Mnie nie kupisz

Wydawnictwo: Muchaniesiada

W podrzędnej madryckiej knajpie Max, Kulawy, sączy tanią whisky i wspomina dawne czasy. Sześć lat temu miał pieniądze, przyjaciół i miłość. Potem przyjaciel przetrącił mu nogę i życie: pozbawił honoru, pracy i kobiety. I oto nagle w świat Maksa z powrotem wkracza Ona piękna i nieprzenikniona Elsa ciągnąc ze sobą z pozoru dawno pogrzebane emocje: miłość, nienawiść i zemstę. I oto Max wraca do gry, której pretekstem są zaginione trzy kilogramy kokainy, graczami barwna galeria postaci (w tym femme fatale Elsa, słodka i niewinna Rosa oraz prostacki gangster García), a stawką wszystko. W Mnie nie kupisz spotykają się pierwszorzędny czarny kryminał (w duchu Chandlera i Hammetta), namiętny romans (absolutnie nie w duchu Harlequina) i znakomity portret madryckiego półświatka, a wszystko to obficie podlane humorem i ciętą ironią.Martín Casariego o swojej książce: Już od jakiegoś czasu miałem ochotę napisać powieść noir (...). To jedna z tych książek, których pisanie dostarczyło mi najwięcej przyjemności. Jest też ze wszystkich najbardziej kinowa (czasami krytycy mówią o niektórych powieściach, że są bardziej filmowe niż literackie, co świadczy o ich wielkiej swobodzie i jeszcze większej ignorancji). Chciałbym być taki jak Max, choć może nieco mniej rozpity i oczywiście z nieco większym szczęściem, a Elsa i García to dwie postaci, które uwielbiam, nic więc dziwnego, że czasami ogarnia mnie chęć, żeby do nich wrócić, do czasów, kiedy się poznali, zakochali, zaprzyjaźnili i rozstali. Mnie nie kupisz to powieść, która oczywiście wiele zawdzięcza całej wielkiej tradycji, mającej własne zasady. Ale mam nadzieję, że jest w niej jednak doza oryginalności.Martín Casariego (1962) urodził się w Madrycie, ukończył historię sztuki, ale potem skupił się na pisaniu. Wydał kilka powieści dla dorosłych (np. Krótka wiosna, długa zima oraz Córka pułkownika) oraz szereg książek dla dzieci i młodzieży. Jest także autorem kilku scenariuszy filmowych. Mnie nie kupisz, przełożone dotąd na niemiecki, rosyjski i duński, to pierwsza powieść autora po polsku.

Maciek Kołodziński | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 września 2013

"Mnie nie kupisz" jest książką wydaną z nietuzinkowym smakiem, estetyczna oprawa kusi i nęci, ściąga spojrzenie na półkę na której się znajduje, bezczelnie pcha się do rąk bezbronnego czytelnika, zupełnie jak jej bohaterka - Elsa. Przykra różnica jest taka, że książka rozczarowuje swym wnętrzem - wpada w pułapkę dobrego pierwszego wrażenia, które buduje duże oczekiwania, a wnętrze ma nie mniej, nie więcej tylko przeciętne.

Booka | 2010-03-20
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2010

Fabularnie - tragedia. Językowo jednak perełka. :)

annaroza | 2016-05-30
Przeczytana: 2009 rok