Kuracja

Wydawnictwo: Kos
literatura piękna

Jest to powieść oparta na autentycznej historii o lekarzu-psychiatrze, który chcąc poznać psychikę swoich podopiecznych, postanawia przekonać się, jak wygląda szpitalne życie z perspektywy pacjenta. Decydując się na karkołomny eksperyment poznawczy, próbuje wkroczyć na niezbadany grunt i wpada w pułapkę...

Marago | 2015-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu "Kuracji" Jacka Głębskiego. Książka jest oparta na faktach autentycznych - historia lekarza psychiatry, który zgłębiając tajniki choroby psychicznej, chce jej doświadczyć na samym sobie oraz wejść w bliskie relacje z pacjentami szpitala psychiatrycznego. Temat fascynujący. Pod względem merytorycznym jest w porządku, ale jeżeli chodzi o warstwę literacką to książka jest bardzo słaba. Jest w niej mnóstwo błędów, które przeszkadzają w odbiorze. Chodzi mi o lapsusy językowe, sposób formułowania zdań. Pomysł na powieść jest doskonały, ale Jacek Głębski nie stworzył arcydzieła na miarę "Lotu nad kukułczym gniazdem" - nie mógł lub może nie chciał, chociaż jego dzieło zostało adaptowane dla Teatru TVP; "Kuracja" jest też laureatką pierwszej edycji konkursu na powieść wydawnictwa "Znak". Polecam specjalistom, pacjentom i wielbicielom mocnych wrażeń - zakończenie jest emocjonujące.

charu | 2019-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2019

W przypadku Kuracji ciężko nie otrzeć się o przyklejenie łatki z napisem spoiler. Książka intrygująca, z ważnym przesłaniem, momentami lekko naiwna, bo rozumiem, że wszystko dla nauki, ale ten pomysł z LSD? Kilka błędów i literówek.
Autor jak i większość czytelników zaznacza, że to historia na faktach, jednak internet milczy na ten temat. Nie wiemy o nim nic, ani tego czy ów lekarz nadal przebywa w jakimś szpitalu ani tego czy jeszcze żyje. Jedyny artykuł jaki znalazłam dotyczy człowieka, który ponoć niesłusznie i wbrew swojej woli został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. I to na 8 lat! (skądinąd również elektryk).
Kuracja pokazuje jak jednostki uznane za chore zdane są tak na prawdę na łaskę i niełaskę personelu, który od tej pory decyduje o być lub nie być pacjenta. Owiane ponurą sławą elektrowstrząsy i faszerowanie psychotropami.. jednak jako ludzie "zdrowi" po tej właściwej stronie normalności, mamy nadzieję, że jest inaczej, że ludzie tam są naprawdę leczeni.
A może...

Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych tematyką schizofrenii. Doskonale odkrywa trudność tej choroby, polegającą na niemożności dotarcia do pacjentów, niechęci chorych do otwarcia się na innych (psychiatrów, lekarzy, terapeutów) i zróżnicowaniu (każdy przypadek choroby jest autonomiczny).
Fabuła, opowiadająca o młodym psychiatrze, który w celu zrozumienia psychiki schizofreników decyduje się na wcielenie w rolę pacjenta, udawanie chorego psychicznie i zamknięcie w oddziale psychiatrycznym, jest tym bardziej wciągająca i zaskakująca, że historia ta wydarzyła się naprawdę. Wraz z bohaterem balansujemy na cienkiej linie pomiędzy światem normalnym i schizofrenicznym - a granica jest niemalże niezauważalna. Przedziwny zbieg okoliczności sprawi, że niepozorny eksperyment zacznie przeradzać się w prawdziwy dramat.
Sposób opisania choroby może przypominać analizę depresji, której podjęła się Sylwia Plath w "Szklanym Kloszu". Literacko książka doskonała.

godmyt | 2013-10-28
Przeczytana: 24 października 2013

Ciekawa, nietypowa, urzekająca i zaskakująca!
Lekarz w roli pacjenta? odwrócenie ról może rzucić zupełnie nowe światło na całe nasze życie, gdy spojrzymy na nie z innej perspektywy.
Choć głównie mowa w książce o chorych na schizofrenie, to sytuację zaistniałą w książce można przełożyć na każdą inną.
Lektura obowiązkowa! Polecam.

