Pozdrowienia z Rosji

Okładka książki Pozdrowienia z Rosji Ian Fleming
Okładka książki Pozdrowienia z Rosji
Ian Fleming Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Cykl: James Bond (tom 5) Ekranizacje: Pozdrowienia z Rosji (1963) kryminał, sensacja, thriller
James Bond (tom 5)
Of greeting from Russia
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2008-01-01
1990-01-01
9788360192740
Robert Stiller
Ekranizacje:
Pozdrowienia z Rosji (1963)
Bond niebezpieczeństwo przynęta śmierć

Okładka książki The James Bond Omnibus 004 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...
Okładka książki The James Bond Omnibus 003 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...

Piąty tom przygód Agenta Bonda, a czwarty w posiadanej przeze mnie kolekcji wydanej przez Rzeczpospolitą. Biorąc pod uwagę trzy poprzednie części z tej kolekcji ta jest zdecydowanie najlepsza. Można czepiać się, że trochę wszystko naciągane, ale w tym tkwi urok książek i filmów o Agencie 007. Jak dla mnie dobrze czytało się tą część, ciekawi bohaterowie, akcja co prawda przyśpiesza niczym rozpędzający się Orient Express dopiero pod koniec, ale i tak uważam, że "Pozdrowienia z Rosji" zasługują na 7.

Jak mówi okładka: Sensacja, romans, przygoda. Tak, wszystko jest! Świetna część, moje drugie spotkanie z książkowym Bondem jest jeszcze lepsze od pierwszego. Na pewno nie ostatnie, do 007 z ogromną przyjemnością jeszcze wrócę.
Rosja jest sprytna... Ale James Bond także. Postacie znów fantastyczne, od Red Granta, niezłego psychopaty, po przesympatycznego Kerima.
Polecam!

Polecam!

Intryga w tej książce jest tak naciągana, że dziwię się, że Bondy były zakazane w komunie. A już film z Connerym na jej podstawie, to już wodorosty i metr mułu.

Słaba intryga, naiwny Bond, akcja szpiegowska nabiera tempa na ostatnich kartkach, nie tak sobie wyobrażałem pierwsze spotkanie z tomami przygód o agencie 007.

Rewelacja, zarówno książka jak i film. Czuć klimat zimnej wojny. Bond w formie. Autor również.

"Pozdrowienia z Rosji" to jedna z takich beznadziejnych powieści, jakie lubię najbardziej. Zaczyna się od relacji z poczynań bandy złowrogich Rosjan, knujących wściekle przekomplikowaną intrygę, żeby skompromitować i zabić agenta 007. Trwa to 100 stron i z każdą chwilą robi się coraz bardziej absurdalne, aż w końcu Fleming zmienia bieg i przechodzi do wątku Bonda. Ten zaczyna się od koncertu niekompetencji: Bond zbywa wzruszeniem ramion podejrzanego akwizytora, który wypytuje jego gosposię; M i cały wydział MI6 nie umieją przejrzeć oczywistej pułapki, w którą rosyjski wywiad wciąga ich najskuteczniejszego człowieka; wreszcie Bond trafia do Istambułu tylko po to, żeby nie zrobić tam niczego ważnego, a jedynie być non stop wyręczanym przez niejakiego Darko Kerima (najbardziej odpychającą postać w serii, choć oczywiście nie w zamierzeniu autora) i dalej wkręcanym przez rosyjski wywiad. Wisienką na torcie jest scena, w której Bond obiecuje swojej dopiero co poznanej dziewczynie, że będzie ją bił, jeśli zacznie się niepohamowanie objadać. "Pozdrowienia z Rosji" to doskonała niezamierzona komedia, obnażająca żenujące oblicze brytyjskiego imperializmu, co jest miłą odmianą po dwóch śmiertelnie nudnych tomach. Niestety, stąd jeszcze daleko do przyzwoitej powieści sensacyjnej.

131/150/2020
Wyzwanie LC wrzesień 2020 - Kieruj się tłumaczem
No, tutaj to się wyrzynają. Pistolety i noże idą w ruch. Do tego ZSRR, Turcja, Orient Express przez Bałkany, Włochy i Francja. Oj, chyba nabrałam apetytu na pozostałe książeczki o dzielnym agencie. Wprawdzie czołowy rosyjski zabójca trochę słaby na końcu, dał się zrobić jak bobas, a przedtem gadał jak baba. No cóż. Może go legendarny 007 tak wybił z rytmu.
No więc teraz dla celów porównawczych obejrzę film o tym samym tytule, a potem wypożyczę kolejne książki. W końcu jakoś musze sobie umilić oczekiwanie na premierę kolejnego "bonda". Opóźnioną o jakieś pół roku z powodu pandemii, a zdaje się, że wcześniej też z poślizgiem.
PS. Film sobie właśnie odświeżyłam. Powiedzmy, że jest ekranizacją książki. Różnice nie są znaczne. Z wyjątkiem tego,, że filmowa Roza Klebb nie jest wystarczająco brzydka. I film jest trochę uproszczony, więc jutro na bank lecę do biblioteki i pożyczam kolejne bondy. Bo się jeszcze bardziej zachęciłam.

131/150/2020
Wyzwanie LC wrzesień 2020 - Kieruj się tłumaczem

Bardzo dobra ta część. Wątek szpiegowski mocno rozbudowany i dosyć klarownie przedstawiony (co w tej serii nie jest regułą). Do tego postaci nie są aż tak papierowe, chociaż zgrzytem trochę jest stworzenie relacji między Bondem a Tatianą. Zakochują się w sobie natychmiast wręcz, mało to wiarygodne. Bond ma dosyć bogate życie wewnętrzne i przede wszystkim pokazuje swoje słabości, które wykorzystuje SMIERSZ. Zakończenie jest otwarte, co pozwala spekulować o przyszłości Bonda (do lektury kolejnego tomu).
Generalnie pod względem warsztatu literackiego jest to co najmniej półka wyżej od poprzednich części.

Porównania i określenia są łagodne i nienachalne a zarazem ciekawe co tworzy stonowany klimat. Jedno trafne delikatne określenie oddziałuje przez kolejne strony. Najprostsza niewymuszona elegancja w piórze niczym esencja samego Bonda. Proporcje pomiędzy akcją a przemyśleniami bohaterów zachowane nienagannie jak przystało na dobry kryminał. Elegancki długi wstęp niespiesznie wprowadza w fabułę dając akcji spokojnie się rozwijać.

Tak sobie myślę,że Fleming przez pierwsze kilka tomów przygód o Bondzie, zwyczajnie wprawiał się w pisaniu. Bo tak naprawdę "Pozdrowienia z Rosji" są idealnie napisane, znacznie lepiej niż poprzednie części. Lepiej poprowadzona fabuła, długi "wstępniak" (Bond pojawia się dopiero w 1/3 powieści) i przyjemnie wprowadzony klimat Żelaznej Kurtyny plus w końcu ciekawi arcyźli przeciwnicy (Klebb, Kronsteen, Grant),czyli to, co widzowie pokochali w filmach o Bondzie, nareszcie pojawiły się w książce. Żałuję,jedynie,że ikoniczna broń Granta, czyli garota ukryta w zegarku, była wymysłem filmowców, bo w książce świetnie by się sprawdziła. Mogę jedynie żałować,że przy całej potędze fizycznej i żądzy krwi Granta, ostateczny pojedynek z Bondem nie był bardziej widowiskowy. Bardzo dobrze się przy tej części bawiłem :)

• James Bond
  • Thriller/sensacja/kryminał