Don Juan raz jeszcze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03904-9

Nowe wydanie. Barwna powieść historyczna, reinterpretacja historii legendarnego uwodziciela Don Juana, przywołująca autentyczną historię pozagrobowej miłości królowej Joanny Kastylijskiej (zwanej Szaloną) do zmarłego męża, króla Filipa Pięknego. Rzecz dzieje się na początku XVI w. obłąkana po jego nagłej śmierci królowa wozi miesiącami ciało zmarłego po Hiszpanii. Don Juan, sprowadzony z kl

Edyta Bujnowska | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Fascynująca historia z irytującym narratorem w tle. Książka do generalnej przebudowy, od której paradoksalnie, przynajmniej do pewnego momentu, nie mogłam się oderwać. Im dalej w las, tym jednak gorzej: nie ubywało niezwykle drażniących i zupełnie niepotrzebnych komentarzy narratora, zakończenie powieści nie miało w sobie cienia pikanterii, niby niespodziewane, aczkolwiek rozczarowujące. Wyglądało to trochę tak, jakby autor pragnął złapać za ogon kilka srok naraz, bo jego opowiadający czasami zdawał się wiedzieć wszystko, potem się od tej wiedzy odcinał, aby następnie bratać się z czytelnikiem (chwilami byłam już pewna, że nakaże mi razem z bohaterami wznieść chociażby puchar wina). Z drugiej strony chciał być postrzegany jako osoba bezstronna, mimo że zdarzało mu się spacerować razem z bohaterami utworu. Na szczęście narrator to jedyna postać, nad którą Andrzej Bart nie panuje.

Pomimo niedociągnięć formalnych książki w Hiszpanii nawróconego don Juana naprawdę chce się przebywać....

Marta | 2012-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 października 2012

Nie doczytałam do końca. Akcja zupełnie mnie nie zainteresowała. To była droga przez mękę, którą postanowiłam szybko zakończyć. Szkoda

Patrycja | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Don Juan
Przeczytana: 12 września 2014

Zaczęłam czytać tę książkę nieco z przypadku i po trzydziestu stronach stwierdziłam, że jest zbyt zagmatwana i nieciekawa. Na szczęście dla mnie, niemalże miesiąc później powróciłam do lektury, a wtedy już po kilku stronach fabuła niesamowicie mnie wciągnęła, a zwłaszcza losy Marii i trudny charakter Don Juana.

Intryga (której nie będę streszczać nieco z lenistwa, a nieco z poczucia bezsensowności takiego zabiegu) zbudowana jest ciekawie, z dystansem i potrzebnym od czasu do czasu pstryczkiem w nos czytelnika. W jednej z recenzji ktoś pisał o natrętnym i uciążliwym narratorze, którego należałoby się pozbyć - jestem zupełnie odmiennego zdania - był on jedną z najlepszych i najciekawszych części powieści. Być może to tylko osobiste upodobanie do narratorów zwracających się do czytelnika, sarkastycznych, czasem żartobliwych, stronniczych i niedających się zaszufladkować do wszystko- lub niewszystkowiedzących (mimowolnie nasuwa się tu skojarzenie z "Martwymi duszami"...

ewwa | 2010-07-11

Dzięki tej książce odkryłam dla siebie Andrzeja Barta. Naprawdę Don Juan raz jeszcze w doskonałej formie. Fascynujące tło - dzieje Joanny Szalonej - zawsze fascynujące, a tu jeszcze taka pyszna intryga. Świetnie napisane i pomyślane. Pierwsza, ale nie ostatnia moja przygoda z panem Bartem!

mantra | 2010-04-26

Pisarz doskonały technicznie jakich mało. Fabuła ciekawa, chociaż fabuła nie była dla mnie tak rozrywkowa jak mogłaby być ;) Autor okrutnie rozwiązał wątek romansowy, a na pewno inaczej niż bym chciała ;)

Feanor | 2010-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2010

Dobrze napisana powieść. Język Barta wciągając, akcja też. Don Juan jako nawrócony człowiek przypadł mi do gustu. Polecam.

Nina Sefardynowicz | 2016-10-27
Przeczytana: 11 lutego 2013

Niewiele z niej pamiętam..., ale poczucie po lekturze nie jest nieprzyjemne. Coś na kształt historycznej powieści z całkiem współczesnymi ludźmi.

Kshyshtov | 2016-03-26
Przeczytana: lipiec 2014