Za nami, przed nami

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy

Każdy, kto zna Wiesława Chrzanowskiego, wie, że jego prawdziwym powołaniem jest rola wychowawcy i mistrza. zawsze miał On ambicję stworzenia szkoły myślenia, stanowiącej syntezę myśli narodowej i głęboko przeżywanego chrześcijaństwa. Wywarł znaczący wpływ na kształtowanie się poglądów wielu czołowych polityków i publicystów polskiej prawicy. Ruch Młodej Polski, którego byłem współtwórcą, wiele mu zawdzięcza. Rolę mistrza szkoły myślenia Wiesław Chrzanowski wypełniał przede wszystkim poprzez osobisty kontakt z uczniami, prace w wąskich zespołach zadaniowych, wreszcie działalność prelegencką, którą niestrudzenie prowadził. Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywało też słowo pisane, choć życie mistrza potoczyło się tak, że o sprawach ideowo-politycznych pisał mniej, niż chcieliby jego uczniowie.Niniejszy zbiór zawiera najważniejsze i najbardziej reprezentatywne polityczne teksty Wiesława Chrzanowskiego. Wyłania się z nich Jego wizja Polski oraz pojmowania polityki i działalności publicznej. Poznajemy także Jego stanowisko wobec kluczowych wydarzeń najnowszej historii Polski, które nie tylko komentował, ale współtworzył jako ich ważny uczestnik. Książka odpowiada na pytanie, kim jest Wiesław Chrzanowski jako myśliciel polityczny i aktywny polityk. Pozwala także dostrzec, jak kształtował się jego sposób myślenia o Polsce i sprawach publicznych. Jest zatem książką ważną zarówno dla Autora, jak i jego obecnych i przyszłych uczniów. Aleksander Hali

pipin | 2012-05-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki