Baryłeczka i inne opowiadania

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
837384192X
klasyka

Maupassant ukazuje najrozmaitsze środowiska i typy ludzkie, które kolejno miał okazję obserwować: są tam chłopi z Normandii, drobnomieszczaństwo normandzkie i paryskie, przedstawiciele klas posiadających i urzędnicy.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Guy de Maupassant /1850-93/, ironią i satyrą, zaatakował hipokryzję wyższych warstw, czym im się naraził. Miał szczęście, że po jego stronie opowiedział się, prawie o 30 lat starszy, Gustav Flaubert /1821-80/, ubóstwiany za „Panią Bovary”.
Najwiekszą sławę zdobyła „Baryłeczka”, w której francuska kurtyzana podobnie jak nasza Wanda, z przyczyn patriotycznych, „nie chciała Niemca”. Wanda zginęła, a Baryłeczka, zmuszona przez towarzyszy podróży do bezeceństw z Prusakiem, nie zdążyła zaopatrzyć się w wiktuały i kontynuowała podróż - głodna.
Wielką zaletą tych opowiadań jest ich dzisiejsza aktualność, a o palmę pierwszeństwa może ubiegać się 15 z 21 wchodzących w skład zbiorku.
Ja tylko Państwu powiem, że kto nie uroni łzy już przy pierwszym opowiadaniu pt „Tatuś Szymka”, to KIEP.

książek: 1901
Gosia | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 maja 2013

Autor bez zahamowań wyśmiewa ludzkie wady drobnomieszczństwa i innych mu współczesnych - głównie zakłamanie i oddanie konwenansom.

MontyP | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Znakomity autor w swoim żywiole. Jak zwykle u niego, są tu panie lekkich obyczajów :). Jednak mówiąc zupełnie poważnie: autor pokazuje dwulicowość, małomiasteczkową moralność. Przywary ludzkie, wciąż niestety aktualne, opisane dość lekkim językiem. Ponieważ jest to zbiór krótkich opowiadań, to właśnie jest lektura "do tramwaju".

Bed | 2010-10-05
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Posiadam

Świetnie napisane z dobrą puentą. Autor to mistrz stylu, ale nie tylko. Niby mimochodem, ale pisze czasem niemiłą dla jemu współczesnych prawdę o panujących stosunkach, obłudzie, hipokryzji, o tym co jemu wydaje się obmierzłe aczkolwiek jest tylko obserwatorem. Nie każdy pisarz potrafi tak świetnie napisać to wszystko w zwykłym opowiadaniu :) a więc polecam.

takisobiejac | 2015-11-24
Przeczytana: 17 listopada 2015

Pamiętam, że jako młody 12-13 letni szczylek w sobotnie późne wieczory zakradałem się do dużego pokoju, gdzie rodzice oglądali w ramach Kina Nocnego "Série rose", czyli "Różową serię". Nie tyle chodziło mi o sceny seksu, bo raz, że w takich filmach są one zawoalowane i udawane, a po drugie seks na ekranie mnie nie kręci. Co innego nagość, a tej w "Różowej serii" nie brakowało. Czasami udało się w ukryciu obejrzeć nawet pół filmu, najczęściej jednak rodzice udawali się do kuchni po sól albo herbatę i trzeba było brać nogi za pas. Czemu o tym wspominam? Ano po latach, mając tak miłe wspomnienia z dzieciństwa (sic!), z ciekawością sięgnąłem po opowiadania pana de Maupassanta, wszak to na podstawie jego dzieł powstała część "Série rose". Nie ukrywam, że liczyłem na "momenty", na opisy nagich spacerów po parku i tym podobnych rzeczy. Tego się nie doczekałem. Ale zawiedziony nie jestem, bo niemal każde z opowiadań francuskiego pisarza zawiera morał. Mało tego, żadne opowiadanie się nie...

Angie | 2013-12-01
Przeczytana: październik 2013

Wspaniały gony polecenia zbiór krótkich form, zakończonych niebanalną, często zaskakującą lub wzruszającą puentą.

Zbiór zawiera następujące opowiadania:

18. Ojciec Milon
19. On?
20. Order
21. Saboty

Każde na swój sposób piękne i ciekawe. W moim mniemaniu do najlepszych należą: Tatuś Szymka, Baryłeczka (długie), Historia folwarcznej dziewczyny (dłuższe), W rodzinnym gronie (długie), Panna Fifi, Porzucony syn, Ta świnia Morin, Wuj Sosteniusz, Beczułka, Klejnoty, Martinka, Ojciec Milon, Order oraz Saboty.

Jeśli ktoś nie ma czasu systematycznie czytać to jest zbiór właśnie dla niego. Oprócz paru wyjątków opowiadanka są 3-6 kartkowe i czyta się je w bardzo krótkim czasie. Tylko...

integaah | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Uwielbiam ironię tego pisarza, jego staranny, choć na szczęście nie pompatyczny język i obserwacje. Nieraz w swoich opowiadaniach zbliża się umyślnie do granicy absurdu rozmyślnie jej nie przekraczając - jak np w opowiadaniu "order", gdzie pewnych rzeczy się trzeba domyślić samemu. Widać też w nich oddźwięk, jaki pozostawiła na nim wojna francusko-pruska z lat 1870-1871 - co jest szczególnie przykre, jeśli weźmiemy pod uwagę jej przyczyny (za J.H.J. Andriessen): "ambicje osobiste, zaborcza polityka, nadmiar pewności siebie i brak poczucia rzeczywistości". Nie jest to literatura wojenna, ale przykłady bohaterstwa wymieniane przez Maupassanta dają do myślenia.

Guy de Maupassant erotyką przeplataną w swoich nowelach wprowadził trochę zamieszania w moje młode życie...otworzył mi oczy na delikatność uczuć i nowe kanony w literaturze o posmaku erotycznym...inne spojrzenie w tych nowelach zaowocowało penetracją jego dalszych dzieł literackich...uważam go za guru w okresie kiedy tworzył swoje arcydziełka...

Mikosek17 | 2015-06-21

Po którego francuskiego pisarza z XIX wieku nie sięgnę to jego twórczość okazuje się świetna. Guy de Maupassant ze swoim zbiorem opowiadań potwierdził moje przypuszczenia o wielce utalentowanych literatach, szczególnie w okresie naturalizmu i dekadentyzmu. Po kilku początkowych opowiadaniach nietrudno jest rozpocząć pewnego rodzaju porównania z książkami Balzaka czy Zoli. Cała trójka przedstawiała pewien zarys społeczny XIX-wiecznej Francji, jej zepsucie moralne oraz rzeczywistość również z perspektywy niższych sfer. Opis społeczeństwa u tych panów jest doprowadzony do perfekcji. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że jestem po lekturze krótszych form narracyjnych de Maupassanta, w których jest lekka różnica w obrazowaniu różnych warstw społecznych względem swoich znanych kolegów po fachu. U autora "Baryłeczki" każde opowiadanie opisuje historię kogoś z innej pozycji - raz jest to rzemieślnik, raz prostytutka, a raz wysoko postawiona arystokracja. W jego opowiadaniach objawia się...

książka wywiera na czytelniku silne wrażenie, pokazuje niesprawiedliwość i nieuczciwość losu, głupotę i naiwność ludzi, oraz fakt iż dobre serce nie okaże się przydatne w towarzystwie ludzi próżnych, jak w tytułowym opowiadaniu. Książka skłania do refleksji.