Baryłeczka i inne opowiadania

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
837384192X
klasyka

Maupassant ukazuje najrozmaitsze środowiska i typy ludzkie, które kolejno miał okazję obserwować: są tam chłopi z Normandii, drobnomieszczaństwo normandzkie i paryskie, przedstawiciele klas posiadających i urzędnicy.

eduko7 | 2018-03-29
Przeczytana: 27 marca 2018

Tytułowa Baryłeczka może być różnie oceniana. Po pierwsze jako kurtyzana, po drugie nakłaniana do dość bliskiej znajomości z „Prusakiem”. Znajomości, na którą wcale nie miała ochoty. Jej towarzysze podróży stanowią uosobienie hipokryzji i innych wad charakterystycznych nie tylko drobnomieszczańskiej mentalności. Podobnie rzecz się ma z bohaterami innych opowiadań zawartych w tym tomie. Dodać należy, że wady przypisywane poszczególnym postaciom są wciąż aktualne. Na uwagę zasługują język, satyryczne podejście do tematu, interesujące kreacje, uważność na problem marginalizacji społecznej. Nic więc dziwnego, że czytelnik niejednokrotnie uśmiechnie się podczas lektury (czasem nieco ironicznie). Będzie mu dane także wzruszenie (np. dzięki opowiadaniu pt. „Tatuś Szymka”). Zapewne znajdzie powody do zadumy, choćby nad przesłaniami zawartymi w tym zbiorze, nad morałami zawartymi w poszczególnych tekstach.

Basia | 2016-07-02

Moja mama zawsze mi powtarzała - Musisz przeczytać tę książkę!
Co tu dużo mówić - jej tak gorąca rekomendacja, to dla mnie najlepsze zapewnienie, że lektura będzie udana.

Zbiorek składa się z dwudziestu jeden opowiadań:

1. Tatuś Szymka
18. Ojciec Milon
19. On?
20. Order
21. Saboty

Szczerze wam powiem, że żadne z nich nie wydało mi się słabe lub mało interesujące. Maupassant pisał bardzo umiejętnie. Jestem zachwycona jego piórem. Język jest bardzo swojski i zrozumiały.

Autor często pochyla się nad problemami osób biednych i niemalże wykluczonych ze społeczeństwa. Bierzę w obronę ubogich,...

takisobiejac | 2015-11-24
Przeczytana: 17 listopada 2015

Pamiętam, że jako młody 12-13 letni szczylek w sobotnie późne wieczory zakradałem się do dużego pokoju, gdzie rodzice oglądali w ramach Kina Nocnego "Série rose", czyli "Różową serię". Nie tyle chodziło mi o sceny seksu, bo raz, że w takich filmach są one zawoalowane i udawane, a po drugie seks na ekranie mnie nie kręci. Co innego nagość, a tej w "Różowej serii" nie brakowało. Czasami udało się w ukryciu obejrzeć nawet pół filmu, najczęściej jednak rodzice udawali się do kuchni po sól albo herbatę i trzeba było brać nogi za pas. Czemu o tym wspominam? Ano po latach, mając tak miłe wspomnienia z dzieciństwa (sic!), z ciekawością sięgnąłem po opowiadania pana de Maupassanta, wszak to na podstawie jego dzieł powstała część "Série rose". Nie ukrywam, że liczyłem na "momenty", na opisy nagich spacerów po parku i tym podobnych rzeczy. Tego się nie doczekałem. Ale zawiedziony nie jestem, bo niemal każde z opowiadań francuskiego pisarza zawiera morał. Mało tego, żadne opowiadanie się nie...

integaah | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Uwielbiam ironię tego pisarza, jego staranny, choć na szczęście nie pompatyczny język i obserwacje. Nieraz w swoich opowiadaniach zbliża się umyślnie do granicy absurdu rozmyślnie jej nie przekraczając - jak np w opowiadaniu "order", gdzie pewnych rzeczy się trzeba domyślić samemu. Widać też w nich oddźwięk, jaki pozostawiła na nim wojna francusko-pruska z lat 1870-1871 - co jest szczególnie przykre, jeśli weźmiemy pod uwagę jej przyczyny (za J.H.J. Andriessen): "ambicje osobiste, zaborcza polityka, nadmiar pewności siebie i brak poczucia rzeczywistości". Nie jest to literatura wojenna, ale przykłady bohaterstwa wymieniane przez Maupassanta dają do myślenia.

