Kuracja

Wydawnictwo: Kos

Jest to powieść oparta na autentycznej historii o lekarzu-psychiatrze, który chcąc poznać psychikę swoich podopiecznych, postanawia przekonać się, jak wygląda szpitalne życie z perspektywy pacjenta. Decydując się na karkołomny eksperyment poznawczy, próbuje wkroczyć na niezbadany grunt i wpada w pułapkę...

książek: 2095
Marago | 2015-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu "Kuracji" Jacka Głębskiego. Książka jest oparta na faktach autentycznych - historia lekarza psychiatry, który zgłębiając tajniki choroby psychicznej, chce jej doświadczyć na samym sobie oraz wejść w bliskie relacje z pacjentami szpitala psychiatrycznego. Temat fascynujący. Pod względem merytorycznym jest w porządku, ale jeżeli chodzi o warstwę literacką to książka jest bardzo słaba. Jest w niej mnóstwo błędów, które przeszkadzają w odbiorze. Chodzi mi o lapsusy językowe, sposób formułowania zdań. Pomysł na powieść jest doskonały, ale Jacek Głębski nie stworzył arcydzieła na miarę "Lotu nad kukułczym gniazdem" - nie mógł lub może nie chciał, chociaż jego dzieło zostało adaptowane dla Teatru TVP; "Kuracja" jest też laureatką pierwszej edycji konkursu na powieść wydawnictwa "Znak". Polecam specjalistom, pacjentom i wielbicielom mocnych wrażeń - zakończenie jest emocjonujące.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych tematyką schizofrenii. Doskonale odkrywa trudność tej choroby, polegającą na niemożności dotarcia do pacjentów, niechęci chorych do otwarcia się na innych (psychiatrów, lekarzy, terapeutów) i zróżnicowaniu (każdy przypadek choroby jest autonomiczny).
Fabuła, opowiadająca o młodym psychiatrze, który w celu zrozumienia psychiki schizofreników decyduje się na wcielenie w rolę pacjenta, udawanie chorego psychicznie i zamknięcie w oddziale psychiatrycznym, jest tym bardziej wciągająca i zaskakująca, że historia ta wydarzyła się naprawdę. Wraz z bohaterem balansujemy na cienkiej linie pomiędzy światem normalnym i schizofrenicznym - a granica jest niemalże niezauważalna. Przedziwny zbieg okoliczności sprawi, że niepozorny eksperyment zacznie przeradzać się w prawdziwy dramat.
Sposób opisania choroby może przypominać analizę depresji, której podjęła się Sylwia Plath w "Szklanym Kloszu". Literacko książka doskonała.

godmyt | 2013-10-28
Przeczytana: 24 października 2013

Ciekawa, nietypowa, urzekająca i zaskakująca!
Lekarz w roli pacjenta? odwrócenie ról może rzucić zupełnie nowe światło na całe nasze życie, gdy spojrzymy na nie z innej perspektywy.
Choć głównie mowa w książce o chorych na schizofrenie, to sytuację zaistniałą w książce można przełożyć na każdą inną.
Lektura obowiązkowa! Polecam.

Bartosz Kamejsza | 2015-01-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu rewelacyjnego Teatru TV.
Zdecydowanie warto przeczytać, nie zawiodłem się. Niby ta sama historia, jednak akcent położony zupełnie gdzie indziej.
Uwaga, książka rujnuje zaufanie do ludzi i poczucie bezpieczeństwa :)

Soshy | 2011-03-31

Interesująca historia i trochę wierzyć się nie chce, że istnieją jeszcze tacy "dociekliwi" lekarze, którzy - aby poznać choć w części ludzką psychikę - są w stanie dobrowolnie dać się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym... Ja na pewno nie zdecydowałabym się na taki eksperyment, bo po pierwsze: brak mi odwagi i po drugie: brak też przekonania co do słuszności i celowości tego typu działań. Dla mnie ta książka to przede wszystkim jakby przestroga, że "przecież nawet nie wiadomo, czym jest norma. I kto jest normalny. I jak bardzo. Albo dlaczego nie jest i kiedy to się zaczyna, a kiedy kończy".

Sęp | 2015-02-12
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2015

"Kuracja" Głębskiego to doskonały obraz antypsychiatrii. Wstrząsająca i trudna lektura. W moim odczuciu był to polski "Lot nad kukułczym gniazdem". Treść książki została wiernie oddana w Teatrze Telewizji, Wojciecha Smarzowskiego.

Magdalena | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Spodziewałam się po tej książce dużo więcej, niestety tylko na początku byłam nią zainteresowana. Potem czytałam bo nie wypadało nie skończyć. Niestety, rozczarowałam się :)

inkaust | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 22 października 2013

"Kurację" przeczytałam już po obejrzeniu skądinąd świetnego Teatru TV w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego na podstawie tej książki. Gdy się robi to w takiej kolejności, to z początku zdumiewa jak dokładnie została ona przeniesiona na ekran. Niestety "Kuracja" nie jest tak dobra jak mogłaby być. Sama idea psychiatry, który udaje chorego, aby poznać świat swoich pacjentów od wewnątrz jest niezmiernie ciekawa. Jednak do tego trzeba mieć niezłe pióro. Nie lubię rozwlekłych opisów, ale tutaj wszystko jest aż za prosto napisane. Z punktu widzenia mnie, czyli osoby, która wiąże swoją przyszłość z medycyną, szokuje fakt, że główny bohater - lekarz psychiatra nie wie jak zażywa się LSD. Może moje oskarżenie brzmi dziwnie, ale osoba tej specjalności powinna to wiedzieć. Naciągnięte są też inne punkty - dostanie się do gabinetu (akurat to lepiej zostało pokazane i zmienione w Teatrze TV). Całą fabułę też trzeba wziąć w nawias, bo sytuacja, która ma tam miejsce nie mogłaby się zdarzyć obecnie,...

kyriake | 2016-05-22

Całość recenzji: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/05/kuracja.html

Czytałam "Kurację" jednym tchem. I wcale nie dlatego, że akcja wartka i wiele się dzieje. Wręcz przeciwnie. Nie dzieje się tak bardzo nic, że człowiek zaczyna się gubić. W pewnym momencie sama zadawałam sobie pytanie kto jest kim, co jest prawdą, a co wyobrażeniem, co się dzieje, a co tylko się dziać może.
Polecam bardzo, bardzo!

kyriake | 2016-05-22