Kryształowy relikt

Cykl: Legenda Drizzta (tom 4)
Wydawnictwo: ISA
The Crystal Shard

Inne wydania

Księga pierwsza Trylogii Lodowego Wichru. Akar Kessel, początkujący mag o słabej sile woli, uruchamia zdarzenia prowadzące do ponownego odkrycia magicznego przedmiotu kryształowego reliktu. Czy jest to tylko martwe narzędzie... czy też może być zdolne doprowadzić do upadku Dekapolis?

cordiale | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, EBOOK

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Sięgnąłem po nią ponieważ polecił mi ją kolega. Na pierwszy rzut oka wszystko "ładnie i pięknie": krasnoludy, orkowie, elfy, magia itd. To co najbardziej mnie uderzyło to to, że co chwila widać wspólne cechy z trylogią Tolkiena (chociażby kopalna krasnoludów, z której ci musieli uciekać przed złem). Czyta się ją przyjemnie. Jednak największym jej minusem jest to, że mnie nie wciągnęła do tego stopnia, że zapomniałem o całym świecie. Takie czytadło do tramwaju, czy na wolne 5 minut.

Amigo | 2011-09-29
Przeczytana: 29 września 2011

Z takim początkiem opowieści trudno jest nie chcieć poznać dalszych losów bohaterów. Bardzo dobrze prowadzona fabuła, wielowątkowość oraz jednoczesne poznawanie losów kilku głównych bohaterów nie pozostawia miejsca dla monotonii ani znudzenia. Wiele ras, (orki, olbrzymy, ogry, gobliny, krasnoludy, ludzie, elfy, etc.) ciekawie zarysowany świat, miecze, topory oraz magia... fantasy w najlepszym wydaniu.

Krzysztof | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 18 lutego 2014

Ciężko mi jednoznacznie stwierdzić co spowodowało że wciągnąłem się w opowieści o Drizzcie, w przeciągu paru dni przeczytałem cztery tomy przygód mrocznego elfa. Wiele rzeczy które odtrąciły by mnie od książki tu nie sprawiały wielkiej frustracji. Ubogie słownictwo, infantylny styl, główny bohater skrajnie dobry aż do bólu, brak ważnych decyzji moralnych, jasno określony podział na dobro i zło takie komponenty odrzucają mnie od czytania takich powieści. Możliwe że sentyment do „Zapomnianych Krain” sprawił że książki R. A. Salvatore mnie wciągnęły, w dzieciństwie sporo czasu spędziłem grając w gry komputerowe umieszczone w tym uniwersum. Zawarcie wymienionych wyżej nieodpowiadających mi elementów sprawiłoby, że może skończyłbym czytać jedną powieść i poszukałbym czegoś ambitniejszego, a tu zaraz po ukończeniu zabierałem się za kolejną. Moja ocena na pewno nie jest obiektywna, można odjąć jedną lub dwie gwiazdki; pomimo tych niedoskonałości ciężko się oderwać od przedstawianej...

Łukasz | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Legendy Drizzta to zdecydowanie literatura tylko i wyłącznie dla fanów postaci lub całego uniwersum. Próżno tutaj szukać zawiłej fabuły, skomplikowanych intryg lub innych podobnych. Tak naprawdę jedynym co wyróżnia tą pozycje są opisy walk i bitew w których krew leje się strumieniami, a w niektórych momentach i ocean mógłby jej nie pomieścić. Praktycznie w każdym rozdziale można odnaleźć kilka opisów różnych potyczek, które kreowane przez wyobraźnie jawią się realistycznie i interesująco. Walka jest na pierwszym planie spychając na dalszy nawet głównego bohatera serii w niektórych momentach. Częste zmiany punktów widzenia między postaciami poprzedzone odpowiednimi oznaczeniami są bardzo pomocne podczas czytania.

Eliwerka | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Robert Anthony Salvatore urodził się w 1959 roku. Ukończył uniwersytet w Fitchburgu. Jego zainteresowania fantastyką pojawiło się po przeczytaniu trylogii Władcy Pierścieni. Amerykański pisarz słynie przede wszystkim z powieści fantasy osadzonych w świecie Fortgotten Realms.