Mikosek17 | 2015-06-21

Po którego francuskiego pisarza z XIX wieku nie sięgnę to jego twórczość okazuje się świetna. Guy de Maupassant ze swoim zbiorem opowiadań potwierdził moje przypuszczenia o wielce utalentowanych literatach, szczególnie w okresie naturalizmu i dekadentyzmu. Po kilku początkowych opowiadaniach nietrudno jest rozpocząć pewnego rodzaju porównania z książkami Balzaka czy Zoli. Cała trójka przedstawiała pewien zarys społeczny XIX-wiecznej Francji, jej zepsucie moralne oraz rzeczywistość również z perspektywy niższych sfer. Opis społeczeństwa u tych panów jest doprowadzony do perfekcji. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że jestem po lekturze krótszych form narracyjnych de Maupassanta, w których jest lekka różnica w obrazowaniu różnych warstw społecznych względem swoich znanych kolegów po fachu. U autora "Baryłeczki" każde opowiadanie opisuje historię kogoś z innej pozycji - raz jest to rzemieślnik, raz prostytutka, a raz wysoko postawiona arystokracja. W jego opowiadaniach objawia się...

SylwiaM | 2015-01-02

Świetne opowiadania.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Guy de Maupassant /1850-93/, ironią i satyrą, zaatakował hipokryzję wyższych warstw, czym im się naraził. Miał szczęście, że po jego stronie opowiedział się, prawie o 30 lat starszy, Gustav Flaubert /1821-80/, ubóstwiany za „Panią Bovary”.
Najwiekszą sławę zdobyła „Baryłeczka”, w której francuska kurtyzana podobnie jak nasza Wanda, z przyczyn patriotycznych, „nie chciała Niemca”. Wanda zginęła, a Baryłeczka, zmuszona przez towarzyszy podróży do bezeceństw z Prusakiem, nie zdążyła zaopatrzyć się w wiktuały i kontynuowała podróż - głodna.
Wielką zaletą tych opowiadań jest ich dzisiejsza aktualność, a o palmę pierwszeństwa może ubiegać się 15 z 21 wchodzących w skład zbiorku.
Ja tylko Państwu powiem, że kto nie uroni łzy już przy pierwszym opowiadaniu pt „Tatuś Szymka”, to KIEP.

MontyP | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Znakomity autor w swoim żywiole. Jak zwykle u niego, są tu panie lekkich obyczajów :). Jednak mówiąc zupełnie poważnie: autor pokazuje dwulicowość, małomiasteczkową moralność. Przywary ludzkie, wciąż niestety aktualne, opisane dość lekkim językiem. Ponieważ jest to zbiór krótkich opowiadań, to właśnie jest lektura "do tramwaju".

Guy de Maupassant erotyką przeplataną w swoich nowelach wprowadził trochę zamieszania w moje młode życie...otworzył mi oczy na delikatność uczuć i nowe kanony w literaturze o posmaku erotycznym...inne spojrzenie w tych nowelach zaowocowało penetracją jego dalszych dzieł literackich...uważam go za guru w okresie kiedy tworzył swoje arcydziełka...

Angie | 2013-12-01
Przeczytana: październik 2013

Wspaniały gony polecenia zbiór krótkich form, zakończonych niebanalną, często zaskakującą lub wzruszającą puentą.

Zbiór zawiera następujące opowiadania:

18. Ojciec Milon
19. On?
20. Order
21. Saboty

Każde na swój sposób piękne i ciekawe. W moim mniemaniu do najlepszych należą: Tatuś Szymka, Baryłeczka (długie), Historia folwarcznej dziewczyny (dłuższe), W rodzinnym gronie (długie), Panna Fifi, Porzucony syn, Ta świnia Morin, Wuj Sosteniusz, Beczułka, Klejnoty, Martinka, Ojciec Milon, Order oraz Saboty.

Jeśli ktoś nie ma czasu systematycznie czytać to jest zbiór właśnie dla niego. Oprócz paru wyjątków opowiadanka są 3-6 kartkowe i czyta się je w bardzo krótkim czasie. Tylko...