Nika | 2018-01-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Wyjątkowa, autentyczna historia. Schizofrenia, trudna choroba, a jeszcze trudniej ją zgłębić. Lekarz, który chciał dowiedzieć się więcej z punktu pacjenta pozawala się zamknąć na oddziale psychiatrycznym. Czy słusznie ? Czy człowiek w takim zakładzie mimo wszystko ma prawo do własnego ja, do realizmu. Jak żyć i przeżyć. Co jest fikcją a co prawdą? Czy te szczelnie zamknięte mury mogą złamać zdrowego, zwykłego człowieka ? Fascynująca, głęboka i dająca do myślenia historia.

Bartosz Kamejsza | 2015-01-16
Przeczytana: 2011 rok

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu rewelacyjnego Teatru TV.
Zdecydowanie warto przeczytać, nie zawiodłem się. Niby ta sama historia, jednak akcent położony zupełnie gdzie indziej.
Uwaga, książka rujnuje zaufanie do ludzi i poczucie bezpieczeństwa :)

Eksplorując twórczość Wojtka Smarzowskiego natrafiłam na obraz zrealizowany dla teatru TVP, który opowiada o młodym lekarzu, psychiatrze (w tej roli Bartłomiej Topa), który chcąc poznać doświadczenia pacjentów ze schizofrenią, podejmuje ryzykowny eksperyment i trafia na oddział w charakterze pacjenta. O mistyfikacji wiedzą tylko trzy osoby: on sam, ordynator jego macierzystego szpitala psychiatrycznego oraz ordynator szpitala - miejsca eksperymentu. Andrzej Majer poznaje rzeczywistość szpitala psychiatrycznego z pozycji pacjenta i to jest bardzo ciekawe doświadczenie. Film - spektakl TVP jest genialny i widać w nim zapowiedź wszystkiego, co można później odnaleźć w kinie Wojtka Smarzowskiego, a idea nakręcenia obrazu wzięła się z powieści "Kuracja". Oczywistym dla mnie krokiem, było więc sięgnięcie do źródła.

No i tu niestety nie mam już nic miłego do powiedzenia. Po samą książkę nigdy bym nie sięgnęła, gdyby nie to, co napisałam we wstępie, czyli obraz Smarzowskiego.

Powieść...

Soshy | 2011-03-31

Interesująca historia i trochę wierzyć się nie chce, że istnieją jeszcze tacy "dociekliwi" lekarze, którzy - aby poznać choć w części ludzką psychikę - są w stanie dobrowolnie dać się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym... Ja na pewno nie zdecydowałabym się na taki eksperyment, bo po pierwsze: brak mi odwagi i po drugie: brak też przekonania co do słuszności i celowości tego typu działań. Dla mnie ta książka to przede wszystkim jakby przestroga, że "przecież nawet nie wiadomo, czym jest norma. I kto jest normalny. I jak bardzo. Albo dlaczego nie jest i kiedy to się zaczyna, a kiedy kończy".

Sęp | 2015-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 12 lutego 2015

"Kuracja" Głębskiego to doskonały obraz antypsychiatrii. Wstrząsająca i trudna lektura. W moim odczuciu był to polski "Lot nad kukułczym gniazdem". Treść książki została wiernie oddana w Teatrze Telewizji, Wojciecha Smarzowskiego.

inkaust | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 22 października 2013

"Kurację" przeczytałam już po obejrzeniu skądinąd świetnego Teatru TV w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego na podstawie tej książki. Gdy się robi to w takiej kolejności, to z początku zdumiewa jak dokładnie została ona przeniesiona na ekran. Niestety "Kuracja" nie jest tak dobra jak mogłaby być. Sama idea psychiatry, który udaje chorego, aby poznać świat swoich pacjentów od wewnątrz jest niezmiernie ciekawa. Jednak do tego trzeba mieć niezłe pióro. Nie lubię rozwlekłych opisów, ale tutaj wszystko jest aż za prosto napisane. Z punktu widzenia mnie, czyli osoby, która wiąże swoją przyszłość z medycyną, szokuje fakt, że główny bohater - lekarz psychiatra nie wie jak zażywa się LSD. Może moje oskarżenie brzmi dziwnie, ale osoba tej specjalności powinna to wiedzieć. Naciągnięte są też inne punkty - dostanie się do gabinetu (akurat to lepiej zostało pokazane i zmienione w Teatrze TV). Całą fabułę też trzeba wziąć w nawias, bo sytuacja, która ma tam miejsce nie mogłaby się zdarzyć obecnie,...