Kolejny tom i kolejna niezwykła przygoda. Tym razem poznajemy niepozornego, młodego maga. Akar Kessel, jako początkujący uczeń o słabej woli zostaje wchłonięty w przynętę kryształowego reliktu. Czy dany przedmiot to tylko martwe narzędzie, a może niewyobrażalna moc?

Drizzt dostaje przed sobą kolejne zadanie do wykonania. Tym razem nie jest sam, towarzyszą mu jego lojalni przyjaciele.

„- Pozwól mi zacząć znowu - powiedział Drizzt. - Witaj, Akarze Kessellu. - Skłonił się nisko. - Jestem Drizzt Do'Urden, pogranicznik Gwaerona Windstroma, strażnik Doliny Lodowego Wichru. Przyszedłem, aby cię zabić. „

Tym razem autor postanowił skupić fabułę, głównie na opisach walk. W magicznym świecie poznajemy wiele...

weyra | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 lutego 2013

Troszkę za późno trafiłam na „Kryształowy relikt” ale nie żałuję że po niego sięgnęłam bo można go zaliczyć do klasyki. Kto choć raz grał w RPGi ten z pewnością się ze mną zgodzi. Może nie ma powalającej na kolana fabuły ale idea kryształu bardzo mi się spodobała. Bardziej wymagający czytelnik, mający już na koncie dziesiąt pozycji fantasy raczej nie potraktuje tej książki jak wybitne dzieło gatunku ale z powodzeniem może polecić ją młodszemu i mniej doświadczonemu czytelnikowi. Ja polecam.

Jelonia Agnieszka | 2011-05-09
Przeczytana: 10 stycznia 2005

Boskie, nic dodać nic ująć, magia słowa w każdym akapicie

Sonea | 2012-06-25

Ta... pozycja literacka (będę litościwa, podeprę się eufemizmami) stanowi bezsporny dowód na to, że z pewnych klimatów się wyrasta.

Świat Forgotten Realms znam bardzo dobrze ze środowiska gier komputerowych, zachwycił mnie tam i wciągnął bez reszty; nie miałam jednak nigdy przyjemności z papierowymi RPG-ami i może stąd zaistniały zgrzyt?
Ale do rzeczy.

Zasiadłam do powieści z lekkim dreszczykiem emocji. Icewindale i Wybrzeże Mieczy! Magowie i żywiołaki! Drizzt i jego pantera! Stanęły przed oczami korowody postaci, miriady zadań głównych i pobocznych oraz Łapy Geparda (buty +4 szybkości bodaj), i inne artefakty zdobywane w ciężkich bojach. Jednak to, co sprawdzało się w interakcji z komputerem, w biernej lekturze nie wypaliło.
Drętwe opisy przyrody dłużą się po kilka stron, sztampowe role poszczególnych postaci wywołują wyłącznie grymas politowania; jest płasko, oj, jak płasko. I kompletnie nieciekawie. Coś zaginęło, ktoś tego szuka, ktoś niepowołany znajduje i zaczyna...

Pepe_Tczew | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Kolejny tom Drizzta. Trochę przewidywalny, trochę infantylny, ale przede wszystkim jak poprzednie wciągający od pierwszej strony. Początek trylogii Doliny Lodowego Wichru. Nieco odstaje od poprzednich części przygód Drowa, ale nie zniechęciłem się i z przyjemnością sięgnę po pozostałe tomy. Żywa, wartka akcja, dużo przygody, walki, nieco płytkie niektóre postacie. Jednak wspaniale zarysowany świat, wiele ras, stare dobre fantasy w starym dobrym stylu.

Malpa79 | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Dosyc slaba ta ksiazka w porownaniu z pozostalymi ktore przeczytalem z tej seri czyli trylogi o poczatkach Drizzta. Slabe opisy czy to walki czy postaci albo zdarzen. Slabe jak na tego autora bo on potrafi to robic rewelacyjnie. Na szczescie zaczalem juz nastepna czyli Strumienie srebra i tam juz jest znowu wszystko ok. Warto przeczytac zeby poznac bardziej okolice Wichrowej doliny.