Gronostaj z Czernopola

Wydawnictwo: Czytelnik

Pierwsza książka tego autora wydana w Polsce jest błyskotliwą, porywającą epickim rozmachem powieścią o upadku habsburskiego imperium i rozkładzie wielonarodowej wspólnoty. W roku 1959 Gregor von Rezzori otrzymał za to dzieło nagrodę literacką miasta Berlina im. Theodora Fontane.

Badhbh | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Miejscami piękny język, miejscami cudownie baśniowa opowieść. Ale całość wypada po prostu słabo - jest przegadana, pełna zbędnych i niezrozumiałych wątków. Męcząca lektura bardziej niż wymagająca.

wyspa | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Zastanawiałem się dlaczego GvR unika nazwy Bukowina i Czerniowce? Oczywiste jest, że właśnie tam rozgrywa się akcja Gronostaja. Wydaje mi się, że odkryłęm dlaczego tak uczynił. Urodzony w Czernowcach, pamięta to miasto, jako legendarną miejscowość, z której prawdziwym, codziennym życiem, tak naprawdę nie zdążył się zderzyć. Zamknięty za murem urzędniczej rezydencji Austro-Węgierskiej monarchii, był świadkiem wielu opowieści o przeróżnych ludzkich typach. W tamtych czasach w domach wiele opowiadano, duzo więcej niż dzisiaj. Samo miasto widział oczami dziecka prowadzanego na spacer. Stąd uważał zapewne, że uczciwiej będzie nieco zniekształcić nazwy geograficzne. Nie był pewien czy Czerniowce zapamiętane przez niego to prawdziwe Czerniowce stąd Czernopol, miejsce jak twierdzi fikcyjne.Dał sobie alibi.
GvR - niemiecki arystokrata o włoslkim rodowodzie, jest właściwym bohaterem książki. To książka o nim,jego przemyślenia i wywody są głowną treścią książki. Piękny wywód o żeńskim...

Amused | 2016-04-13
Oti3 | 2014-07-13