianowie, to modelowa rodzina rzymskich patrycjuszy. Feba i Decymus, seniorzy rodu, pełni godności, sprawiedliwi, kryją w sercach pustkę i rozczarowanie miałkością życia. Ich syn Markus to uosobienie arogancji Rzymu, cyniczny hedonista, niespokojny duch spragniony wrażeń, ale też głęboko nieszczęśliwy. Wreszcie Julia, rozpieszczona, płytka, zepsuta córeczka, której losy na zawsze zostaną złączone z losami Hadassy, która przyrzekła służyć jej wiernie. Ciekawym wątkiem jest też historia germańskiego wojownika Atretesa, który trafia do rzymskiej niewoli i zostaje gladiatorem.
Niesamowite...

luelle | 2015-09-11
Przeczytana: 10 września 2015

"Quo vadis" to to nie jest... ale wciąga. Bardzo dobrze napisana książka. Jest kilkoro bohaterów, a ich wątki są rozbudowane, barwne, odpowiednio skomplikowane. Mnóstwo szczegółów ze starożytnej codzienności: zachowania, obyczaje, stroje, walki na arenie, okrucieństwo, interesy, prawo, rodzina... Na końcu znajduje się obszerny słowniczek, który ułatwia poruszanie się wśród starożytnych Rzymian.
Jest to powieść z przesłaniem, więc nie o zagadki tu chodzi, ale o to, by pokazać, co jest dla człowieka jako takiego najważniejsze. Powieść o dokonywaniu wyborów, o cierpieniu, wyrzeczeniu, miłości, obłudzie... czyli o tym, że wcale nie jest bez znaczenia, w co wierzymy i czemu/ komu pozostajemy wierni.

Rewelacja!!!
Takie książki to ja uwielbiam. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Książka ukazująca potęgę wiary i niezwykłej odwadze nawet w bardzo ciężkich i niebezpiecznych sytuacjach.
Hadassa powinna być wzorem do naśladowania.

Joanna Hacz | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecam

Niesamowita książka. Przedstawione postacie i wydarzenia są tak plastyczne, że czytelnik widzi oczyma wyobraźni opisywane sceny i potrafi wczuć się w emocje, przeżycia bohatera.
Co tu dużo pisać. Jestem zachwycona...
Chociaż kreowany świat czasami przeraża, przygnębia, ale we wszystkim tli się iskierka nadziei, a także świeży powiew miłości do bliźniego i głębokiej wiary, który unosi się nad głęboką zgnilizną moralną starożytnego Rzymu.
Szczerze polecam. Właśnie pochłaniam drugą część...

kuzynka | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Rewelacyjna!!! Nie wiem co ta książka w sobie ma, ale historia Markusa i Hadassy całkowicie mnie pochłonęła. Po skończeniu książki, jako że nie od razu miałam dostęp do drugiej części, czytałam niektóre fragmenty jeszcze raz na nowo. Nie mogłam przestać o niej myśleć. Miłość, Bóg, a w tle starożytny Rzym. Niesamowite emocje. Jedna z najpiękniejszych książek o miłości, jakie czytałam!! Polecam gorąco każdemu!!! :)

Lenalee | 2010-05-08
Przeczytana: 08 maja 2010

Przed chwilą skończyłam czytać pierwszą część trylogii, Głos w wietrze. To piękna książka. Absolutnie warta przeczytania. Wciąga od samiutkiego początku i nie pozwala się oderwać. Jest w niej tyle wzruszających chwil, ale i takich, które nie raz przepełniają smutkiem. Bohaterowie tej powieści są aż nazbyt realni, przedstawieni bardzo dobrze. Mają swoje własne charaktery. Strasznie, ale to strasznie denerwowała mnie Julia. Szczerze mogę powiedzieć, że jej nienawidzę. Okropnie płytka osoba, której można wmówić najgorsze kłamstwo, a ona w to wszystko uwierzy. Eh, strasznie ją znielubiłam. Rozpieszczone dziecko, które wszystko chciałoby uzyskać płaczem i krzykiem, które myśli, że wszystko jest jej dane. I na dodatek niczego nie robi sama. Okropna postać. Denerwowała mnie również ta bezgraniczna wiara Hadassy w Boga. Rozumiem, że jest aż tak wielką chrześcijanką, ale to było jednak wkurzające. "Bóg jest odpowiedzią na wszystko". Super. Markusa polubiłam od samego początku.

Książka...

Oliwia | 2011-01-27
Przeczytana: 2010 rok

Mistrzostwo.
Pozycja od, której nie można się oderwać do póki się nie skończy:) Ale to dopiero początek wspaniałej trylogii "Znamię lwa".
Polecam każdemu.

Konwalia | 2015-02-24
Przeczytana: 21 lutego 2015

Piękna książka - mistrzostwo świata z gatunku powieść chrześcijańska. Co ciekawe pomimo iż akcja toczy się w czasach cesarstwa rzymskiego to ma się wrażenie jakby mowa była o współczesnym świecie wraz z jego okrucieństwem, podłością, zbrodniami i egoizmem ludzi. Przepiękne kreacje głównych bohaterów a i drugoplanowi przedstawieni rewelacyjnie (Kalaba od razu skojarzyła mi się z szatanem). Hadasa - no cóż utożsamiłam się z nią od początku - mam dokładnie takie same odczucia jak ona patrząc na bagno dzisiejszego świata. Polecam gorąca i ostrzegam że wciąga tak iż nie sposób się oderwać. Na szczęście są jeszcze dwie dalsze części. Biegnę do biblioteki...