Mr Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska

Wydawnictwo: L&L

Bohater publikacji urodził się w Gdańsku, spędził tu dzieciństwo i wczesną młodość. Po tragicznej śmierci obojga rodziców wyjechał do Holandii unikając w ten sposób uczenia się rzemiosła, do czego chcieli przymusić go opiekunowie. "Mr. Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska" to opowieść o holenderskim rozdziale życia uczonego. O jego studiach, odkryciach i wynalazkach, z których najważniejszy - termometr rtęciowy o 212 - stopniowej skali jest do dziś używany w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych. Autor opisuje również kontakty Fahrenheita z najwybitniejszymi postaciami epoki oraz jego działalność jako wykładowcy i pracę w Królewskim Towarzystwie Nauk w Londynie.

źródło opisu: Wydawnictwo L&L, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elevander | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka o życiu i naukowej działalności fizyka Gabriela Fahrenheita. Zapewne zaciekawi osoby lubiące historię nauki, bo ukazuje jej rozwój w epoce nowożytnej. Informacje o charakterze biograficznym stoją na drugim planie, ale wobec takiej, a nie innej ilości źródeł, trudno byłoby te proporcje odwrócić. Dla mnie nie była to książka zbyt ciekawa, ale od wielu lat już ją mam, więc dziś nadeszła jej godzina. Może nie była to godzina stracona, ale zdarzyły mi się już w życiu lepiej spędzone.

| 2016-01-15
8_oclock | 2014-04-09