Katedra i sześcian

Tłumaczenie: Piotr Zarębski
Wydawnictwo: Fronda
filozofia i etyka

Na zachodnim krańcu osi, która przecina Paryż od Luwru, biegnie wzdłuż Pól Elizejskich przez łuk Triumfalny i krzyżuje się z Sekwaną na Moście Neuilly, stoi Wielki łuk La Défense, będący po prostu ogromnym otwartym sześcianem. Przewodniki po Paryżu głoszą, że cała katedra Notre-Dame, z wieżami i iglicami, zmieściłaby się bez trudu wewnątrz tego wielkiego sześcianu. Która kultura nastawiona jest na bardziej zdecydowaną obronę moralnych podstaw demokracji? Czy ta, która zbudowała ten wspaniały, racjonalny, kanciasty, geometrycznie idealny, lecz istotowo pozbawiony treści sześcian? Czy może kultura, która stworzyła sklepienia i guzy, gargulce i skrzydlate przypory, narożniki i szczeliny, te asymetrie i niepowtarzalność Notre-Dame i innych wielkich gotyckich katedr Europy? Rozstrzygnięcie sporu o sześcian i katedrę nie jest tylko czysto teoretyczną kwestią estetyczną, czy ideologiczną. George Weigel udowadnia, że stawką w tym starciu jest przyszłość Europy, demokracji i całego wolnego świata.

Mateusz | 2016-10-24
Przeczytana: październik 2016