Łazienka

Wydawnictwo: Muza
8372007489

Debiutancka powieść pisarza ukazała się we Francji w 1985 roku i do razu stała się książką kultową młodego pokolenia, została nawet sfilmowana. Narrator, najwyraźniej skłócony z konwencjonalną egzystencją, zamieszkuje w łazience i opisuje swoje poczynania w prosty, wręcz beznamiętny sposób. Sam autor mówi o swojej powieści: W Łazience jest Nabokov, który unosi się nad ostatnią częścią, Gombrowicz wokół Polaków, Perec w małych drobiozgach, słówkach, Flaubert nad zadaniem, a Musil wokół osób i przymiotników .

Nimmo | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Historia nudnego, niedojrzałego gościa który robił co chciał, podróżował z Paryża do Wenecji (i z powrotem) a pewnego dnia strzelił focha i poniosły go nerwy a potem poszedł do szpitala grać w tenisa (choć nie pograł).

Każdy może coś takiego napisać, nie każdy musi to czytać, a niewielu pewnie odważyłoby się to wydać.

Tylko dla ciekawskich, bo właściwie (poza formą) to nic specjalnego.

Rune | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Kupiona za 9 zł na dworcu.
To bardzo dobrze wydane 9 złotych...

Niby nic się nie dzieje.
Można by rzecz, ze brakuje jeszcze naturalistycznych opisów jak narrator sika.

Ale po głębokim wczytaniu się można dostrzec dobre obserwacje na temat życia i ludzi.

Każdy powinien wyjść z łazienki...

Kasia | 2010-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2010

Bardzo trudno jest mi ocenić tę książkę. Narratorem jest mężczyzna, który pewnego dnia zamieszkuje w wannie. Jego zachowanie zmienia się. Jak dla mnie przeżywa jakiegoś rodzaju problemy psychiczne. Rzuca rzutką w swoją narzeczoną.

Rzuca się w oczy to, że tekst jest bardzo uproszczony, przeżycia bohatera również. Każda myśl, wspomnienie jest wyliczane (akapity to kolejne numery).

Czy mi się podobało? Prawdę powiedziawszy to nie wiem. Może nie znam się na tego typu lekturze...

Katarzyna | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Jak trudno wyjść z szafy / łazienki? Jak silną trzeba mieć osobowość żeby tam siedzieć? Czy świat zewnętrzny rzeczywiście jest coś wart? Nic nie byłoby takie proste, gdyby nie obecność pocieszyciela / opiekuna. Nie potrafimy być samotnymi wyspami, nawet jeśli tego pragniemy.
To o tym jest ta książka - w moim mniemaniu.

Paprykarz Szczeciński | 2016-05-05
Mafju | 2016-03-01
Przeczytana: 02 marca 2016
PawelJ | 2016-02-04
Ewa | 2015-09-13
Iwona17 | 2015-07-10
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.